Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Aktualności

ODSŁUCHAJ
18.09.2019

Dwudniowe gminne obchody XVI Spotkań Religijno-Patriotycznych w Rusku

Zdjęcie Artykułu

W dniach 13. i 15. września 2019 r. odbyły się uroczystości poświęcone pamięci wszystkich poległych, a także żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy w Rusku z okazji XVI Spotkań Religijno-Patriotycznych .

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec - biskup świdnicki oraz Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia.

W pierwszym dniu, dla młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Strzegom, przygotowane zostało „V sympozjum popularno-naukowe”, które odbyło się w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Uczniowie wysłuchali: wygłoszonego przez Jerzego Rudnickiego - specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Wrocławskiego Oddziału IPN referatu nt. „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944-1956" oraz wystąpienia Tadeusza Kazimierza Mroza – zastępcy przewodniczącego Zarządu Głównego Ruchu Wolnych Demokratów, a przede wszystkim byłego więźnia OPW w Rusku nt. wspomnień związanych z pobytem w tymże obozie. Najistotniejsze informacje dotyczące historii Obozu Pracy Więźniów w Rusku przygotowali - w ramach projektu edukacyjnego - uczniowie z ZSP w Jaroszowie.

Powyższe części sympozjum przeplatane były poezją autorstwa Tadeusza Kazimierza Mroza deklamowaną przez jaroszowską młodzież oraz bardzo przejmującymi w swej treści piosenkami.
Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę o godz. 13.30 mszą św. w kościele w Rusku, którą koncelebrowali: ks. Przemysław Pojasek – redaktor świdnickiego „Gościa Niedzielnego”, ks. Jan Olender – poprzedni proboszcz Parafii w Jaroszowie oraz ks. Marek Krysiak – proboszcz Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Liturgię eucharystyczną oprawą muzyczną ubogacił zespół wokalno-instrumentalny „Jeruzalem” z Jaroszowa.

Po mszy św. nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową. Złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników: Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP oraz Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, m. in.: Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, Wiesław Witkowski – zastępca burmistrza Strzegomia, Tomasz Marczak - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, Tadeusz Kazimierz Mróz z Wrocławia (były więzień w OPW Jaroszów) wraz z rodziną, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe, sołtysi, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Ponadto, w tej pięknej uroczystości udział wzięli również żołnierze Wojska Polskiego z Komendy Garnizonu Wrocław pod dowództwem mjr. Konrada Sieradzkiego.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1748

Powrót