TORGAU- Niemcy

ODSŁUCHAJ
Torgau
To przepiękne miasto położone na zachodnim brzegu Łaby w odległości 55 km od Lipska i 95 km od Drezna. Malowniczy krajobraz złożony z soczyście zielonych lasów, tonących w kwiatach łąk z wkomponowanymi w nie licznymi zabytkami architektury, czyni to miasto centrum kulturalnym południowo- wschodniej Saksonii.

Prawa miejskie otrzymało Torgau w 1268r. W okresie reformacji było kolebką luteranizmu. Do rozwoju miasta przyczyniły się handel i rzemiosło, przemysł powstał nieco później, co wpłynęło korzystnie na stan architektury miasta. W trosce o jej zachowanie w 1978 r. przeprowadzono renowację zabytków, a jest ich aż 280.W liczbie tej mieszczą się liczne kamieniczki, kościoły, stylowe restauracje i zamek. Dzisiejsze oblicze Torgau, to oprócz urokliwej starówki, pełna rozmachu 21tysięczna dzielnica przemysłowa o 500 tys.M2 powierzchni z licznymi instytucjami kulturalnymi i oświatowymi.

TORGAU - MIASTO RENESANSU I REFORMACJI

Torgau, położone na krańcu Dübener Heide (wrzosowisko) należy do najpiękniejszych renesansowych miast w Niemczech. W pełni zachowana renesansowa zabudowa Starówki sprawia, że wizyta w Torgau staje się niezapomnianą podróżą w czasie.

Ponad tysiącletnią historię byłej saksońskiej rezydencji można przeżyć w różnoraki sposób. Spacer szlakiem muzeów Torgau daje możliwość przeżywania historii oglądając z bliska zabytkowe miejsca. W Muzeum Browarnictwa zwraca się uwagę na 500-letnią historię browarnictwa i średniowieczną wykutą w skale porfiru warzelnię. Nawet Marcin Luter znał wartość piwa z Torgau, które było dostarczane aż do Lipska, Drezna czy Norymbergi.

Torgau uchodzi za "kolebkę reformacji" i jej centrum polityczne.. Ponad 40 razy przebywał w Torgau osobiście reformator, Marcin Luter. W kościele miejskim Św. Marii warto zobaczyć obraz "Czternastu pomocnych w potrzebie" (Lucasa Cranacha Starszego) i grób Katarzyny von Bora , żony Marcina Lutra, która zmarła w 1552 r. w Toragu. W domu, w którym zmarła znajduje się małe muzeum, które informuje o jej życiu. Wraz z różnymi tematycznymi wystawami Torgau obchodzi dekadę Luthra, aż do jubileuszu reformacji w roku 2017.
Za skromną fasadą państwowego domu burmistrza Rigenhaina na Breiter Straße kryją się najwyższej klasy malowidła ścienne i na suficie, późnego XVI i wczesnego XVII wieku. Dzięki tej jedynej w swoim rodzaju dekoracji wnętrza jest to pod względem artystycznym, kulturowym i historycznym najbardziej znaczący renesansowy budynek mieszczański w średnich Niemczech. Przekazuje bardzo pokazowo, jak zamożny kupiec sukna z Torgau
i zarazem burmistrz Paul Riegenhain żył ze swoja rodziną.. Szczególną ozdoba jest tzw. "Izba Aniołów" (Engelstube), udekorowana malowidłem nieba z chmur, gwiazd i muzykujących aniołów na pierwszym piętrze.
Wspaniały zamek Hartenfels zbudowany w stylu wczesnego niemieckiego renesansu, należy do architektonicznych perełek Torgau. Hartenfels, dawna rezydencja saksońska, uchodził swojego czasu za jeden z najnowocześniejszych zamków w Niemczech i był areną pięknych świętowań, zjazdów Parlamentu i wspaniałych ślubów. Tzw. "Großer Wendelstein", czyli schody prowadzące na wieżę zostały zbudowane przez Konrada Krebsa. Stopnie tych schodów prowadzą na górę bez wewnętrznej podpory. Architektoniczny majstersztyk.
Marcin Luter w 1544 roku poświęcił kaplicę zamkową, pierwszą protestancką budowlę kościelną w Niemczech. Wystawa stała " Torgau- książęcy dwór renesansu" opowiada o codziennym życiu księcia na dworze w Torgau.
W miesiącach letnich przyciąga widzów Teatr Letni w zamku. Przedstawienia na świeżym powietrzu przed wspaniałymi kulisami schodów są szczególnym przeżyciem kulturalnym.

W Miejskim Muzeum Kultury i Sztuki napotykamy cały rok Świętego Mikołaja. Tablica na ołtarzu, część tryptyku kościoła franciszkanów w Torgau została stworzona ok.1515 roku w warsztacie Lucasa Cranacha Strszego (1472-1553). Cenna tablica uchodziła od 1945 roku, zamętów wojny za zaginioną. Dzięki szybkiemu i energicznemu wsparciu zaangażowanych miłośników sztuki udało się z końcem 2008 roku odzyskać malowidło po 60 latach, które pojawiło się w domu aukcyjnym w Szwajcarii. O dobroczynności i cudach historycznego Św. Mikołaja krąży wiele legend. Jeszcze dziś każdy zna 6 grudnia jako dzień Św. Mikołaja.

Nazwa miasta Torgau poszła w świat, kiedy w kwietniu 1945 roku radzieccy i amerykańscy żołnierze spotkali się nad Łabą i zainicjowali koniec wojny. Ta data jest wspominana dzięki corocznym obchodom "Dni Łaby". Innego aspektu historii miasta dotyczą wystawy stałe Centrum Dokumentacji i Informacji w Toragu: "Torgau na tyłach II wojny światowej", "Sowieckie obozy specjalne w Torgau w latach 1945-48" jak również wystawa "Auf Biegen und Brechen" w miejscu pamięci byłego zamkniętego więzienia dla młodocianych w czasach NRD. Miasto można zwiedzać codziennie podczas godzinnego oprowadzania na piechotę lub rowerem. Historycznym rowerem Torgau może przyjemnie zwiedzić Starówkę 6 osób i przewodnik.

Również kulinarnie ma Torgau coś niecoś do zaoferowania. Czy wiedzieliście Państwo na przykład, że słynne drezdeńskie strucle pochodzą od piekarza Drasdowa z Torgau, nadwornego dostawcy saksońskiej rezydencji. Czy znacie Państwo Torgauer Plinsen (ciastka z musem jabłkowym, cukrem i cynamonem), Torgauer Schwarzbierfleisch albo Lutherröllchen (specjalności Torgau)? Czy możecie sobie Państwo wyobrazić , jak podczas jednego z wielu ślubów na zamku Hartenfels w roku 1627 delektowano wspaniałymi smakołykami ponad 31.000 gości przez ponad 9 dni? Nie tylko wtedy, ale również dziś Torgau oczekuje na swych gości z dobrą i urozmaiconą ofertą gastronomiczną kuchni regionalnej i międzynarodowej.

Po wypadzie na położone w pobliżu wrzosowiska (Düben i Dahlen) warto odwiedzić saksońską stadninę koni w Graditz, kilka kilometrów za Torgau. Utworzona w 1686 roku stadnina jest jedną z najstarszych saksońskich hodowli koni.. Można zobaczyć jej barokowe wyposażenie i małe muzeum historii stadniny. Są tam hodowane m.in. niemiecki wierzchowiec i angielski koń pełnej krwi

Kontakt:
Torgau-Informations-Center
Markt 1
04860 Torgau
Tel: 03421 70 14 0
http://www.torgauinfo.de

KAPLICA ZAMKOWA
Kaplica zamkowa jest pierwszą protestancką budowlą kościelną, w której duchowy program reformacji po raz pierwszy został zastosowany przejrzyście w architekturze i sztuce. Dr MarCin Luter poświęcił ją 5 października 1544 r.

Podkreślona skromność domu bożego odpowiadała woli Lutra, ponieważ według jego wskazówek budowniczy Nickel Grohmann stworzył tę budowlę sakralną, która uchodzi za najwcześniejszy przejaw kościelnego budownictwa ewangelickiego.

Kaplica zamkowa pozostała do dziś w niezmienionym stanie i stała się wzorem dla innych protestanckich kościołów w Niemczech. Lucasowi Cranachowi zawdzięczać można malowidła zamkowe i kaplicy. Od niego pochodzą szkice motywów budowlanych ambony i kaplicy zamkowej.

Johann Walter, kapelmistrz reformacji, skomponował muzykę do poświęcenia kościoła. Uchodzi za jednego z twórców ewangelickiej muzyki wokalnej i stworzył w Torgau fundamenty muzyki kościelnej. Koncert organowe w Torgau, przede wszystkim jednak corocznie odbywający się Tydzień Muzyki Kościelnej, znane są daleko poza granicami miasta.

KOŚCIÓŁ MIEJSKI ŚW. MARII
W kościele Św. Marii kazania wygłaszał często MarCin Luter, tam też znalazła miejsce spoczynku jego żona, Katarzyna von Bora. Obok jej grobu znajduje się warte obejrzenia, znane malowidło "Czternastu pomocnych w potrzebie" Lucasa Cranacha Starszego.

Kościół Miejski Św. Marii, widoczny z oddali, jest najstarszym kościołem w Torgau. Powstał w 1119 r. i był odnawiany około roku 1200. Od roku 1390 pierwotnie romańska bazylika była przebudowywana na późnogotycki kościół halowy. Szczególnie piękne jest krzyżowo-żebrowe sklepienie.

Malowidło "Czternastu pomocnych w potrzebie" Lucasa Cranacha Satrszego (1505) jest najbardziej znaczącą zachowaną częścią wyposażenia wnętrza. Ale również płyta nagrobna księżnej Zofii Meklenburskiej (1504), ołtarz pasyjny (1509), grób Katrzyny Luther (1552) lub bogato zdobiona drewniana ambona (1582) są warte zobaczenia. Późnogotycki wysoki ołtarz (1698) został wykonany przez Giovanniego Simonetti.
Wielkie szkody poniósł kościół w roku 1813, kiedy służył jako szpital dla chorych na zarazę.
Jego wnętrze zostało odbudowane zgodnie ze stylem. W roku 2002 kościół został pomalowany, tak iż odzyskał XV-wieczny wygląd.

Akt umowy partnerskiej między Strzegomiem i Torgau podpisano 11.11.1997r.i
Torgau Torgau Torgau

 

Powrót