Mieszkańcy pytają? - Burmistrz odpowiada

ODSŁUCHAJ

Imię/nick: Ola

Opublikowano: 13-05-2022
Panie burmistrzu, dlaczego jest tak mało miejsc w naszych przedszkolach? Oboje z mężem pracujemy i to dla nas jedyne wyjście, aby dziecko uczęszczało do przedszkola. Niestety w tamtym roku się nie dostało i tym razem też. Ciekawa jestem, ile dzieci dostało się po znajomości, bo znam osobiście takie przypadki. Dla dzieci z Ukrainy pewnie też są wolne miejsca. I gdzie ta sprawiedliwość?

 

ODPOWIEDŹ:

W przyszłym roku, kiedy zakończy się remont Publicznego Przedszkola nr 3 i dzieci zostaną przeniesione do swojego przedszkola, w szkole nr 3 pozostanie przedszkole z co najmniej 4 oddziałami, co zwiększy liczbę miejsc o 100 osób. Co do znajomości. Nabór jest jawny, więc proszę o odwołanie bądź informację, że ta osoba jest przyjęta po znajomości. Wiem, że są takie osoby, nieliczne, które nie zawsze składają oświadczenia i zaświadczenia zgodne z prawdą i one są brane pod uwagę w naborze. Jest to nie fair, szczególnie kiedy mama nie pracuje, a zaświadcza, że pracuje. Wszystkie dzieci w gminie Strzegom mają zapewnioną opiekę przedszkolną. Jeśli nie w przedszkolu, to w oddziałach przedszkolnych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 13-05-2022
Panie burmistrzu, czy jest możliwość, aby zakleić kilka dziur w drodze przy wyjeździe z Ruska w kierunku Gościsławia? Chodzi o fragment drogi asfaltowej, która łączy się ze skrzyżowaniem krajowej 5. Dziury znajdują się na wzniesieniu, przez co ich nie widać, a nie są małe i można stracić koło.

 

ODPOWIEDŹ:

 Od 15 maja rozpoczyna się naprawa dróg. Na pewno ta część ulic zostanie załatana.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jarosław

Opublikowano: 13-05-2022
Witam serdecznie, czy jest przewidziany remont ul. Brzozowej w Strzegomiu? Droga jest zdewastowana przez ciężki sprzęt dojeżdżający do nowo powstającego osiedla - dziura na dziurze.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom nie posiada kompleksowego projektu na przebudowę ul. Brzozowej w Strzegomiu. Dodam, że w skład dokumentacji na przebudowę ul. Andersa wchodzi także częściowa przebudowa ul. Brzozowej na odcinku od nr 52 do końca. Co do realizacji, to szukamy sposobów dofinansowania.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 15-04-2022
Mam pomysł na usprawnienie przejścia dla pieszych naprzeciwko komisariatu Policji. Otóż codziennie rano autobusy dowożą ludzi do pracy i do szkół. Piesi chodzą pojedynczo i przez to co chwilę tamuje się ruch samochodowy . Gdyby w tym miejscu zrobić światła z przyciskiem dla ludzi (tak jak w dużych miastach) - pieszy naciska guzik, zbiera się grupka i dopiero dostają zielone światło do przechodzenia przez ulicę. Czy to dobry pomysł ? Przekaże go pan do odpowiednich ludzi w urzędzie, żeby to zrealizować?

ODPOWIEDŹ:

Pomysł świetny - gorzej z realizacją. Jest to droga pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, i niestety nie ma takiej zgody. Jest to inwestycja, która kosztowałaby ok. 200 tys. i nie ma na nią zgody. Dziękuję za pomysł.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Tomek O.

Opublikowano: 15-04-2022
Mam prośbę o załatanie dziur i spękanego asfaltu na skrzyżowaniu ulic Widokowa - Parkowa.

ODPOWIEDŹ:

Już niedługo rozpocznie się wiosenna naprawa, w trakcie której połatane zostaną także te fragmenty dróg.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Rys

Opublikowano: 15-04-2022
To chyba jakiś żart w czasie pandemii i sezonu grypowego przy roznoszeniu decyzji o podatku trzeba podpisać, że się odebrało wraz z datą na pokwitowaniu i do tego jeszcze palcem po ekranie tabletu, wycierając te zarazki po kimś.

ODPOWIEDŹ:

System taki jest praktykowany powszechnie. Jest pan jedyny, któremu się to nie podoba. 

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 15-04-2022
Dzień dobry, panie Burmistrzu. Czy istnieje możliwość zorganizowania dodatkowego stanowiska ds. meldunkowych i PESEL w Wydziale Spraw Obywatelskich? 28 lutego i 1 marca byłem w Urzędzie Miejskim i naprawdę są duże kolejki. Pracują tylko dwie panie (ukłony za ciężką i profesjonalną obsługę), a niestety petentów przybywa i będzie ich więcej w związku z sytuacją w Ukrainie. Mam nadzieję, że zależy panu na profesjonalnej obsłudze każdego petenta i oczywiście "rozładowania" kolejki czekających ludzi na załatwienie pilnych spraw. Z poważaniem.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny panie! Gdybyśmy mieli obsłużyć tylko uchodźców z terenu gminy, to już zakończylibyśmy prace przy numerach PESEL. Niestety, w innych miastach szło to znacznie wolniej i do Strzegomia zjeżdżało bardzo dużo uchodźców z innych miast, także z Wrocławia. Uchodźcy zapisywani są na godzinę, a ten tłum tworzą ci, którzy są niezapisani.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Goczałków

Opublikowano: 15-04-2022
Panie burmistrzu, jestem od paru lat mieszkanką gminy Strzegom. Jestem pod wrażeniem rozwoju miasta Strzegom, jednak załamuje mnie stan okolicznych wsi. Jestem mieszkanką Goczałkowa, który od paru lat (odkąd tu przybyłam) stoi w miejscu. Piękny park stoi ugorem. Zaniedbany, brudny. Rowy wzdłuż ul. Strzegomskiej koszone w sezonie wiosenno letnim parę razy (czekać tylko aż z powodu złej widoczności dojdzie do wypadku). Place zabaw - zarówno na wsi, jak i na nowym osiedlu - koszone sporadycznie (nie wspomnę o opróżnianiu koszy i bieżących naprawach sprzętów na placach). Z tego, co się orientuję (po uzyskaniu informacji w urzędzie) jest w zakresie obowiązków gminy. Uważam, że nie sztuką jest postawienie placu zabaw i niedbanie o bezpieczeństwo postawionych tam sprzętów. Biorąc pod uwagę fakt, iż otaczają nas piękne tereny, warto by zadbać nie tylko o miasto gminne, ale również o okolicę, która nas otacza. Jestem częstym gościem wsi Żółkiewka. Za każdym razem zastanawiam się, czy przypadkiem nie uszkodzę auta na tamtejszej drodze. W okolicach pięknego placu zabaw jest dziura w asfalcie, dość głęboka. Rozumiem, że szkody, które są na tej drodze wyrządzone, to głównie wina dużego gospodarstwa rolnego, które tam się znajduje. Czy nie ma możliwości zobowiązania tamtejszych gospodarzy do napraw szkód, które ich traktory wyrządziły? W sezonie wiosenno-letnim nie da się tą drogą przejechać (błoto, różne pozostałości po żniwach). Sądzę, że jest możliwość zobowiązania gospodarzy do sprzątania i napraw po sobie. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Wiele tematów i spostrzeżeń. Chciałoby się, żeby było idealnie. Jeśli chodzi o park, to z gminnego funduszu sołeckiego jest projekt na częściową rewitalizację parku, który ma być skreślony z rejestru zabytków i wtedy łatwiej będzie coś zrobić. Czy Goczałków stoi w miejscu? Nie zgodzę się z tym określeniem. Już za mojej kadencji - kanalizacja, drogi (ostatnia w ubiegłym roku), jedyna sala gimnastyczna na terenie sołectw z prawdziwego zdarzenia, 2 place zabaw, remont świetlicy, chodników. Moim zdaniem w Goczałkowie wykonano najwięcej inwestycji w ostatnim 10-leciu ze wszystkich 22 wsi. Co do koszenia, to też mam wątpliwości, bo w tej chwili nie kosi się tak często jak kiedyś ze względów ekologicznych. Kwietne łąki, tak się je określa, produkują wielokrotnie więcej tlenu niż drzewa. Kwestia porządku na placach zabaw zostanie skierowana do odpowiedniego wydziału i spółki ZUK.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Asunta

Opublikowano: 15-04-2022
Panie burmistrzu. Niedawno została oddana do użytku wyremontowana ul. Olszowa, przystosowana do ruchu ciężkich pojazdów. Niestety nie wszyscy z niej korzystają. Na przedłużeniu ul. Starzyńskiego powstaje nowe osiedle domów jednorodzinnych i obecnie tą ulicą oraz ul. Lipową codziennie przejeżdża kilka lub kilkanaście ciężkich pojazdów przewożących materiały. Najgorsze są "gruszki" z betonem, ważące kilkadziesiąt ton. Ul. Lipowa przy cmentarzu już teraz nie nadaje się praktycznie do przejechania samochodem osobowym, dziura na dziurze, a czekamy aż na ulicy Starzyńskiego zaczną pękać domy i ulegnie zniszczeniu wiekowa sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Poza tym jest to ulica wąska, bez chodników i pobocza, a samochody ciężarowe jadą bez zwracania uwagi na idących nią mieszkańców, często dzieci, i na zaparkowane przy posesjach aura osobowe. Czy nie należy rozpatrzyć postawienia znaków ograniczających tonaż wjeżdżających już z drogi krajowej 5 na ul. Lipową i ul. Starzyńskiego pojazdów? I czy można chociaż trochę połatać ul. Lipową? Jeżeli ktoś z mieszkańców uszkodzi przez stan drogi auto, będziemy żądać od miasta odszkodowań. Prosimy o szybką reakcję, bo będziemy musieli sami zacząć blokować przejazd dla ciężkich pojazdów.

ODPOWIEDŹ:

Droga zostanie naprawiona w ramach wiosennego remontu dróg. Ja się bardzo cieszę, że miasto się rozwija i powstają nowe budynki. Jest kłopot w czasie budowy, ale nie ma innego wyjścia, żeby wybudować dom. Fundament musi wylać tzw. "gruszka". Materiał też trzeba dowieźć.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Marek

Opublikowano: 15-04-2022
Panie burmistrzu, dlaczego podczas remontu podwórka między ulicami Dąbrowskiego - Szkolną - Świętej Anny - Kościelną tak bezmyślnie i po barbarzyńsku po kolei wycina się wszystkie drzewa? Wycięto już wszystkie rosnące tam od lat piękne brzozy, wycięto rosnącego z boku koło śmietnika dużego orzecha (notabene najpierw go przycięto - ok, a po kilku dniach bezmyślnie całkiem wycięto). Rozumiem remont, rozumiem, że czasami wycięcie czegoś jest konieczne, ale nie tak, że się tnie po kolei wszystkie drzewa z całkowitym brakiem poszanowania dla przyrody. Mentalnie to jest podejście z minionej epoki. Przecież, aby ewentualnie nowo posadzone drzewa odrosły do takiej postaci, jak tam były, potrzeba kilkudziesięciu lat. Obecnie (stan na 12.03.2022r.) ostały się już tylko dwa drzewa, które pewnie też lada moment zostaną wycięte. My mieszkający przy tym podwórku ludzie chcemy oddychać tlenem, a nie wyłącznie spalinami z mieszczącego się tam dużego miejskiego parkingu. I jeszcze pytanie dodatkowe. Co się dzieje z drewnem z wyciętych drzew? Gmina je komuś sprzedaje, czy ktoś sobie je bierze za darmo?

ODPOWIEDŹ:

Wycięto brzozy, które miały odsłonięty system korzeniowy. Rosły na skarpie i w każdej chwili mogły przewrócić się na budynek mieszkańców. Będą wykonane nowe nasadzenia. Nie zgadzam się ze słowami: "bezmyślnie", "barbarzyńsko", bo kiedy przygotowywano projekt, sprawy były szczegółowo analizowane. Drewno jest przekazywane na opał osobom, które korzystają z opieki Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 15-04-2022
Witam panie burmistrzu, czy jest wiadomo, kiedy ruszy budowa TBS i jak będzie wyglądał przydział? Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Kończy się projektowanie. W związku ze zwyżką cen gazu następuje przeprojektowanie na ogrzewanie pompami ciepła.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Włodzimierz

Opublikowano: 15-04-2022
Dzień dobry panie burmistrzu, proszę o odpowiedź, jak mieszkańcy Międzyrzecza mają przedostać się w sposób bezpieczny do Strzegomia? Główna droga w ogóle nie jest oświetlona, co nie jest bezpieczne dla osób starszych. Przy moście, idąc w kierunku ul. 3 Maja, brak jest utwardzonego przejścia. Po deszczach wielkie błoto i bardzo ślisko. Ja rozumiem, że są busy do Strzegomia, ale do lekarza, kościoła czy na zakupy trzeba się dostać i nie zawsze starsza osoba może czekać godzinę na busa, a w dodatku kończąc remont drogi na ul. 3 Maja, został postawiony znak zakazu przejścia w kierunku Międzyrzecza, co jest absurdem!

ODPOWIEDŹ:

W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji złożyliśmy fiszkę zakładającą budowę ścieżki rowerowej Strzegom - Międzyrzecze - Morawa - Jaworzyna Śl. z odgałęzieniem w Morawie do Jaroszowa. Co z tego wyjdzie, nie wiem.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ewa

Opublikowano: 15-04-2022
Witam. Ja odnośnie dotacji na wymianę ogrzewania. Ile jeszcze będziemy czekać? Czekamy już rok na te 4.000,00 zł. Mniejsze gminy dostają po dwóch miesiącach, a my nadal czekamy.

ODPOWIEDŹ:

Pani Ewo. Nie wszystkie gminy realizują ten projekt. Jest to projekt realizowany wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Ostatni raz go realizujemy, bo WFOŚiGW zrezygnował z tego programu. Dostaliśmy z funduszu informację, że nasz wniosek otrzymał pozytywną opinię, dlatego u państwa był lub w najbliższych dniach będzie inspektor, który potwierdzi, że instalacja została wykonana. Jak tylko podpiszemy umowę, dostaniemy pieniądze i będziemy je szybko wypłacać. Ten program taki jest. Trzeba zrobić i dopiero możemy się starać o pieniądze. A procedury są niestety czasochłonne. Można by było też tak. Podpisujemy umowę z państwem, dajemy zaliczkę i zaczyna się rozliczenie, które jest bardzo ciężkie. Proszę o wyrozumiałość. Dodam, że w ramach tego projektu wpłynęło ok. 80 wniosków.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michu

Opublikowano: 18-02-2022
Witam, ogromna prośba o wymianę wszystkich niesprawnych żarówek w latarniach ulicznych na ul. Dworcowej. Nie świeci już chyba z 8-9 lamp.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina Strzegom zgłosiła konieczność wymiany żarówek do firmy Tauron. Jednocześnie informuję, że wymianę żarówek i nieprawidłowe działanie oświetlenia można zgłaszać na infolinię firmy Tauron pod nr telefonu 991.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 18-02-2022
Czy ZUK mógłby się zająć drzewami rosnącymi wzdłuż drogi w Rusku od placu zabaw w kierunku budynku nr 62? Są to drzewa niskie o rozłożystej koronie dziko rosnące (sumak octowiec). Drzewa wystają nad drogę. Zagraża to bezpieczeństwu, ponieważ idąc drogą nie ma miejsca na poboczu, aby się schować przed nadjeżdżającym samochodem.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina dokona przeglądu drzewostanu. Gdy zajdzie taka konieczność, przeprowadzi cięcia korekcyjne.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Manfred:

Opublikowano: 18-02-2022
Z jakiego powodu na stronie BIP nie są zamieszczane protokoły z sesji od 2018 r. do nadal?

 

ODPOWIEDŹ:

Protokoły z sesji Rady Miejskiej są dostępne w Biurze Rady w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Ponadto dostęp do informacji publicznej realizowany jest poprzez transmisje z obrad w kanale gminy Strzegom w serwisie YOUTUBE. Zachęcam do oglądania transmisji na żywo i z odtworzenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Przemysław

Opublikowano: 18-02-2022
Kiedy pojawi się harmonogram odbioru odpadów dla gminy Strzegom?

 

ODPOWIEDŹ:

Harmonogramy wywozu odpadów w gminie Strzegom zostały udostępnione na poniższych stronach internetowych:

1. https://strzegom.pl w zakładce "Aktualności" w dniu 31.12.2021 r.
link do harmonogramów: https://strzegom.pl/aktualnosci/n,240646,nowe-harmonogramy-wywozu-odpadow.html

2. http://czysty.strzegom.pl w zakładce "Wywóz odpadów" w dniu 04.01.2022 r.
link do harmonogramów: http://czysty.strzegom.pl/harmonogram-odbioru-odpadow

Ponadto harmonogramy ukazały się w lokalnej prasie "Gminne Wiadomości STRZEGOM" nr 232 z dnia 21.01.2022 r. oraz zostały dostarczone w styczniu 2022 r. w formie ulotek do skrzynek pocztowych na terenie gminy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mariusz

Opublikowano: 18-02-2022
Witam. Ostatnio pisałem na temat 3 etapu remontu drogi na ul. Piłsudskiego. Do tej pory nie ma odpowiedzi. Przypominam tylko, że była to jedna z pańskich obietnic wyborczych, tymczasem nagle zrezygnowano z kolejnego etapu remontu tej drogi.

 

ODPOWIEDŹ:

Państwo wiecie, ze zrobiliśmy dwie zatoczki - pisałem o tym. Gdyby sprawy własności i budowlane byłyby załatwione, temat ten byłby zakończony. Niestety, sprawy przyłączy nie są uregulowane i nie będzie budowy. Przypominam, że już w poprzedniej zatoczce było wiele awantur o nic, a po wykonaniu jeden z awanturników przypomniał sobie o przyłączach gazu i trzeba było rozbierać nową nawierzchnię.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigniew

Opublikowano: 18-02-2022
Zwracam się z prośbą-pytaniem do pana burmistrza w następującej sprawie. Kto położył - i dlaczego - płyty polerowane obok fontanny w Rynku. Można powybijać sobie zęby i połamać nogi. Z poważaniem.

 

ODPOWIEDŹ:

Płyty te były kładzione kilkanaście lat temu i nie wiem dlaczego tak zrobiono.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Jaroszowianin

Opublikowano: 18-02-2022
Witam serdecznie panie burmistrzu. Proszę o informację dotyczącą dojazdu samochodów ciężarowych do kopalni w Morawie. Z pewnych źródeł wiadomo mi, że kopalnia granitu w Morawie (Kopalnia Morstone - złoże Morów II) zmieniła właściciela, który z pewnością uruchomi proces wydobycia granitu z tej kopalni. Czy to prawda, że dojazd aut ciężarowych będzie odbywał się od strony Jaroszowa? Z drogi krajowej DK5 starą drogą wzdłuż kapliczek? Z tego co wiem, od strony Morawy jest ograniczenie dla aut ciężarowych. Czy ruch aut ciężarowy nie będzie miał negatywnego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców? Czy nie przyczyni się to do utrudnień na DK5 w rejonie skrzyżowania z drogą do kopalni?

 

ODPOWIEDŹ:

Jeśli ruch samochodów ciężarowych będzie odbywał się tą drogą, musi być zgodny z przepisami ruchu drogowego. W chwili obecnej nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkanka przy ul. Rybnej

Opublikowano: 18-02-2022
Panie burmistrzu! Kolejny raz poruszam temat braku chodnika na ul. Rybnej. Zrobiliście 3 Maja, kończą się też prace na ul. Wodnej. Jednak najniebezpieczniejsza i najczęściej uczęszczana ul. Rybna została zupełnie zaniedbana i zapomniana. Piesi mijają się z autami, uciekają "po rowach", bojąc się rozjechania. Dzieci wracający ze szkoły, matki prowadzące wózki z niemowlętami itd. Koszmar! W głowie się nie mieści! Mury na drodze, zwężki i do tego nieoczekiwani piechurzy to codzienność w pokonywaniu tej drogi przez kierowców aut. Czekać tylko tragedii. Należy zrobić bezpieczną drogę wraz z chodnikiem! To już kolejna prośba o interwencję i zainteresowanie się tym tematem. Sprawa nadaje się do telewizji.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowni państwo! Takich dróg mamy jeszcze kilkadziesiąt. Robimy dużo, ale na wszystko nie starcza. To jeszcze wiele lat inwestycji drogowych w mieście i na terenie sołectw. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie kiedy ul. Rybna.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mama

Opublikowano: 18-02-2022
Dzień dobry, panie burmistrzu. Proszę o podpowiedź - czy mamy w naszej gminie organizowane kursy i egzaminy na kartę rowerową dla uczniów szkół ponadpodstawowych? Z góry dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Tak. Kursy i egzaminy organizowane są w szkołach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Rafał

Opublikowano: 18-02-2022
Witam, czy to prawda, że ma być uruchomiony pociąg ze Strzegomia do Wrocławia? Jeśli tak, to kiedy?

 

ODPOWIEDŹ:

Z informacji, które posiadam w chwili uruchomienia linii Świdnica-Wrocław ma być uruchomiony pociąg relacji Jawor-Strzegom-Świdnica-Wrocław. Odjazd ze Strzegomia do Wrocławia nastąpi o godz. 5:44. Do Wrocławia pociąg przyjedzie o godz. 07:21 (całkowity czas podróży 1h:37m, 0 przesiadek). Pociąg powrotny z Wrocławia do Strzegomia wyruszy o godz. 16:35. W naszym mieście będzie o godz. 18:06 (czas podróży 1h:31 m, 0 przesiadek).

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Wiesiek

Opublikowano: 18-02-2022
Witam. Panie burmistrzu, kiedy dojdzie do remontu ul. Armii Krajowej od drogi nr 5 w stronę ul. Gronowskiej? Przecież ta ulica jest zniszczona od 20 lat i nie było tam żadnego remontu. Ludzie, zlitujcie się i naprawcie tę ulicę.

 

ODPOWIEDŹ:

Jesteśmy na etapie wykonywania projektu przebudowy ze ścieżką rowerową. Po wykonaniu projektu będziemy szukać środków finansowych.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkańcy Ruska

Opublikowano: 18-02-2022
Witamy panie burmistrzu. Pytanie dotyczące remontu drogi asfaltowej w naszej miejscowości. Czy jest możliwość wydłużenia drogi asfaltowej w kierunku budynku nr 1 (wyjazd na Gościsław) - około 100 m? Podczas przejazdu aut domy w okolicy aż się trzęsą, najgorzej kiedy przejeżdżają auta ciężarowe czy autobusy, hałas jest wielki a drgania tak duże, że tynk spada z budynku. Prosimy o uwzględnienie tego w remoncie.

 

 ODPOWIEDŹ:

W chwili obecnej trwają konsultacje projektu remontu dróg w Rusku. Projekt dostępny jest w świetlicy wiejskiej w czasie jej otwarcia. Zakończenie konsultacji nastąpi 24 lutego w czasie zebrania wiejskiego z moim udziałem i pani prezes firmy Eneris - początek o godz. 18:00.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Mila

Opublikowano: 18-02-2022
Szanowny panie burmistrzu, zapraszam na spacer ul. Andersa. W szczególności tuż po opadach deszczu, które w naszym klimacie nie są rzadkością. Przejście ulicą graniczy z cudem - wertepy, dziury wypełnione wodą i brak chodnika. Przejście drogą z małym dzieckiem i wózkiem jest wręcz niemożliwe. Z tej drogi nie korzystają tylko jej mieszkańcy, ale i osoby z sąsiednich ulic, pracownicy pobliskich zakładów, a nawet samochody ciężarowe. Po raz kolejny przy planowaniu budżetu płacący podatki mieszkańcy ul. Andersa zostali pominięci. Z jakiego powodu tak się stało? Dlaczego remontowane są drogi i chodniki, które posiadają nawierzchnię, a wykonanie drogi, na istniejącej i zamieszkałej od lat ulicy, spychane jest na boczny tor? Czym różnią się mieszkańcy ul. Andersa od mieszkańców innych ulic, że w dalszym ciągu pozostają bez chodnika i nawierzchni drogi? Planowanie i przeprowadzanie inwestycji ul. Wodnej czy Widokowej, w obrębie, których zaledwie od kilku lat powstają nowe domy, nie stanowi problemu, więc co musiałoby się zadziać, aby ul. Andersa była ujęta w tych planach?

 

ODPOWIEDŹ:

Wielokrotnie odpowiadałem na to pytanie. Szanowni państwo, takich ulic w mieście i na terenie sołectw jest kilkadziesiąt. Ul. Andersa ma zrobiony projekt i jeśli nadarzy się okazja dofinansowania, podejmę temat. Na razie jest na półce oczekujących. Jest to nowa ulica, a w mieście i wsiach są takie drogi, które od II wojny światowej są klepiskiem. Przypomnę też, że kiedy sprawdzałem, ile osób mieszka na ul. Andersa - było 13 mieszkańców. Proszę czekać. Wykonany zostanie wiosenny remont nawierzchni szutrowej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ania

Opublikowano: 23-12-2021
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie rozbudowy wodociągu, który kończy się w drodze między ul. Armii Krajowej a ul. Winogronową (na działce 594). W chwili obecnej są przyłączone tymczasowe 4 działki i o następnych nie ma mowy (dziwne), mimo że sąsiaduje z wodociągiem. Wiem, że jest już projekt z pozwoleniami, tylko nie wiem kiedy? A drugie pytanie to nadanie nazwy tej ulicy. Czy są jakieś propozycje? Pozdrawiam serdecznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z obowiązującym Wieloletnim Planem Inwestycyjnym na lata 2021-2023 spółki WIK w Strzegomiu dalsza rozbudowa sieci w ul. Winogronowej planowana jest na lata 2022-2023. Wszystkie inwestycje w planie wieloletnim spółki uzależnione są od możliwości finansowych w danym roku. Informuję, że zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci wodociągowej leży w gestii przyłączającego po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Bliższych informacji w powyższej kwestii można uzyskać w siedzibie spółki WIK w Strzegomiu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Monika

Opublikowano: 23-12-2021
Panie burmistrzu, cieszę się, że w planach jest budowa tak wielu mieszkań m.in. ulice Parkowa, Konopnickiej. Moje pytanie dotyczy jednak dojazdów do tych miejsc. Obecnie cała ul. Parkowa i ul. Krótka to już jedno wielkie wąskie gardło. Wiadomo, że w tym rejonie duża cześć mieszkańców posiada garaże, co zwiększa nasilenie ruchu. Dodatkowo dochodzą projekty w realizacji lub zaplanowane. Konkretnie: - duży blok ul. Parkowa/Dolna, - duży blok ul. Parkowa po "barakach", - nowe osiedle ul. Parkowa TBS - Konopnicka "socjalne". Czy w zawiązku z tym planowane są jakieś rozbudowy lub remonty tych ulic? Jeśli tak, to proszę o konkretną odpowiedź lub link np. do projektów, wizualizacji.

 

ODPOWIEDŹ:

Tak. Będzie wykonywana w pierwszej kolejności kanalizacja deszczowa, by nie zalać ul. Dolnej. Wykonujemy projekt przebudowy ul. Parkowej i ul. Krótkiej. W 2022 r. wybudujemy ul. Konopnickiej, są także przygotowywane projekty ulic wokół trzech budynków TBS. Wąskim gardłem będzie odcinek skrzyżowania od ul. Konopnickiej do ul. Dolnej i będzie to droga jednokierunkowa na tym odcinku do ul. Dolnej.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Adam

Opublikowano: 23-12-2021
Czy planach inwestycji lokalnych przewidywana jest w przyszłości budowa na terenie Strzegomia tężni solnej?

 

ODPOWIEDŹ:

Tak, ale wewnętrznej. Powstanie jeszcze w 2022 r. Będzie dodatkowym elementem saunarium na Delfinku, wchodząc w skład groty solnej. Pojawi się dodatkowa sauna infrared, bo do tej stoją kolejki.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbulwersowany

Opublikowano: 23-12-2021
Witam, 6 grudnia mimo złej pogody udaliśmy się z 2-letnim dzieckiem na spotkanie ze św. Mikołajem, na które zaproszone były wszystkie dzieci. Wybiła godz. 16.00 i wszystkie maluchy zaczęły płakać, bo potężny i nieustający ryk motorów był tak silny. Brawo za organizację... Super impreza. Mam nadzieję, że pan tam był, słyszał ten ryk i widział uciekające dzieci.

 

ODPOWIEDŹ:

Nie, nie byłem. Jest to jedyna taka krytyka, ale oczywiście weźmiemy ją pod uwagę.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Iza

Opublikowano: 23-12-2021
Witam serdecznie. Chciałabym uczulić pana na to, co dzieje się w wydziale lokalowym strzegomskiego magistratu. Dokładnie chodzi o remont dachu przybudówki przy budynku Al. Wojska Polskiego …. Otóż jeden z lokali … został przydzielony rodzinie z baraków na ul. Parkowej. Pani naczelnik wydziału zleciła remont tego mieszkania i poprosiła wspólnotę mieszkaniową o wyrażenie zgody na montaż ogrzewania gazowego. Zgodę otrzymała. I tu zaczynają się schody. Podczas remontu stwierdzono, że przecieka dach przybudówki. Połatano go, po czym ponownie wywiercono w nim otwory na kominy wentylacyjne i spalinowe. Podczas deszczu okazało się, że lokatorom leje się woda na głowę I właśnie w miejscu zamontowania komina. Lokatorka wszczęła awanturę. Gmina zażądała, żeby dach naprawiła wspólnota mieszkaniowa za swoich środków. Po wielu perypetiach okazało się, że po pierwsze instalacja gazowa jest wykonana niezgodnie z projektem, po drugie został podłączony licznik gazowy i uruchomiony dopływ gazu bez odbioru budowy tejże instalacji! Włos się na głowie jeży, gdy się pomyśli, co mogłoby się stać! Czy w tej lokalówce wszyscy upadli na głowę? Przecież w razie czego kryminał gwarantowany! Jakim cudem gazownia zgodziła się na montaż licznika bez podpisanego odbioru budowy? Jestem zszokowana i zdegustowana całą sytuacją. Do tej pory byłam święcie przekonana, że Urząd Miejski w pierwszej kolejności powinien przestrzegać przepisów. Jak widać, srogo się myliłam.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna pani! Znam sprawę, byłem tam i oglądałem dach. Oto nasze stanowisko. Przedstawione przez panią nieprawidłowości nie mają odzwierciedlenia w faktach. Chciałbym pani wyjaśnić, że po rozpoczęciu prac remontowych na dachu, podczas montażu przewodu wentylacyjnego stwierdzono, że pokrycie dachu jest nieszczelne i powoduje zawilgocenia w lokalu mieszkalnym, o czym niezwłocznie powiadomiony został zarządca nieruchomości. Podjęte przez wykonawcę działania, mające na celu miejscowe uszczelnienie dachu poprzez ułożenie papy termozgrzewalnej w miejscach spodziewanych przecieków, nie przyniosły efektów ponieważ, jak wykazała sporządzona na wniosek gminy opinia techniczna przez niezależnego rzeczoznawcę, cała wierzchnia warstwa papy odspoiła się od podłoża i umożliwia przepływ wody, która dostaje się poprzez nieszczelne obróbki blacharskie. Dach wspomnianej przybudówki stanowi tzw. część wspólną budynku, w związku z tym decyzja o jego remoncie może być podjęta przez współwłaścicieli nieruchomości w formie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej i taka uchwała została podjęta. W związku z tym gmina wystąpiła do wspólnoty o wykonanie jego naprawy, która była wcześniej planowana przy remoncie głównego budynku, a z którego zarząd wspólnoty zrezygnował. Należy przy tym zaznaczyć, że gmina Strzegom, jako jedna ze współwłaścicieli, a tym samym członek Wspólnoty Mieszkaniowej, partycypuje w kosztach funduszu remontowego, z którego realizowane są zadania remontowe. Nie można tu zatem mówić o żądaniu gminy, aby inny podmiot naprawił dach ze swoich środków. Natomiast instalacja gazowa wykonana na potrzeby dostarczania gazu do lokalu …. wykonana została zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, na podstawie uzyskanego pozwolenia budowlanego w formie decyzji wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. Dostarczanie paliwa gazowego do lokalu nastąpiło po dokonanym odbiorze tej instalacji oraz dokonaniu stosownych zgłoszeń do dostawcy gazu. Zatem zawarte w pani piśmie stwierdzenie, że został uruchomiany dopływ gazu bez stosownych odbiorów, jest nieprawdziwe.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Schronisko w Świdnicy

Opublikowano: 26-11-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Piszę w imieniu Fundacji Mam Pomysł, która jest operatorem Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Jako pracownicy schroniska poczuwamy się społecznie odpowiedzialni za bezdomne zwierzęta domowe i egzotyczne. Jesteśmy bardzo blisko Strzegomia, niemalże po sąsiedzku i chętnie chcielibyśmy pomóc w zapobieganiu bezdomności zwierząt z gminy Strzegom. Jako Schronisko mamy już duży kontakt z mieszkańcami gminy. Wizytujemy szkoły i przedszkola, gdzie przeprowadzamy pogadanki dla najmłodszych. Mieszkańcy gminy Strzegom są naszymi wolontariuszami, darczyńcami i adoptującymi zwierzęta. Moglibyśmy być uzupełnieniem we współpracy gminy z weterynarzami, którzy obsługują interwencje i wypadki. Pragniemy realizować program opieki nad bezdomnymi zwierzętami z gminy Strzegom. Chętnie spotkamy się celem omówienia naszej propozycji i przedstawimy ofertę.

 

ODPOWIEDŹ:

Chętnie spotkam się z Fundacją Mam Pomysł w kontekście ewentualnej współpracy w najbliższych latach. Aktualnie mamy podpisaną umowę z innym schroniskiem.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegomianin

Opublikowano: 26-11-2021
Witam panie burmistrzu. Mam pytanie - jak wygląda postęp prac związanych z budową mieszkań TBS na ul. Armii Krajowej?

 

ODPOWIEDŹ:

W pierwszej kolejności będzie realizowane osiedle na ul. Parkowej w Strzegomiu. Bardzo proszę o przeczytanie artykułu na 1. stronie naszej gazety. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Świdnicy budowę ma rozpocząć w 2022 r.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Elka

Opublikowano: 26-11-2021
Czy komunikacja gminna przynosi jakiś zysk? Do których linii trzeba dopłacać, a które są rentowne?

 

ODPOWIEDŹ:

Komunikacja gminna nie przynosi zysku, ale też jest finansowana z kilku źródeł. Pierwsze - najważniejsze - to 2,60 zł dopłaty do kilometra z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Drugie źródło to połączenie dowozu uczniów do szkół z transportem zbiorowym i niewielki zysk (z biletów miesięcznych) - dwie linie są dochodowe. Komunikacja gminna to wniosek nr 1 w Strategii Rozwoju Gminy Strzegom, którą konsultowaliśmy na wielu zebraniach i to mieszkańcy wystawili takie zadanie do realizacji - szczególnie mieszkańcy 22 wiosek. I jeszcze jedno, nie znam miasta czy gminy, gdzie komunikacja byłaby dochodowa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Maciek

Opublikowano: 12-11-2021
Panie Burmistrzu, jak długo zamierza pan finansować narkomanię i patologię w naszym mieście? Jak długo będzie pan mówił, że nic nie da się z tym zrobić? Tyle młodych rodzin szuka dla siebie mieszkania, a pan woli sponsorować mieszkanie narkomanom, którzy zajmują bezprawnie lokal i od lat nie opłacają czynszu ani rachunków za media. Do ogrzewania używają prowizorycznego pieca, w którym palą meblami i śmieciami (…).

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina podjęła kroki zmierzające do odzyskania lokalu mieszkalnego, o którym pan pisze. Niestety, z uwagi na zapisy "ustawy covidowej" z marca 2020 r. w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego. Oznacza to tyle, że eksmisja w czasie pandemii, z nielicznymi wyjątkami, jest niemożliwa. Ograniczenia eksmisji nie obowiązują, jeśli powodem opróżnienia lokalu jest stosowanie przemocy w rodzinie, rażące i uporczywe wykraczanie przeciwko porządkowi domowemu, zajęcie lokalu bez tytułu prawnego lub też uciążliwe zachowanie uniemożliwiające normalne korzystanie z innych lokali mieszkalnych w budynku. W październiku 2019 r. gmina wystąpiła z zapytaniem na policję w sprawie osób zamieszkujących w przedmiotowym lokalu. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że na przestrzeni ostatnich 4 lat policja odnotowała 2 interwencje, z czego w jednym przypadku nie została potwierdzona jej zasadność, a drugi raz dotyczył kradzieży prądu. Jednocześnie policja poinformowała, że do Komisariatu Policji w Strzegomiu nie wpływały żadne skargi od mieszkańców bloku, które miałyby dotyczyć zachowania osób przebywających w przedmiotowym mieszkaniu. W grudniu 2019 r. pracownicy Urzędu Miejskiego przeprowadzili kontrole w lokalu i nie ujawniono żadnych nieprawidłowości. W styczniu 2021 r. wpłynęła skarga mieszkańca budynku na zachowanie użytkowników przedmiotowego lokalu, w związku z czym zostało wystosowane do nich pismo upominające, wzywające do przestrzegania porządku domowego. Od tego czasu nie było zgłoszeń o niewłaściwym korzystaniu z lokalu, w związku z powyższym brak jest dowodów na uporczywe wykraczanie przeciwko porządkowi domowemu. Dodatkowo informuję pana, że w przypadku powzięcia informacji o procederze przestępczym powinien pan złożyć zawiadomienie na policję, która w uzasadnionym przypadku może rozpatrywać takie sprawy zgodnie z posiadanymi kompetencjami. Potwierdzone przez policję zgłoszenia o istniejących nieprawidłowościach w korzystaniu z lokalu (np. zakłócanie porządku, awantury, libacje alkoholowe) mogą posłużyć jako dowody w ewentualnej sprawie o eksmisję z lokalu.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick:Artur

Opublikowano: 12-11-2021
Panie burmistrzu, bardzo mnie cieszy, że w Strzegomiu mamy duże zainteresowanie judo, tylko nie potrafię zrozumieć, dlaczego tylko jeden klub jest chwalony, a drugi jest pomijany w informacjach gminnych. Dotyczy to Stowarzyszenia TATAMI. AKS chwali się wynikami na łamach lokalnej gazety, czy stronie urzędu, a przecież TATAMI też zdobywa medale i promuje Strzegom. Każdorazowo jest wywieszany baner z logo stowarzyszenia, gdzie jest także nazwa miasta i herb naszego Strzegomia, i co najważniejsze, rodzice sami pokrywają wszelkie koszty bez pomocy Urzędu Miejskiego. Myślę że miasto powinno to docenić, informując mieszkańców, że są dwa kluby judo i obydwa mają zasługi w promocji Strzegomia. Pozdrawiam i liczę, że jednak pomoże pan to zmienić.

 

ODPOWIEDŹ:

W odróżnieniu od sekcji judo AKS-u Strzegom, TATAMI nie wysyła w ostatnim okresie do Urzędu Miejskiego informacji o wynikach swoich zawodników. Jeżeli takie informacje otrzymamy, z pewnością chętnie zamieścimy je w naszych mediach.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Krzysztof

Opublikowano: 12-11-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Moje pytanie dotyczy budowy obwodnicy wsi Jaroszów. Wiem, że temat istnieje już od dawna, ale jest o tym jakoś cicho. Czy jest szansa, że takowa obwodnica powstanie? Jeśli tak, to kiedy? Myślę, że budowa takiej obwodnicy byłaby rozsądnym rozwiązaniem i zapewne wpłynęłaby bardzo mocno na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. W Jaroszowie dochodzi często do wypadków (o ostatnim nieszczęśliwym potrąceniu kobiety było bardzo głośno), do tego jest sporo kolizji drogowych. Martwi mnie też sznur samochodów, szczególnie w piątek i niedzielę popołudniu, kiedy to turyści jadą i powracają z gór. Bardzo proszę o rzetelną odpowiedź.

 

ODPOWIEDŹ:

Moim zdaniem nadzieja jest nikła. Bardzo zaawansowany jest projekt budowy S35, który z Wrocławia będzie przebiegał na wysokości Świdnicy. W okolicach Olszan przejdzie przez naszą gminę, by włączyć się do S3. Taki jest pomysł i realizacja, by zamiast autostradą w kierunku Karpacza i Szklarskiej Poręby - jechać S35, co ma znacznie odciążyć DK5, w tym Jaroszów.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Zbigniew

Opublikowano: 12-11-2021
Witam serdecznie! Chciałbym się dowiedzieć, bo to jest wielki obciach dla miasta, kto jest odpowiedzialny za porządek i sprzątanie chodnika na odcinku: wiadukt kolejowy-Netto? Cały czas panuje tam wielki bałagan i nikt do niego się nie przyznaje. W tej chwili - ale to jest już od paru lat - na chodniku leżą przegniłe liście, dzięki którym można zaliczyć upadek i mocno się potłuc. A nadchodzą deszcze i będzie jeszcze gorzej. Wspomnę jeszcze, że w porze zimowej ten odcinek chodnika nie jest odśnieżany i sypany piaskiem. Wręcz powiem, ten odcinek chodnika to jest czarna rozpacz, wychodzi na to, że ktoś się czai na ludzkie zdrowie, a może i życie. Ciekaw jestem, czy władze miasta przechodzą tamtędy, a jak przechodzą - chyba nie - to dlaczego nie reagują? Nawet, jak to jest odcinek kolei, to czy nie można z nimi się dogadać? To jest tylko ok. 50 metrów. Proszę o odpowiedź i jeszcze chcę przypomnieć, że istnieje chodnik na odcinku pogotowie ratunkowe-wiadukt. A przypominam, bo na tymże odcinku przez prawie całą zimę nikt nie pracuje. Już kiedyś o tym pisałem. Z poważaniem mieszkaniec Strzegomia.

 

ODPOWIEDŹ:

Wskazany chodnik zlokalizowany jest w pasie drogi wojewódzkiej. Niejednokrotnie występowałem do zarządcy drogi o rozwiązanie problemu, sprzątania chodnika, utrzymania i prowadzenia "Akcji Zima". Ponownie wystąpię do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei o utrzymywanie chodnika w odpowiednim stanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Robert

Opublikowano: 12-11-2021
Witam pana. Widzę, że trudne pytania pozostawia pan bez odpowiedzi bądź ich w ogóle unika. Pytam po raz kolejny, dlaczego gmina nie ma podpisanej żadnej umowy jak inne miasta w powiecie dot. zabierania bezpańskich psów. Wiem, że w godzinach urzędowania UM pani po wielkich wymianach zdań psa zabiera przez kogoś tam. Po zamknięciu UM psy mogą biegać swobodnie. Nie oczekuję tu odpowiedzi, że proszę dzwonić na policję, gdyż wiem, że policjanci nie są od psów. Do nikogo nie zadzwonią, ponieważ nikt nie ma podpisanej umowy z urzędem. Do siebie też nie zabiorą, bo nie mogą, nie ma Straży Miejskiej. Więc pytanie, do kogo dzwonić w takim przypadku. Również wyprzedzam pana odpowiedź, ze schroniska też przyjmują, a nikt takiego psa nie będzie przewoził swoim samochodem. Na takie rzeczy UM posiada finanse. Może tym razem pan coś odpowie.

 

ODPOWIEDŹ:

Gmina ma podpisaną umowę ze schroniskiem AZYL w Dzierżoniowie na wyłapywanie i przetrzymanie w schronisku bezdomnych zwierząt. Gmina ma również podpisaną umowę z lekarzem weterynarii na opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych i losowych z udziałem zwierząt. W godzinach popołudniowych i w święta Komisariat Policji w Strzegomiu przejmuje dyżur w sprawach związanych z bezdomnymi zwierzętami zgodnie z przepisami prawa. Szczegółowo temat opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Strzegom przedstawia uchwała nr 29/21 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 24 marca 2021 r. - dostępna na stronie internetowej BIP.STRZEGOM.PL (zakładka Uchwały 2021).

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Strzegom

Opublikowano: 15-10-2021
Były już pytania w tej sprawie wysyłane do pana, ale odpowiedzi brak, więc zapytam ponownie - kiedy wyprofilujecie wyjazd na ul. Niepodległości z terenu zakładów kamieniarskich? Auta ciężarowe naprawdę mają problem z wyjazdem!

 

ODPOWIEDŹ:

Zjazd został naprawiony poprzez uzupełnienie ubytków. Nowa konstrukcja przebudowanego zjazdu jest możliwa do realizacji po wykonaniu dokumentacji projektowej. W chwili obecnej zadanie nie jest ujęte w budżecie gminy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec Ruska

Opublikowano: 15-10-2021
Panie burmistrzu, niech ktoś się w końcu zlituje nad naszą wioską. Nie możemy patrzeć, jak nasza miejscowości idzie w zapomnienie. Wiemy, że czas w Rusku się zatrzymał, ale tu się cofa. Z niecierpliwością czekamy na nowy asfalt i na obiecane boisko przy placu zabaw.

 

ODPOWIEDŹ: 

Szkoda, że mieszkaniec nie zauważył, że wydano w ostatnim czasie 5 mln zł na kanalizację, do której mieszkańcy nie chcą się przyłączać. Aktualnie za ok. 115 tys. zł wykonywany jest projekt remontów dróg gminnych, budowa chodnika świetlica - przystanek PKS - kościół. W budżecie na 2022 rok znajdzie się projekt na wykonanie boiska sportowego z nawierzchnią poliuretanową. Odbędą się także rozmowy z prezesem RSP, by przejąć niewielki kawałek ziemi i tam urządzić plac zabaw. Taka kolej rzeczy, najpierw trzeba wybudować kanalizację, a później infrastrukturę. Tak jak obiecałem, tak czynię. Firma Eneris dalej podtrzymuje chęć pomocy w budowie boiska i placu zabaw. Pozdrawiam zniecierpliwionego mieszkańca i rozumiem pana, bo to długo trwa, ale w naszej pięknej gminie są 22 wsie, a 3 jeszcze nie mają kanalizacji.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mieszkaniec

Opublikowano: 15-10-2021
Witam panie burmistrzu, mam pytanie dot. "zapomnianego" osiedla Wschód. Czy jest możliwość zadbania o bezpieczeństwo mieszkających tam ludzi (postawienie świateł, wybudowanie ronda, estakady, cokolwiek) na wyjazdach od ul. Gronowskiej lub ul. Armii Krajowej? Dostanie się do centrum (samochodem) w weekendy graniczy z cudem, ruch na "piątce" jest ogromny, często włączenie się do ruchu trwa 10-15 minut i jest bardzo niebezpieczne (pieszo ze względu na brak chodników to w ogóle "samobójstwo"). Rozumiem, że nie ma tam chodników, wody i kanalizacji na wszystkich ulicach, bo jest to nowe osiedle i są starsze ulice wymagające inwestycji, ale tu też mieszkają ludzie, którzy płacą podatki. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Jak czytam zapomnianego i zaniedbanego, to mi ręce opadają. Mieszkaniec nie zauważył, że wybudowano tam plac zabaw i miejsce do spotkań. W chwili obecnej są pieniądze w budżecie na projekt przebudowy odcinka ul. Armii Krajowej od "5" do ul. Gronowskiej - będzie to droga ze ścieżką rowerową. To trochę potrwa, jeśli chodzi o nową część to w większości zakupiliście państwo tereny od prywatnych właścicieli i to oni powinni zapewnić wodę, kanalizację, drogi, które nie są nasze. Z tego co pamiętam tylko jedna jest drogą gminną, czyli ul. Jagodowa.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Mania

Opublikowano: 01-10-2021
Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy dofinansowania do wymiany pieca. Chodzi o wymianę w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Gdzie się udać w tej sprawie? Proszę o wszelkie informacje.

 

ODPOWIEDŹ:

W sprawie dotacji wnioski należy składać do 31.10.2021 r. Wnioski składa się po zakończeniu wymiany pieca. Wszelkich informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu (1 piętro, pokój 26) lub pod numerem tel. (74) 8 560 531.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Andrzej

Opublikowano: 01-10-2021
Panie burmistrzu, piszę do pana w sprawie wybiegu/parku/placu zabaw dla psów. Czy taki park kiedykolwiek powstanie w Strzegomiu? Jeśli chodzi o miejsce, to wydaje mi się, że dawny teren placu zabaw przy ul. Agatowej byłby dobrym miejscem na taką inwestycję.

 

ODPOWIEDŹ:

W lipcu br. została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę wybiegu i parku zabaw dla psów na działce nr 1120 obr. Krzyżowa Góra – teren za halą sportową przy ul. św. Jana. Zgodnie z projektem powstanie ogrodzony wybieg wraz z oświetleniem i monitoringiem o powierzchni ok. 800 m kw. Termin wykonania dokumentacji to 30.11.2021 r. O tym, czy realizacja zadania rozpocznie się już w przyszłym roku, zadecyduje Rada Miejska.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Kasia

Opublikowano: 01-10-2021
Witam. Moje pytanie dotyczy wyznaczenia miejsca na budowę garażu w miejscowości Goczałków na tzw. Osiedlu Manhattan. Gdzie się udać w tej sprawie? Zaznaczę, że jestem właścicielką nieruchomości na tym osiedlu. Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Zapraszam panią do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Zagospodarowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego (pokój nr 34, II piętro) w celu uzgodnienia lokalizacji działki, na której będzie można wybudować garaż.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Entuzjasta

Opublikowano: 20-09-2021
Witam serdecznie. Nazywam się Radosław i piszę do pana w sprawie zapomnianego miejsca rekreacji w naszym mieście jakim jest skate park. Po wielu latach przerwy powróciłem do sportu, jakim jest agresywna jazda na rolkach, ucząc tym samym swego siostrzeńca jazdy na rolkach. W obecnych czasach młodzież wybiera inne rodzaje sportu z racji popularności i ogólnej dostępności. Sporty ekstremalne wydają się nie istnieć w Strzegomiu tak jak za dawnych lat, czego dowodem jest ogólny stan naszego skate-parku na dzień dzisiejszy. Niemniej jednak dostrzegłem grupkę młodzieży w przedziale wiekowym 10-18 lat, którzy jednak korzystają z tego miejsca. Staram się jeździć na rolkach dwa razy w tygodniu. Dwa razy w tygodniu sprzątam też tym samym powierzchnię skate-parku, bym nie tylko ja miał dobre warunki do jeżdżenia. Inwestując w miotły pochowane na skate-parku staram się uczyć napotkaną młodzież, by sama podjęła inicjatywę i zaczęła dbać o to miejsce, skoro zostało zapomniane, skoro są użytkownikami tego miejsca i to do ich sportów potrzebny jest skate- park. Widząc różnicę w wyglądzie jak i jakości jazdy przed i po sprzątnięciu resztek gałęzi i pozostałości po każdym większym deszczu, ku memu miłemu zaskoczeniu młodzież wykazała się, pomagając w sprzątaniu. Piszę obszernie, albowiem chciałbym naświetlić panu obraz tego, co się tam dzieje na dzień dzisiejszy. Dlatego też zwracam się z uprzejmą prośbą o naprawę oświetlenia skate-parku- działa jedna z dwóch lamp oświetlających stricte płytę, naprawę ogrodzenia łączącego z dirt parkiem - brakuje jednego przęsła przez co użytkownicy dirt-parku nanosząc na płytę piach i ziemię, dokładają pracy. Drugie przęsło przy łączeniu z garażami było wyrwane dla ułatwienia przejścia między skate-parkiem a dirtem dla osób niemających nic wspólnego ze sportami, jakie ćwiczy się w danych miejscach. Nie minął tydzień jak po przykręceniu drugiego przęsła zostało ono ponownie zerwane ze śrub, dlatego też prosiłbym o wzięcie tego pod uwagę. Od strony ulicy brakuje kawałka siatki w narożniku przy garażach. Naprawa tych miejsc ograniczyłaby możliwości jakie dają te "skróty" osobom, które nie potrafią zostawić po sobie porządku, jak i bezpieczeństwa, albowiem wiele rozbitych butelek można napotkać na skate-parku, szczególnie w trawie. Brakuje też kawałka siatki między parkingiem Zespołu Szkół. Prosiłbym, aby tego miejsca nie naprawiać. Dirt- park, skate-park, boisko Zespołu Szkół, jak i parking za szkołą są zacisznymi miejscami spotkań mieszkańców Strzegomia. Ten jedyny, niekolidujący skrót daje możliwość pokazać przechodniom "sporty ekstremalne" Prosiłbym aby zamieszczono tablice z regulaminem użytkowania, albowiem kilka lat już go brakuje. Niegdyś nie był potrzebny tak jak jest potrzebny na dzień dzisiejszy. Rodzice jeżdżący z wózkiem po płycie, doglądając jak pociecha stawia pierwsze kroki w pokonywaniu przeszkód w swoim życiu, są strasznie roszczeniowi wobec młodzieży, która rzeczywiście korzysta z danego miejsca w taki sposób, jakie jest jego przeznaczenie. Traktują to miejsce jak piaskownicę dla swoich pociech. Młodzież używa przeszkód jako ławek do siedzenia, tym samym zaśmiecając skate-park. W regulaminie prosiłbym, aby zawarto informację o tym, że jeżeli ktoś przerywa użytkowanie przeszkód, to powinien usunąć z płyty skate-parku swój "sprzęt do jazdy". Na koniec prosiłbym o częstsze opróżnianie dwóch śmietników oraz tabliczkę informującą o terenie monitorowanym zamocowaną na furtce wejściowej do skate-parku - daje to do myślenia niespokojnym odwiedzającym. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

 

ODPOWIEDŹ:

Dziękuję za podjętą inicjatywę i zaangażowanie młodzieży w sport, a w szczególności sprzątanie przez nich terenu, z którego sami korzystają. Skate-park i dirt-park są miejscami licznie odwiedzanymi przez młodych mieszkańców i jest to rzecz naturalna i pożądana, te miejsca temu służą. Niestety dirt-park i skate-park stały się miejscami bardzo licznie odwiedzanymi w porach wieczornych i nocnych przez młodzież w celach innych niż "sportowych". Te "wieczorne spotkania" skutkują zaśmiecaniem i aktami wandalizmu. Pracownicy OSiR-u sprzątają ten teren co najmniej dwa razy w tygodniu i bardzo często dokonują napraw. W okresie wakacyjnym zaśmiecanie i akty wandalizmu nasilają się i OSiR nie zawsze jest w stanie błyskawicznie je usunąć. Przykładem jest tablica z regulaminem, która w tym roku została zniszczona już trzy razy. OSiR Sp. z o. o. zamówiła trzy energooszczędne żarniki do latarni oświetleniowych i czeka na ich dostawę. Zepsute punkty oświetleniowe zostaną zastąpione nowymi. Niestety od kilku miesięcy na rynku artykułów elektrycznych i budowlanych są bardzo liczne opóźnienia i czas dostawy jest wydłużony. Pozostałe szkody zostały naprawione. Skate-park i dirt-park jest zarządzany przez spółkę OSiR i wszystkie uwagi dotyczące tych obiektów prosimy kierować do zarządu spółki. Ułatwi to sprawne i szybsze reagowanie na zaistniałe problemy.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

 


Imię/nick: Cyklista

Opublikowano: 20-09-2021
Panie burmistrzu, czy droga rowerowa w kierunku Wieśnicy będzie przedłużona o odcinek Wieśnica - Rogoźnica?

 

ODPOWIEDŹ:

Jest to inwestycja realizowana wspólnie z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei. Nie ma planów przedłużenia tej ścieżki.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Michu

Opublikowano: 20-09-2021
Witam, ponownie w okolicy dworca PKS i stacji pogotowia ratunkowego nie pali się kilka lamp ulicznych.

 

ODPOWIEDŹ:

Proszę takie sprawy zgłaszać, dzwoniąc na nr telefonu 74 8560 532 (Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w UM w Strzegomiu) - będzie szybciej. Informację tę przekazałem pracownikowi, który zgłosił sprawę do firmy, która prowadzi konserwację i obsługę naszego oświetlenia.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Ciekawy

Opublikowano: 20-09-2021
Dzień dobry panie burmistrzu. Kiedy mieszkańcy osiedla Wschód doczekają się położenia asfaltu na ul. Agrestowej, ul. Jagodowej i innych? Pozdrawiam.

 

ODPOWIEDŹ:

Uprzejmie informuję, że ul. Agrestowa w Strzegomiu nie jest własnością gminy Strzegom. Odnośnie ul. Jagodowej i innych dróg gminnych - w pierwszej kolejności przebudowywane są ulice, na które gmina otrzymała dofinansowanie.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Imię/nick: Renia

Opublikowano: 03-09-2021
Panie burmistrzu Minęło już 6 miesięcy, kiedy prosiłam pana o interwencję w sprawie pojemnika KP-7 na odpady postawionego na chodniku przy ul. Świdnickiej i ul. Kościelnej (opublikowano 22.01.202 r.; a cała sprawa ciągnie się ok. 2 lat). Zgodnie z pana odpowiedzią "wspólnoty mieszkaniowe mają wyznaczone miejsca na boksy i obecnie są w trakcie projektu” (opuścił pan budynek przy Kościelnej 27). Nie wmówi mi pan, że projekt na boksy na odpady jest tak skomplikowany, iż jego wykonanie musi trwać tak długo. Obawiam się, że biorąc pod uwagę pana chęć rozwiązania problemu postawienia boksów będzie to trwało tak długo, jak budowa Tadź Mahal. W tym czasie nie będzie pan już sprawował swojego urzędu i cały problem dostanie w spadku Pana następca. Zauważyłam, jak w trakcie pana kadencji wypiękniało nasze miasto i szkoda, aby problem, o którym piszę, był "kleksem" pana rządów w mieście; przynajmniej z mojego punktu widzenia. Mam jednak wiarę, że mnie pan zaskoczy i problem zostanie rozwiązany niezwłocznie.

 

ODPOWIEDŹ:

Ze względu na brak boksów śmietnikowych w dalszym ciągu pojemnik na odpady dla mieszkańców ul. Kościelnej od nr 17 do 27 obecnie musi być użytkowany, ale nie znaczy to, że odpady trzeba pozostawiać w miejscach innych niż w ustawionym pojemniku. Wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Kościelnej pomimo, że mają wyznaczone miejsca na boksy śmietnikowe, w dalszym ciągu ich nie wybudowały. Ustawienie boksów jest po stronie wspólnot mieszkaniowych ze środków własnych, także czekamy na ich wybudowanie. Mieszkańcy ul. Świdnickiej, której zarządcą jest Spółdzielnia Mieszkaniowa posiadają boks śmietnikowy i powinny zbierać odpady w miejscu do tego przeznaczonym. Po wybudowaniu boksów przez wspólnoty mieszkaniowe pojemnik Kp-7 znajdujący się przy ul. Kościelnej zostanie usunięty.

Pozdrawiam
Zbigniew Suchyta

Poprzednia strona 1 2 3 4 ... 7 Następna strona