Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Herb Strzegomia

ODSŁUCHAJ

 

Współczesny wizerunek herbu Strzegomia określa Statut Gminy Strzegom stanowiący Załącznik do Obwieszczenia Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 30 września 2008 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Uchwały Nr 103/02 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Strzegom.

W § 4 ustęp 1 – czytamy:

Herbem Strzegomia jest obraz herbowy w polu tarczy o kształtach późnogotyckich i zaokrąglonej dolnej krawędzi z wizerunkiem postaci Św. Piotra i Św. Pawła na murze obronnym z otwartą bramą. Św. Piotr trzyma w prawej ręce klucz wsparty o prawe ramię, a lewą obejmuje księgę. Św. Paweł trzyma w lewej ręce miecz, który opiera o lewe ramię, a prawą ręką obejmuje księgę. Kolorystyka herbu: czerwony mur blankowy z otwartą bramą, postaci świętych w białych szatach, złote atrybuty - klucz, miecz, księgi, aureole. Całość na tle błękitu. Prześwit w otwartej bramie również na tle błękitu. Rysunek podkreślony cienką czarną kreską konturową. Wzór herbu określa załącznik nr 2 do statutu. Herb jest znakiem prawnie chronionym.

Najstarszy zachowany wizerunek herbu pochodzi z 1309 roku. Został umieszczony na pieczęci woskowej na dokumencie o treści: "SI V.CI IUM M.SREGV.." ("Pieczęć mieszczan Strzegomia").
Obecnie dokument przechowywany jest w Archiwum Państwowym w Wiedniu. Później herb Strzegomia podlegał wielu zmianom, jednakże od samego początku widniały na nim podobizny Świętych Piotra i Pawła.

 

W roku 2009, z okazji 700 – lecia Herbu Strzegomia, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej przed strzegomskim ratuszem stanął obelisk z herbem miasta. W roku 2019 obelisk został przeniesiony na nową, „Aleję Rzeźb” - powstałą w ramach polsko-czeskiego projektu ”Szlak Kamienia”.

 

 

Powrót