W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530
Relacja Ia i 1b:
„Na warsztatach prowadziliśmy badania z użyciem różnych rodzajów wody, sprawdzaliśmy twardość danego płynu, obecność azotanów i fosforanów - barwę zapach oraz pH cieczy. Drugie zajęcia były oparte na fotosyntezie, stosowaliśmy metodę Krausa. Po rozdrobnieniu liści bukszpanu z piaskiem i dodaniu etanolu, przesączaliśmy ciecz i rozlewaliśmy do fiolek, w zależności od ilości płynu w naczyniach, benzyny ekstrakcyjnej. Po wymieszaniu przesączu z benzyną zauważyliśmy, że etanol zawarty w mieszaninie wymieszał się z barwnikiem pomarańczowym i żółtym, a benzyna ekstrakcyjna z barwnikiem zielonym. Na fiolkach zostały również zauważone zacieki powstałe od tłuszczu zawartego w mieszaninie”.
Relacja 1 c:
Na początku wspólnie omówiliśmy budowę komórki roślinnej, funkcje organelli, które w niej występują. Następnie samodzielnie przygotowaliśmy preparaty ze skórki cebuli i różne rodzaje roztworów. Dzięki mikroskopom można było zaobserwować zjawiska plazmolizy i deplazmolizy w komórkach roślinnych. Mieliśmy także okazję oglądać aparaty szparkowe w liściach begonii. Udało nam się również rozdzielić barwniki asymilacyjne w liściach bukszpanu na dwa sposoby: metodą Krausa i metodą chromatografii bibułowej. Wszyscy miło spędziliśmy czas i byliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki”.
Licealiści wrócili pełni wrażeń i nowych wiadomości z nadzieją na następne wycieczki, które dostarczą im kolejnych ważnych informacji. Dziękujemy Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu i opiekunom – Joannie Durlik, Danucie Specjał oraz płk. Mariuszowi Krzakowi za opiekę i organizację tych ciekawych wycieczek.