Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
08.08.2024

32. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu

Zdjęcie Artykułu

W dniach 7-11 sierpnia 2024 r. odbyła się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z tej wyjątkowej imprezy.


Niedziela zwieńczyła wspaniały strzegomski festiwal   

Piękny polonez z udziałem zespołów biorących udział w 32. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru, możliwość skosztowania smacznych potraw z Polski i najbardziej odległych rejonów świata, przegląd dolnośląskich zespołów folklorystycznych i występ popularnego zespołu Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Tak wyglądał ostatni dzień w ramach 32. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.  

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!  


Sobota na galowo  

Galowy koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru za nami!  

Choć to już finał występów zespołów na głównej scenie, to jeszcze nie koniec naszej wielkiej imprezy. Możemy już teraz powiedzieć, że to były naprawdę piękne dni w Strzegomiu!

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zespołom, które wystąpiły na scenie i które jeszcze jutro pojawią się w kościele oraz na Rynku Świata. Dziękujemy również wspaniałej publiczności za stworzenie niezapomnianej atmosfery.

Szczególne podziękowania kierujemy do organizatorów, na czele z dyrektor SCK – Elżbietą Pienio. Dziękujemy przewodniczącemu Polskiej Sekcji CIOFF – Janowi Łosakiewiczowi za jego wsparcie i zaangażowanie.

Nie możemy zapomnieć o placówkach oświatowych i jednostkach organizacyjnych, które wniosły ogromny wkład w przygotowanie tego wydarzenia. Na koniec, dziękujemy również wielu innym osobom, dzięki którym festiwal odbył się na tak wysokim poziomie.


Piątkowy koncert festiwalowy „Folklor łączy ludzi”

Różnorodność kulturowa, którą mieliśmy okazję podziwiać na scenie, była prawdziwą ucztą dla duszy i serca. Każdy występ pokazał, jak wielki potencjał drzemie we wszystkich zespołach – od pełnych energii tańców po przepiękne melodie, które z łatwością porwały publiczność.

Folklor i muzyka ludowa to coś więcej niż tylko dźwięki i ruchy – to uniwersalny język, który buduje mosty między pokoleniami, kulturami i narodami. Niezależnie od tego, skąd pochodzimy, muzyka ta łączy nas w sposób, który trudno opisać słowami.

Jeśli nie byliście z nami w piątek, nie martwcie się! Przed nami jeszcze mnóstwo emocji podczas 32. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Już w sobotę i niedzielę czekają na Was kolejne niesamowite występy, które na długo zostaną w Waszej pamięci.

Zdjęcia: S.Tyniecki


Piątkowe spotkanie w strzegomskim magistracie  

Nie ma Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu bez spotkania w Urzędzie Miejskim, gdzie na zaproszenie władz gminy przybywają przedstawiciele zespołów biorących udział w festiwalu, przedstawiciele polskiej sekcji CIOFF oraz ci, którzy tworzyli i tworzą to wspaniałe wydarzenie. To doskonała okazja do wspomnień, rozmów, podziękowań, wymiany upominków i wspólnych zdjęć.  

Trzeba pamiętać, że to wielkie święto folkloru to efekt ogromnej i pełnej zapału pracy pasjonatów, którzy od lat pielęgnują tę tradycję w Strzegomiu i sprawiają, że wydarzenie ma swoją oddaną i wierną publiczność.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru to bez wątpienia już marka sama w sobie i jedna z niekwestionowanych wizytówek Strzegomia.

Foto: S. Tyniecki


Festiwal zainaugurowany!  

Na ten dzień czekali wszyscy wielbiciele folkloru i sztuki ludowej. W czwartkowy wieczór (08.08) na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji oficjalnie zainaugurowano tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.   

Przed licznie zgromadzoną i wyjątkową publicznością zaprezentowały się zespoły zagraniczne (Serbia, Kolumbia, Węgry, Kenia i Francja) i polskie (Wisła oraz gospodarze, czyli Kostrzanie).  

- Międzynarodowy Festiwal Folkloru to wydarzenie, którego nie sposób przegapić. Czekamy w kolejnych dniach na państwa. Przygotujcie się na niezapomniane przeżycia, pełne rytmów, kolorów i uśmiechu. Zatańczcie, zaśpiewajcie i zanurzcie się w atmosferze różnych kultur. Serdecznie zapraszamy! – podkreślają organizatorzy.


Wieczór Narodowy w Kostrzy

W Kostrzy odbyło się wyjątkowe wydarzenie pn. „Wieczór Narodowy” w ramach 32. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, w którym uczestniczyły zespoły z Polski, Serbii i Węgier! 

Każdy zespół zaprezentował swoje tradycyjne tańce, muzykę i stroje, tworząc niesamowitą atmosferę.

Zdjęcia: S.Tyniecki


"Śniadanie na trawie"

Piękna i słoneczna pogoda towarzyszyła "Śniadaniu na trawie" - niezwykle radosnej imprezie edukacyjnej dla dzieci i dorosłych z udziałem zespołów folklorystycznych, która odbyła się w środę 7 sierpnia br. na terenie Fortu Gaj w ramach 32. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

Atmosfera w trakcie spotkania była niezwykle radosna, a wszystkim uczestnikom dopisywały wspaniałe humory.
Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. W środę o godz. 20:00 w świetlicy wiejskiej w Kostrzy rozpocznie się "Wieczór Narodowy". Nie może was tam zabraknąć!

 


Wystąpili w Olszanach

Występ zespołów z Serbii i Kolumbii zachwyciły publiczność zgromadzoną w świetlicy wiejskiej w Olszanach. To był piękny występ.

Zapraszamy na kolejne atrakcje i wrażenia, jakie przygotowano w ramach 32. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.


Zapraszamy na 32. Międzynarodowy Festiwal Folkloru

W dniach 7-11 sierpnia Strzegom zamieni się w stolicę światowych kultur. 32. Międzynarodowy Festiwal Folkloru to wydarzenie, którego nie możesz przegapić! Przygotuj się na niezapomniane przeżycia, pełne rytmów, kolorów i uśmiechu.

W tym roku Strzegom odwiedzą zespoły z Francji, Kenii, Węgier, Serbii i Kolumbii. Nie zabraknie także polskich zespołów. 

Ważną informacją jest bez wątpienia to, że koncerty festiwalowe zostaną przeniesione ze strzegomskiego rynku na stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

SERBIA  

45 lat temu, 3 najlepsze zespoły taneczne w Belgradzie: „EHO”, „SUSRET” oraz „FRULA” założyły stowarzyszenie „Dimitrije Tucović”. Stowarzyszenie to tworzy jeden wielki zespół o najwyższym poziomie artystycznym w Serbii. Uczestnicy zespołu lubią nazywać się rodziną, którą łączy pasja do tańca, muzyki oraz podtrzymywania lokalnego dziedzictwa narodowego. Prezentują kulturę różnych regionów Serbii poprzez taniec i muzykę. Na co dzień starają się zachęcać młodzież do podtrzymywania wiedzy na temat swoich korzeni oraz podtrzymywania lokalnej kultury. Można śmiało powiedzieć, że zespół zwiedził już cały świat, biorąc udział w różnych festiwalach.   

 

KOLUMBIA  

Zespół Campania de Danzas Quetzal został założony w 2002 r. pod dyrektywą Emerson Farith Fandino Orozco. Jest to grupa z ponad 20-letnią karierą promującą tożsamość narodową zespołu. Grupa tworzy widowiska, dzięki którym widzowie mogą poznać Kolumbię poprzez artystyczne pokazy ukazujące kulturę tego wspaniałego kraju słynącego z kawy. Zespół Campania de Danzas Quetzal jest uważany za jeden z najlepszych oraz najważniejszych zespołow w swoim kraju. Występował w wielu bardzo znanych  miejscach oraz na wielu scenach wielkiego formatu, gwarantując widzom niezapomniane wrażenia.   

 

WĘGRY  

Somogy Dance Ensemble to węgierska grupa folklorystyczna powstała w 1949 r. Nazwa zespołu pochodzi od komitatu Somogy w regionie Transdanubia w południowo-zachodnich Węgrzech. Młoda generacja wykonawców zespołu składa się z tancerzy ludowych z Egyptüd Árpád Art Educational Institution, która obecnie kształci blisko 300 uczniów. Praca artystyczna grupy polega na poznawaniu i prezentowaniu autentycznych węgierskich tańców ludowych, a także na tworzeniu tematycznych choreografii. Repertuar grupy to tańce i muzyka wywodzące się z różnorodnych, bogatych kultur wielu małych regionów Basenu Karpackiego. Wszystkim choreografiom towarzyszy muzyka folklorystyczna wykonywana na żywo przez zespół Somogy Band. Zespół Taneczny Somogy jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).  

 

KENIA  

PITH OF AFRICA MUSIC AND DANCE GROUP to artystyczna grupa taneczna połączona z zespołem orkiestrowym, który powstał w 2008 r. i został zarejestrowany w Ministerstwie Kultury, Sportu i Dziedzictwa jako  grupa taneczna działająca na szczeblu lokalnym. Grupa prezentuje kolorową i egzotyczną kulturę Kenii, chcąc podtrzymywać swoje tradycje oraz pokazywać bogactwo swojego kraju na całym świecie poprzez taniec i śpiew. Dodatkowo zespół ma na celu rozwijanie pasji i  edukowanie młodzieży i pokazywanie im innych, lepszych alternatyw spędzania wolnego czasu. Dzięki temu członkowie zespołu mają możliwość podróżowania po świecie, zwiedzania oraz dumnego reprezentowania swojego kraju. Zespół dzięki swoim sponsorom oraz wspaniałym wolontariuszom, funkcjonuje już 16 lat i miał możliwość wzięcia udziału w 97 festiwalach w kraju oraz na całym świecie i  odwiedzić 46 krajów.  

   

FRANCJA  

Zespół Roudelet Felibren został założony w 1927 r. przez Jeana Baptiste Juliena Pignola, założyciela Muzeum Château Gombert. Misją grupy  jest ochrona i podtrzymywanie  tradycjami oraz kultury wioski  związanych z regionem Prowansji. Przez lata zespół Roudelet Felibren był wspierany przez zaangażowanych, oddanych członków, którym zależało na zachowaniu i promowaniu języka, kultury i folkloru Prowansji. Otaczając się wszelkim przydatnym wsparciem, dzielnym wolontariuszom udało się w ten sposób przekazać i zyskać uznanie dla folkloru ze względu na jego podstawy i wartości. Bardzo duży nacisk kładą na ochronę swojego języka oraz na ożywienie dawnych tradycji i zwyczajów oraz popularyzowanie kraju. Od prawie 100 lat Roudelet Felibren wywiera znaczący wpływ na Marsylię i Prowansję, czy to poprzez Międzynarodowy Festiwal Folkloru,

czy prezentując swoje talenty we Francji i na 5 kontynentach podczas 75 podróży do 32 krajów.

 

   

POLSKA - Wisła  

Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" z Płocka od ponad dwóch dekad jest ambasadorem polskiej kultury ludowej, prezentując zróżnicowany repertuar, który obejmuje zarówno regionalny folklor, jak i tańce narodowe. Dzięki swojej działalności, "Wisła" nie tylko zachowuje dziedzictwo kulturalne, ale również inspiruje młode pokolenia do odkrywania i pielęgnowania tradycji tanecznych i wokalnych. Współpraca z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki umożliwia zespołowi rozwijanie swoich umiejętności oraz dzielenie się nimi z szerszą publicznością. Udział w Stowarzyszeniu Polska Sekcja CIOFF oraz liczne nagrody, w tym prestiżowe Grand Prix, są świadectwem uznania dla ich wkładu w promocję kultury. Zespół "Wisła" kontynuuje swoją misję, będąc żywym pomnikiem polskiego folkloru, który przekracza granice i łączy ludzi poprzez uniwersalny język sztuki.  

 

POLSKA – Kostrzanie   

Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie" to wyjątkowa grupa, która od ponad czterech dekad jest ambasadorem polskiej kultury ludowej, zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych scenach. Ich bogaty repertuar, obejmujący tańce i pieśni z różnych regionów Polski, odzwierciedla różnorodność i bogactwo tradycji narodowych. Wielopokoleniowy charakter zespołu, z jego zaangażowaniem w edukację kulturalną młodszych pokoleń, gwarantuje przekazywanie dziedzictwa kulturowego z pokolenia na pokolenie. Współpraca ze Strzegomskim Centrum Kultury oraz udział w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu świadczą o ich znaczącym wkładzie w promocję folkloru. Zespół kontynuuje swoją misję, będąc żywym przykładem pasji i miłości do folkloru, co przyczynia się do zachowania polskiej kultury ludowej dla przyszłych pokoleń.  

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 8492

Powrót