W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530
Przed wernisażem zorganizowano konferencję naukową pt. "Kształt". W gronie prelegentów byli m.in.: prof. Zbigniew Władysław Solski, prof. Ewa Janus, prof. Jerzy Fober czy prof. Andrzej Szarek. Patronat nad konferencją objęli: prof. Wojciech Pukocz, rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz prof. Maciej Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jej przebieg był dostępny on-line na profilu facebookowym Strzegomskiego Centrum Kultury. Warto podkreślić, że poszczególne wystąpienia tłumaczono symultanicznie z języka polskiego na czeski oraz z języka czeskiego na polski, ze względu fakt, że wydarzenie odbywało się w ramach polsko-czeskiego projektu "Świat Kamienia". Ponadto wykłady tłumaczono na język migowy dla osób niesłyszących i słabosłyszących.
W drugiej części niedzielnego wydarzenia organizatorzy biennale po raz pierwszy publicznie zaprezentowali 8 granitowych rzeźb, które były tworzone w lipcu br. na terenie zakładów kamieniarskich w gminie Strzegom. Jedna z rzeźb stanęła finalnie przy Bazylice Mniejszej, trzy przed Urzędem Miejskim w Strzegomiu i cztery w parku miejskim. Efekty pracy rzeźbiarzy są imponujące i z pewnością będą cieszyć oczy nie tylko samych mieszkańców, ale także turystów. Jak podkreślał Grzegorz Niemyjski, komisarz biennale, poziom artystyczny rzeźb jest bardzo wysoki. Różnią się one od siebie stylistycznie i warsztatowo. Są różnej wielkości i wykonano je z różnego granitu m.in. strzegomskiego, ale też zagranicznego. Obok tych rzeźb nie będzie można przejść obojętnie, będą wymagały chwili zastanowienia, refleksji i czasem kontemplacji.
Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie odbyło się w ramach projektu "Świat Kamienia", realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.