AKTUALNOŚCI

 

Dzień św. Marcina w Torgau 
(05.12.2018)

A A A

Listopad to czas zadumy. Miesiąc, w którym w niemieckim kalendarzu widnieje kilka dni nawiązujących do spraw poważnych, do przemijania i śmierci. Wśród tych spokojnych i pełnych refleksji uroczystości jest jedno radosne święto, na które dzieci zawsze z niecierpliwością czekają. To dzień św. Marcina, poświęcony św. Marcinowi z Tours.

W tym dniu kolorowe orszaki przedszkolaków i dzieci szkolnych przemierzają przez ulice miast. Dzieci śpiewają tradycyjne piosenki o św. Marcinie i dzielą się "rogalikami św. Marcina". Pochód odbywa się wieczorem. Każde z dzieci trzyma w reku własnoręcznie wykonany lampion bądź pochodnie.

Również i tegoroczne obchody w Torgau cieszyły sie dużym zainteresowaniem ze strony młodych uczestników i ich rodzin. Spotkanie rozpoczęło się w kościele mariackim (Stadtkirche St. Marien) w Torgau, gdzie dzieci z parafii ewangelickiej w Torgau przedstawiły sceny z życia św. Marcina.

Jak głosi legenda, w pewien w zimowy wieczór młody żołnierz rzymski Marcin przemierzał konno okolice. Wjeżdżając do miasta Amiens napotkał u bram zmarzniętego żebraka proszącego o jałmużnę. Marcin przeciął mieczem swój płaszcz i oddał jego połowę żebrakowi. W nocy ukazał mu się Chrystus, ubrany w ten płaszcz, który powiedział do aniołów: "To Marcin okrył mnie swoim płaszczem". Wkrótce Marcin porzucił służbę wojskową, przyjął chrześcijaństwo i został klerykiem. Ze skromności nie chciał przyjąć godności biskupa Tours, wiec ukrył się w kurniku przed wysłannikami papieża. Jego kryjówkę zdradziły jednak gęsi, które głośnym gęganiem wskazały, gdzie ukrywa się kleryk. W roku 371/371 Marcin został biskupem Tours. Na pamiątkę tych wydarzeń tradycyjna potrawa w dniu św. Marcina to właśnie gęś.

Po spektaklu dzieci udały się w orszaku przez miasto do kościoła katolickiego i tam co prawda nie próbowały pieczonej gęsi, ale dzieliły sie pysznymi rogalikami św. Marcina. Modliły się, śpiewały i zbierały datki dla dzieci w domu dziecka w Czechach.

tekst: Christiane Schmidt, proboszcz parafii ewangelickiej Torgau
zdjęcia: Torgauer Zeitung/Nick Leukhardt
tłumaczenie i redakcja w j. polskim: Dominika Kuleba

 

   

 


do góry  |