Aktualności

ODSŁUCHAJ
22.03.2023

Drużyna Zespołu Szkół w finale ciekawego konkursu

Zdjęcie Artykułu

Finał „Konkursu Technikon ESA” dla dolnośląskich i opolskich techników odbył się na żywo 20 marca br. w Technikum Akademickim przy Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu. W jego szranki stanęła drużyna Zespołu Szkół w składzie: Kacper Trzosiński, Michał Rakuś, Sylwia Sordyl, Mateusz Zawiła i Cezary Pawlik.

Warunkiem przystąpienia do konkursu było uczestnictwo szkoły jednocześnie w dwóch projektach realizowanych przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy: Edukacyjna Sieć Antysmogowa i Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), zdobycie przez uczniów wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza, zmianie klimatu i zagrożeniach w Internecie, zaliczenie 3 interaktywnych kursów zamieszczonych na platformie e-learningowej eduESA oraz przygotowanie pracy konkursowej z I etapu w postaci opisu koncepcji projektu, w którym temat „Jak walczyć ze smogiem?” lub temat „Jak walczyć ze zmianą klimatu?” zostanie połączony z wiedzą zdobytą w czasie nauki w szkole.

Po stworzeniu zespołu i zapoznaniu się z kursami skierowanymi do nauczycieli, młodzieży naszej szkoły i rodziców, nadszedł czas na twórczą burzę mózgów. Uczestnicy konkursu doszli wniosku, że tytuł patrona szkoły – Książę Bolko II – zobowiązuje rycerską piątkę (RV), do podjęcia rzuconej rękawicy.  Informacją, że Polska znajduje się na pierwszym miejscu w Europie pod względem emisji smogu w okresie grzewczym, pobudziła zespół do działania i w ramach konkursu grupa postanowiła stworzyć narzędzie, które każdy będzie miał na wyciągnięcie ręki. I tak powstała pomocna aplikacja „Ale Smok”.

Co dzięki niej zyskuje użytkownik?

  • „Ale Smok” poinformuje cię, gdy powietrze na zewnątrz będzie w złym stanie lub  gdy zauważy, że twoje działania źle wpływają na stan powietrza;
  • gwarantuje dostęp do podstawowej wiedzy o jakości powietrza;
  • dostarcza aktualne informacje z odczytów czujników rozmieszczonych na terenie całej Polski;
  • alarmuje o przekroczonych normach;
  • pokazuje aktualne informacje z odczytów czujników rozmieszczonych na terenie Europy.

Aplikacja jest intuicyjna i przyjazna dla użytkownika. Wpływa na świadomość społeczeństwa o zanieczyszczeniu środowiska oraz jego skutkach dla ludzi i całej planety.

Opiekunem i wsparciem dla grupy, która zaangażowała się w projekt była nauczycielka Małgorzata Kossak. Dzięki udziałowi w finale szkoła wzbogaci się o telewizor LCD do wyświetlania treści edukacyjnych oraz kartę podarunkową o wartości 2000 zł do wykorzystania przez placówkę na zakup materiałów edukacyjnych.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 486

Powrót