Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Aktualności

ODSŁUCHAJ
06.09.2021

Święto Granitu Strzegomskiego już za nami!

Zdjęcie Artykułu

Oddanie do użytku nowej remizy strażackiej w Tomkowicach, odsłonięcie pomnika Harcerskiej Lilijki, Strzegomska Giełda Minerałów, Dożynki Gminne, występy artystyczne na scenie i koncerty znanych zespołów muzycznych, wystawa zdjęć strzegomianina Mielcarka, uroczystość w Rogoźnicy z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, turniej szachowy w Rynku i wiele innych wydarzeń - to wszystko można było zobaczyć podczas tegorocznej edycji Święta Granitu Strzegomskiego, którą wyjątkowo - ze względu na pandemię koronawirusa - zorganizowano w pierwszy weekend września br. (3-5.09), a nie tradycyjnie w czerwcu. Pogoda dopisała i choćby z tego tylko powodu - choć nie tylko - imprezę można udać ze wszech miar za udaną.

W piątek w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" odbyła się wystawa fotografii Dominika Mielcarka pn. "Strzegom z innej perspektywy", w której ukazane zostały nietypowe ujęcia Strzegomia z lotu ptaka. Nieco później burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta oficjalnie otworzył imprezę i powitał wszystkich obecnych. Następnie sceną muzyczną zawładnęły zespoły: Pepe, Oya, Ślad i gwiazda wieczoru - zespół Sebastian Riedel & CREE.

W sobotnie popołudnie oficjalnie otwarto nową strażnicę OSP w Tomkowicach, która powstała dzięki wsparciu finansowemu ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Warto wspomnieć, że koszt inwestycji wyniósł 826 131,33 zł, zaś dofinansowanie ze środków funduszu to kwota rzędu 287 714,98 zł. Dodatkowo jednostka z Tomkowic otrzymała nowy sztandar, który ufundowali sponsorzy. Burmistrz Strzegomia podziękował strażakom za ich ciężką pracę i życzył dalszych sukcesów. Na uroczystości obecny był m.in. asystent polityczny szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka - Artur Fiołek oraz strażacy z Horic (Czechy) i Torgau (Niemcy).

Przy ul. Kościuszki w Strzegomiu miało miejsce długo oczekiwane odsłonięcie pomnika Harcerskiej Lilijki, który został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Była to również świetna okazja do wręczenia honorowego tytułu "Młody Aktywny Strzegomianin" Janowi Kubiakowi. Podczas przemówień nie brakowało wzruszeń, podziękowań i łez. Warto też wspomnieć, że autorką projektu pomnika jest Anna Rudnicka-Kubiak (mama Janka), a wykonawcą strzegomski rzeźbiarz - Jerzy Zysk.

O godz. 18:00 rozpoczęły się występy zespołów. Na scenie zagrali m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa, Goosebumps i gwiazda wieczoru, czyli Łukasz Zagrobelny.

Swoich odbiorców i wiernych fanów miał tradycyjny "Turniej Szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu". Kilkugodzinna rywalizacja, odbywająca się w pobliżu strzegomskiej fontanny, zakończyła się ceremonią wręczenia pucharów i pamiątkowych dyplomów. Najlepszych szachistów nagradzał przewodniczący Tomasz Marczak.

Głównym punktem niedzielnego programu były Dożynki Gminne. O godzinie 10.00 w strzegomskiej Bazylice Mniejszej została odprawiona uroczysta msza św. dożynkowa, której przewodniczył ks. bp Adam Bałabuch, a po nabożeństwie odbył się oficjalny ceremoniał przekazania chleba. W Rynku rozstawiono efektowne stoiska sołectw z całej gminy Strzegom, w których można było kupić lokalne specjały, a na scenie - obejrzeć występy lokalnych zespołów ludowych.

Dużą atrakcją, zwłaszcza dla pasjonatów pięknych minerałów i kamieni, była 35. Strzegomska Giełda Minerałów, którą w CAS "Karmel" zorganizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej. Jak zapowiedziały władze naszego miasta, przyszłoroczna edycja giełdy odbędzie się na strzegomskim Rynku.

Punktualnie w samo południe została odprawiona msza św. w związku z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej w intencji ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Bałabuch. Uczestnicy corocznej uroczystości złożyli także wieńce, wiązanki kwiatów i znicze pod Mauzoleum w Muzeum Gross-Rosen.

Swoje stoisko - chętnie odwiedzane przez mieszkańców Strzegomia i gości z zewnątrz - posiadali lokalni producenci z regionu Granitowego Szlaku w ramach Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu". W ich asortymencie można było dostrzec własnoręcznie robione produkty z naturalnych, lokalnych składników oraz rękodzieła z naturalnych surowców.

Na zakończenie trzydniowego święta zagrali: znakomity Janusz Cedro, słowacka grupa The Backwards śpiewająca covery Beatlesów oraz niezwykle popularny zespół Łobuzy.

Warto wspomnieć, że przez wszystkie trzy dni chętne osoby mogły wziąć udział w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021, którego mobilne punkty znajdowały się przy Urzędzie Miejskim. W niedzielę, w sali konferencyjnej strzegomskiego magistratu, była również możliwość zaszczepienia się bez rejestracji jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson.

Dzięki sprzyjającej pogodzie Święto Granitu Strzegomskiego cieszyło się dużą popularnością i frekwencją. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się w czerwcu 2022 r.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1108

Powrót