Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Aktualności

ODSŁUCHAJ
26.02.2019

ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY PRZY OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W STRZEGOMIU

Zdjęcie Artykułu

„Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członka rodziny lub innej osoby wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.”

( Ustawa o przeciwdziałaniu Przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 r. z późn. zm. art. 2, pkt 1 i 2).

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art.9 a ust.15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.), uchwały Nr 42/11 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 31 marca 2011 r., zarządzeniem Nr 116/B/11 Burmistrza Strzegomia z dnia 13 maja 2011 r. powołano Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Zespół Interdyscyplinarny przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Strzegomiu koordynuje działania wszystkich podmiotów uczestniczących w realizowaniu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Podmiotami, które są uprawnione do wszczęcia procedury Niebieskiej Karty są : Komisariat Policji, placówki oświatowe, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, placówki ochrony zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzegomiu.

Wszczęcie procedury następuje na skutek interwencji lub zgłoszenia stosowania przemocy domowej i nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy. Wszczęta procedura nie może być zakończona na wniosek osób w niej uczestniczących. Zakończenie procedury może nastąpić po zrealizowaniu planu pomocy lub stwierdzeniu, że dalsze prowadzenie działań jest bezzasadne.

Osoby uczestniczące w procedurze „Niebieskiej Karty” mają możliwość uzyskania bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych. Z bezpłatnych porad prawnych można skorzystać w CAS Karmel w Strzegomiu, a ze specjalistycznych porad w tym prawnych i psychologicznych można bezpłatnie skorzystać w Diecezjalnej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Świdnicy, ul. Budowlana 6 – rejestracja telefoniczna nr tel.: 516 739 515 (jest to również telefon zaufania).

Zarówno osoby pokrzywdzone jak i sprawcy przemocy kierowani są również na konsultacje psychoterapeutyczne, które odbywają się dwa razy w miesiącu w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu. Konsultacje od 7 lat prowadzi doświadczony psychoterapeuta. Osoby uczestniczące w procedurze Niebieskiej Karty mogą zarejestrować się na konsultacje telefonicznie. Nr tel. 74 647 71 85.

Przemoc w rodzinie jest często zjawiskiem ukrywanym. Osoba doznająca przemocy jest zastraszana i obawia się o swoje zdrowie i życie, nie wierzy, że ktoś może jej pomóc, że ma prawo prosić o pomoc, że coś się może zmienić, wstydzi się, ponieważ bierze na siebie całą odpowiedzialność za to, co dzieje się w jej domu. Taka sytuacja może trwać latami, dlatego bardzo istotna jest również rola świadka przemocy domowej.

Nie bądźmy obojętni, reagujmy na wszelkie przejawy przemocy domowej!

 

Autor: Irena Kołdacha OPS Strzegom
Liczba wyświetleń: 1662

Powrót