Projekty Unijne

Projekty Unijne

STRZEGOM - HOŘICE: ŁĄCZY NAS POGRANICZE

ODSŁUCHAJ

Ciekawa wystawa fotograficzna
(17.10.2022)

W dniach 21 września - 12 października br. w holu Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu została zorganizowana interesująca wystawa fotograficzna.

Na 16 plakatach zaprezentowano zdjęcia wykonane przez uczestników projektu: „Strzegom - Hořice: Spojuje nás pohraničí /Strzegom- Hořice: łączy nas pogranicze”, dokumentujące działania projektowe i prezentujące walory dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza.

Celem realizacji projektu było nawiązanie bliższych relacji i współpracy pomiędzy strzegomskimi a horickimi organizacjami wpierającymi seniorów, dzieci i młodzież, a także polskich i czeskich nieformalnych grup miłośników turystyki.

Logotyp projektu „Strzegom - Hořice: Spojuje nás pohraničí /Strzegom- Hořice: łączy nas pogranicze”

 

Wystawa fotograficzna w CAS Karmel 


Spotkanie na szczycie (w samo południe)
(15.09.2022)

Dobiega końca realizacja polsko-czeskiego projektu „Strzegom – Hořice: łączy nas pogranicze”. Ostatnie już spotkanie społeczności miast partnerskich odbyło się na najwyższym szczycie Karkonoszy i całych Sudetów, czyli Śnieżce.

Tym razem spotkali się strzegomscy urzędnicy i ich odpowiednicy z Hořic. Była okazja do bliższego poznania, wymiany doświadczeń, rozmów o kolejnych partnerskich projektach oraz wspólnych fotografii. Obie grupy spotkały się w południe na szczycie Śnieżki, a następnie wspólnie zeszły Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej na Pomezní Boudy.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG Republika Czeska-Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

KLIKNIJ - GALERIA FOTOGRAFII


 

Połączyło nas pogranicze 
(24.06.2022)

W dniach 4 i 11 czerwca 2022 r. odbyły się kolejne polsko-czeskie spotkania w ramach projektu „Strzegom – Hořice: łączy nas pogranicze”! Tym razem mieszkańcy gminy Strzegom i miasta Hořice zwiedzali ciekawe punkty na turystycznej mapie pogranicza.

4 czerwca odbył się wyjazd do Jańskich Łaźni – na Ścieżkę Koronami Drzew, wyjątkową atrakcję turystyczną prezentującą las z innej niż zwykle perspektywy, ponieważ można było obserwować kolejne jego piętra, wchodząc na wieżę widokową. Z góry ponadto roztaczała się panorama Karkonoszy i okolic. Ponadto turyści, z których najliczniejszą grupę stanowili członkowie strzegomskiego Klubu Miłośników Gór, zwiedzili Trutnov oraz przemierzyli trasę turystyczną związaną z tamtejszą wielką prusko-austriacką bitwą w roku 1866.

11 czerwca z kolei turyści z miast partnerskich, w tym radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Strzegomiu, odwiedzili polską część pogranicza, wspinając się na Trójgarb w okolicach Szczawna-Zdroju, na którego szczycie zlokalizowana jest wieża widokowa, oferująca widok m.in. Masyw Ślęży, Chełmiec, Góry Wałbrzyskie, Rudawy Janowickie, czy Karkonosze. Kolejnym punktem programu było zwiedzania „Starej Kopalni” w Wałbrzychu, wyjątkowego na pograniczu polsko-czeskim obiektu dziedzictwa przemysłowego.

 

Warto pamiętać, że odwiedzone w ramach projektu miejsca to tylko mała część atrakcji turystycznych polsko-czeskiego pogranicza, oddalonych od Strzegomia o 50-100 km. Organizatorzy wyjazdu liczą, że projekt stanie się inspiracją do ich odwiedzania w czasie dłuższych i krótszych wycieczek, a także wzajemnego poznawania się Polaków i Czechów.

Projekt „Strzegom- Hořice: Spojuje nás pohraničí /Strzegom- Hořice: łączy nas pogranicze” współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

KLIKNIJ - GALERIA FOTOGRAFII


Czescy seniorzy z rewizytą w Strzegomiu
(19.05.2022)

W dniach 13 i 14 maja br. Strzegom gościł grupę seniorów z partnerskiego miasta Horice. Wizyta odbyła się w ramach projektu „Strzegom – Horice: łączy nas pogranicze”! Ten polsko-czeski projekt realizowany wraz z miastem partnerskim Strzegomia opiera się na kilku spotkaniach różnych grup społecznych i wspólnym poznawaniu pogranicza, a szczególnie atrakcji turystycznych „Szlaku Kamienia”.

W piątkowe popołudnie czescy seniorzy zwiedzili m.in. czynny kamieniołom w Kostrzy i wystawę kamieni z różnych stron świata. Wraz z polskimi seniorami i pod opieką przewodnika spacerowali alejkami parku miejskiego oraz zwiedzili basztę, gdzie czekali na nich Joannici. W bazylice mieli okazję wejść na chór, by z bliska zobaczyć organy. Wysłuchali również krótkiego koncertu muzyki organowej.

Wieczorem odbyło się spotkanie polskich i czeskich seniorów, z udziałem zastępcy burmistrza Strzegomia – Tomasza Marczaka i wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Strzegomiu – Moniki Kozłowskiej. W sobotę polscy i czescy seniorzy wspólnie zwiedzili CAS „Karmel”, w tym Izbę Tradycji Ziemi Strzegomskiej, a także atrakcje zlokalizowane na strzegomskim Rynku, Aleję Rzeźb oraz Fort Gaj.

Spotkanie seniorów w Strzegomiu przyczyniło się do utrwalenia znajomości nawiązanych tydzień wcześniej na podobnym spotkaniu w Horicach.


Projekt „Strzegom - Hořice: Spojuje nás pohraničí/ Strzegom - Horice: łączy nas pogranicze” współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

 

 KLIKNIJ - GALERIA FOTOGRAFII 

 


Polscy i czescy seniorzy razem!
(12.05.2022)

W końcu - po blisko 2 latach oczekiwania - udało się rozpocząć działania w ramach projektu „Strzegom – Horice: łączy nas pogranicze”! Ten polsko-czeski projekt realizowany wraz z miastem partnerskim Strzegomia opiera się na kilku spotkaniach różnych grup społecznych i wspólnym poznawaniu pogranicza. Ograniczenia i obawy związane z epidemią koronawirusa spowodowały kilkukrotne zmiany harmonogramu spotkań.

W dniach 6-7 maja strzegomscy seniorzy udali się na wycieczkę do Czech. Wraz z czeskimi seniorami, pod opieką przewodnika i tłumacza, zwiedzili miasto Horice (muzeum motocykli i muzeum miejskie, odrestaurowane i wyposażone w ramach polsko-czeskiego projektu „Szlak Kamienia”, kościół i rynek), a także jego okolice (zabytkową zaporę na rzece Łabie oraz kompleks pałacowy Hospital Kuks, położone na „Szlaku Kamienia”).

W fabryce horickich rurek w Miletinie zaprezentowano proces produkcji tego znanego przysmaku. Każdy z seniorów mógł własnoręcznie przygotować rurkę.

W godzinach popołudniowych odbyło się również spotkanie polskich i czeskich seniorów, z udziałem starosty Horic - Alesa Svobody oraz burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchyty i jego zastępcy – Tomasza Marczaka, które umożliwiło bliższe wzajemne poznanie polskich i czeskich seniorów podczas wspólnej zabawy.

Wyjazd do Hořic i na „Szlak Kamienia” jest bardzo dobrą propozycją na weekend. Więcej informacji o atrakcjach na „Szlaku Kamienia” na stronie www.szlakkamienia.eu

KLIKNIJ - GALERIA FOTOGRAFII 


Projekt "Strzegom- Hořice: łączy nas pogranicze" ma na celu umożliwienie poznania się i nawiązania współpracy kolejnym grupom mieszkańców Hořic i Gminy Strzegom. Projekt tworzy warunki do wymiany doświadczeń i nawiązania stałej współpracy między podobnymi grupami społecznymi. Działania projektu przyczynią się też do popularyzacji wiedzy o walorach przyrodniczych, kulturowych i turystycznych miast partnerskich i pogranicza oraz poprawią postrzeganie współpracy czesko-polskiej.

Z przykrością informujemy, że ze względu na pandemię COVID-19 wszelkie działania projektowe zostają zawieszone do odwołania.


 

 

 

Powrót