Projekty Unijne

Projekty Unijne

Szlak Kamienia

ODSŁUCHAJ

Strzegom - Horice - nowe możliwości

Delegacja ze Strzegomia odwiedziła Horice w celu podjęcia współpracy i pozyskania partnera z Euroregionu Glacensis. Podjęcie współpracy to stworzenie nowych możliwości w zakresie realizacji wspólnych projektów, dotyczących m.in. wymiany kulturalnej, sportowej oraz gospodarczej z wykorzystaniem funduszy przewidzianych dla polsko-czeskiej współpracy przygranicznej np. w ramach tzw. mikroprojektów.

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta wraz z Dorotą Sozańską - z-cą dyrektora Zespołu Szkół w Strzegomiu oraz Bożeną Bojanowską-Czuk, dyrektorem Strzegomskiego Centrum Kultury odwiedzili 25 kwietnia 2014r. miasto Horice celem spotkania się z władzami miasta. Stronę czeską reprezentowali obok starosty miasta- Ivana Doležal, Ing. Josef Moravec- dyrektor średniej przemysłowej szkoły kamieniarskiej i rzeźbiarskiej z Horic, Jan Sezima- przedstawiciel Domu Kultury, Zdenek Hefka- doradca w sprawach dotacji, grantów i współpracy Czesko-Polskiej.
Miasto Horice jest położone w odległości 110 kilometrów od Strzegomia w województwie Královéhradeckého. To urokliwe czeskie miasteczko o wielkości porównywalnej do Strzegomia, malowniczo położone na zielonych o tej porze roku pagórkach, które słynie, jak mówią o nim jego mieszkańcy, z kamiennego piękna i słodkich rureczek. Zarówno Strzegom jaki Horice leżą na obszarze Euroregionu Glacensis. Głównym celem Euroregionu Glacensis jest wspieranie polsko- czeskiej współpracy przygranicznej oraz rozwój przygranicznego obszaru powiązany z geograficznymi oraz historyczno- politycznymi uwarunkowaniami. Właściwość terytorialna Partnerów w ramach Funduszu Mikroprojektów dla regionu Glacensis po stronie polskiej: powiaty dzierżoniowski, kłodzki, strzeliński, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, po stronie czeskiej: obszar NUTS III Kraj Královéhradecki, Pardubicki i Ołomuniecki - terytorium powiatów Hradec Králové, Jičín, Náchod, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou, Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Svitavy, Šumperk. Obecnie członkami euroregionu po polskiej stronie są 34 samorządy gminne oraz 3 powiaty. Po czeskiej stronie członkami jest 109 miast i gmin oraz samorządy krajów (województw) Královéhradeckého, Pardubického i Olomouckého. Współpraca między Strzegomiem i Horicami stworzy miastom partnerskim nowe możliwości i wyznaczy nowe wyzwania.

 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1340

Powrót