Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
30.01.2024

Program „Moje Ciepło”

Zdjęcie Artykułu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej utworzył program “Moje Ciepło”. Nabór przeprowadzany jest elektronicznie.

Program „Moje Ciepło” umożliwia uzyskanie dofinansowania do zakupu i montażu powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła właścicielom nowych domów, w celu ogrzewania domu, oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.   

Beneficjentami programu są osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych (wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej) o podwyższonym standardzie energetycznym.

W rozumieniu programu za nowy dom uważany jest budynek, w przypadku którego w dniu ubiegania się o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie.

Na dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła mogą ubiegać się również właściciele nowych jednorodzinnych budynków mieszkalnych, w przypadku których złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie, lecz nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Wsparcie udzielane w formie bezzwrotnej dotacji stanowiącej od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wielkość dotacji nie uzależniona jest od dochodów beneficjentów. Na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będą oni mogli otrzymać od 7 do 21 tys. zł. Poziom dotacji będzie wyższy w przypadku osób fizycznych posiadających kartę dużej rodziny. Na najwyższe wsparcie będą mogli liczyć osoby składające wniosek o dofinansowanie do gruntowej pompy ciepła.

Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła z programu „Moje Ciepło” jest podwyższony standard energetyczny budynku. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej może wynosić maksymalnie:

  • 63 kWh/m2 w ciągu roku dla wniosków składanych w 2022 r.
  • 55 kWh/m2 rocznie dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło”.

Oznacza to, że dofinansowanie będzie przyznawane wyłącznie właścicielom nowych budynków, charakteryzujących się wysoką energooszczędnością.

Warto zapoznać się z programem, gdyż z pewnością wielu nowo budujących się mieszkańców zarówno gminy Strzegom, jak i innych gmin będzie mogło skorzystać z takiego dofinansowania a tym samym zmniejszyć koszty całej inwestycji dodatkowo pozytywnie wpływając na otaczające środowisko.  

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 705

Powrót