Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Sołectwa Gminy Strzegom

ODSŁUCHAJ

Gmina Strzegom jest gminą miejsko-wiejską położoną w województwie dolnośląskim,
w powiecie świdnickim. Gmina sąsiaduje z gminami Jaworzyna Śląska i Żarów od wschodu, miastem Świebodzice od południa, gminą Dobromierz od zachodu oraz gminami Mściwojów i Udanin od północy.

Powierzchnia miasta Strzegom : 20,49 km²

Powierzchnia Gminy Strzegom - 144,6 km2.

Wysokość nad poziomem morza: 229 м

Początek formularza

Dół formularza

Współrzędne Strzegom w stopniach dziesiętnych Szerokość: 50.9626400°; Długość: 16.3500600°

Współrzędne Strzegom w stopniach i minutach dziesiętnych Szerokość: 50°57.7584′N; Długość: 16°21.0036′E

kod pocztowy: 58-150

Tablice rejestracyjne - DSW

Numer kierunkowy (+48)   74.

Krzyżują się tutaj szlaki:

Oprócz tego istnieją drogi lokalne do Żarowa, Tomkowic, Morawy, Kostrzy czy Roztoki.

Charakterystyczny dla gminy Strzegom krajobraz kształtują czynne wyrobiska kamieniołomów, usytuowane na zachód od Strzegomia oraz nieczynne wyrobiska wypełnione wodą i porośnięte roślinnością, stanowiące z jednej strony swego rodzaju atrakcję turystyczną, a z drugiej wymagają podjęcia rekultywacji.

Klimat gminy kształtuje się nieco odmiennie niż na pozostałych obszarach Dolnego Śląska, stąd można mówić nawet o swoistym mikroklimacie, obejmującym szczególnie Górę Krzyżową, którą porasta niespotykana w tej strefie ciepłolubna roślinność. Ze względu na specyficzne podłoże geologiczne (skały bazaltowe) okolice Strzegomia znajdują się w obszarze najniższej gęstości sieci rzecznej na Dolnym Śląsku, co ma swoje konsekwencje w dostępie do wody.

Na podstawie  opracowania dotyczącego rozwoju obszarów wiejskich województwa dolnośląskiego do 2030 roku, obszary wiejskie Gminy Strzegom zaliczone zostały do regionu intensywnego rozwoju. Potencjał do produkcji rolniczej wynika przede wszystkim z występowania na obszarze gminy urodzajnych gleb. Warunki te predysponują do uprawy pszenicy. Obecnie na obszarze gminy Strzegom trwa proces scalania gruntów, który pozytywne wpływa zarówno na zwiększanie się ilość gospodarstw rolnych o dużej powierzchni powyżej 40 ha, jak i całych obszarów wiejskich.

W ostatnich latach wśród ludności wsi Gminy Strzegom, podobnie jak w całej Polsce, obserwuje się tendencję powolnego wzrostu liczby ludności wiejskiej i spadku ludności Strzegomia. Mieszkańcy Strzegomia wykupują domy lub działki budowlane na terenach wiejskich szukając tam spokoju i wypoczynku. Niestety powolny wzrost liczby mieszkańców wsi nie idzie w parze ze wzrostem znaczenia rolnictwa na wsi. Zjawisko spadku znaczenia rolnictwa w gospodarce wsi wynika z ciężaru pracy oraz czasu jaki należy poświecić na jego prowadzenie. Scalanie gruntów, migracja mieszkańców Strzegomia na wsie gminne przyczyniły się do wzrostu dochodów mieszkańców wsi. Nieliczni mieszkańcy wsi Gminy Strzegom prowadzący gospodarstwa rolne zwiększają swój areał, pozostali mieszkańcy wsi, stanowiący znaczącą większość odchodzą od sektora rolniczego na rzecz innych form utrzymania, takich jak usługi.

Na terenie gminy mieszczą się 22 sołectwa (Bartoszówek, Goczałków, Goczałków Górny, Godzieszówek, Granica, Graniczna, Grochotów, Jaroszów, Kostrza, Modlęcin, Międzyrzecze, Morawa, Olszany, Rogoźnica, Rusko, Skarżyce, Stanowice, Stawiska, Tomkowice, Wieśnica, Żelazów, Żółkiewka). Największą miejscowością w gminie jest miasto Strzegom (ok. 16 – tysięcy mieszkańców), pełniące funkcję lokalnego centrum, w którym zlokalizowana jest administracja gminna, instytucje publiczne oraz instytucje otoczenia biznesu. Poza Strzegomiem największymi miejscowościami na terenie gminy są: Jaroszów, Goczałków, Stanowice i Olszany.


PLIK DO POBRANIA:

Ikona pdfFUNDUSZ SOŁECKI KROK PO KROKU, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [88.67 KB]


 

 

Zdjęcie Wiatrak holender w Żółkiewce

 

Powrót