Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
22.03.2019

Wykład i teleskop astronomiczny dla LO!

Zdjęcie Artykułu

To była prawdziwa prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. W czwartek (07.03.) klasy I i II wybrały się do wrocławskiego multikina w Pasażu Grunwaldzkim, by wziąć udział w prelekcji na temat Księżyca. Prowadzący – p. Aleksander Trębacz wykazał się ogromną wiedzą na temat budowy i właściwości naturalnego satelity Ziemi.

Podczas wykładu poznaliśmy kulisy współpracy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach z najsłynniejszą na całym świecie agencją kosmiczną – NASA. Poznaliśmy kulisy pracy w MOA oraz zdjęcia Księżyca, które były wykonane dwie dekady temu. Byliśmy zaskoczeni faktem, że wtedy używano zwykłych aparatów analogowych, a mimo to jakość zdjęć była rewelacyjna!

Prezentacja p. Aleksandra Trębacza była wzbogacona o zdjęcia i filmy związane z Księżycem i lotami w kosmos. Pojawiło się tam również zdjęcie jednego z młodych podopiecznych naszego prelegenta, które zostało opublikowane w najpopularniejszych czasopismach związanych z astronomią. Pan Trębacz przywołał również historię misji na Księżyc, a także ciekawostki na temat kosztu programu Apollo oraz naukowych efektów wypraw księżycowych. Jestem przekonany, że prelekcja na długo zapadnie w pamięć pasjonatom obserwacji nieba i wszystkim, którzy bliżej interesują się astronomią.

Dzięki udziałowi w programie klasa fizyczna LO została wyposażona w teleskop astronomiczny Sky-Watcher BK 707 AZ2 - przeznaczony dla początkujących astronomów. „Jest to wygodny w obsłudze refraktor o średnicy 70 mm pozwalający powiększyć obraz do 140x. Sky-Watcher 707AZ2 wyróżnia się dobrym wyposażeniem: okulary Kellnera, a także dobrej jakości obiektyw. Teleskop z tego rodzaju obiektywem pozwala odnaleźć najjaśniejsze mgławice pod warunkiem, że obserwacje prowadzone będą z dala od świateł miejskich. Pięknie będą prezentować się w nim jasne obiekty głębokiego nieba takie jak gromady otwarte, czy najjaśniejsze mgławice. Najlepiej teleskop ten sprawdza się przy obserwacjach Księżyca jak też przy podstawowych obserwacjach planet Układu Słonecznego – dodaje producent. A więc czas na szkolne obserwacje nieba!

 

Autor: Alan Tułacz
Liczba wyświetleń: 767

Powrót