Sołectwo Granica

ODSŁUCHAJ

Sołtys: Mirosława Chmieliczek (10 członków Rady Sołeckiej)

Liczba ludności: 270

Powierzchnia: 3,77 km2

Granica (niem. Halbendorf) – wieś w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Strzegom. Granica położona jest 4 km na zachód od Strzegomia, na północno - zachodnich krańcach Równiny Świdnickiej. To wieś rolnicza, a ziemia, na której jest położona doskonale nadaje się pod uprawę pszenicy. Sprzyjają temu doskonale warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu. Nieopodal zabudowań płynie rzeka Strzegomka.

Pierwsze wzmianki o wsi pokazały się w 1278 r. jako „dimindia villa” – pół wsi, ponieważ pierwotnie wieś miała liczyć 900 ha a w rezultacie została utworzona w połowie powierzchni ponieważ druga połowa wsi przypadła sąsiadującym Tomkowicom. Ewangelicy z Granicy uczęszczali na nabożeństwa do Świdnicy i Jawora, a po 1741 r. przyłączyli się do strzegomskiego zboru. W 1745 r. podczas bitwy pod Dobromierzem wieś odwiedził król pruski Fryderyk II Wielki, pijąc tam szklankę mleka. Wieś często była odsprzedawana. W 1845 r. jej właścicielem został Wilhelm August Kramsta, który później dokonał przebudowy budynku majątku na pałac w stylu eklektycznym. W II połowie XIX wieku dobra nabył Julius Bartsch, potentat przemysłu wydobywczego. Z kamienia należącego do jego wyrobisk wykonano okładziny do Reichstagu w Berlinie. W latach 20 XX wieku Granicę (majątek 157 ha) odkupił Emil Krauze. Mieszkańcy wsi aż do 1945 r. podlegali pod strzegomską parafię pw. Św. Piotra i Pawła. Po II wojnie światowej mieszkańcy nadal  uczęszczają na nabożeństwa do Strzegomia.

W 1945 roku przybyli tu pierwsi osadnicy, wieś scaliła się i rozwinęła. Wieś zamieszkiwania jest przez dużą grupę robotników i rolników. Powstała jednostka straży pożarnej. Wielu mieszkańców pracowało od wojny w strzegomskich zakładach pracy. Zatrudnienie dawała również Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. W Granicy prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzieci uczęszczają do szkoły w Strzegomiu. Z obiektów wartych obejrzenia we wsi jest XIX – wieczny pałac, obecnie własność prywatna oraz kapliczka z roku 1994.

Mieszkańcy lubią działać wspólnie. Boisko służy i pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu. Życie kulturalne wsi skupia się wokół świetlicy wiejskiej. Koło Gospodyń Wiejskich zajmuje się organizowaniem kursów gotowania, szycia oraz ogrodniczo - rolniczych. Corocznie wykonuje wieniec dożynkowy. Dzięki aktywności mieszkańców, możliwe jest organizowanie tutaj festynu wiejskiego. Działania kulturalne w miejscowej świetlicy prowadzone są przez instruktorów Strzegomskiego Centrum Kultury. Świetlica, altana, plac zabawowy i mnóstwo zieleni stanowią doskonałą bazę do realizacji imprez, przedsięwzięć i wydarzeń kulturalnych. Należą do nich zabawy mikołajkowe i  karnawałowe dla dzieci. Imprezy na Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Turniej Wsi, Dożynki Gminne. Ponadto mieszkańcy  Granicy korzystają z oferty programowej SCK, tj. poprzez udział w sekcjach i kołach zainteresowań, organizowanych imprezach, wyjazdach do teatru, opery, operetki. Aktywnie uczestniczą w  życiu kulturalnym Gminy, poprzez udział w Dożynkach Gminnych, Diecezjalnych, Jarmarku Wielkanocnym prezentując bogaty dorobek rękodzieła artystycznego oraz umiejętności kulinarne.

 

Witacz we wsi Granica
 
Jedna z ulic w Granicy
 
Pałac we wsi Granica
 
 Miejscowa kapliczka
 
Świetlica wiejska w Granicy
 
Wiata w Granicy
Powrót