Projekty Unijne

Projekty Unijne

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Świat Kamienia

ODSŁUCHAJ

Integracja w ramach "Świata kamienia"

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa uczniowie ze szkół średnich z czeskich Horic i Strzegomia ponownie spotkali się ze sobą, by uczestniczyć w warsztatach kamieniarskich oraz zwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne obu miast partnerskich. Te przedsięwzięcia były możliwe dzięki realizacji projektu pn. "Świat kamienia", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska i Polska.

W trakcie ostatniej edycji Święta Granitu Strzegomskiego (17-19.06) odbyła się już trzecia edycja warsztatów kamieniarskich zorganizowanych przez Fundację Bazalt i gminę Strzegom. Poprzednie odsłony miały miejsce w latach 2018-2019. Tym razem polsko-czeska młodzież - pod okiem wykwalifikowanych fachowców - rzeźbiła w wapieniu różne formy. Dominowały litery będące inicjałami imion i nazwisk młodych artystów. Warto podkreślić, że Polacy i Czesi szybko się integrowali, a sprzyjała temu praca w grupach mieszanych. Oprócz ciężkiej pracy był również czas na rozrywkę i zwiedzanie Strzegomia przez młodych horican.

Kilka dni później 30-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Strzegomiu, na czele z dyrektor - Dorotą Sozańską i nauczycielami, wyjechała do Horic, by zwiedzić to piękne i urokliwe miasto.

Strzegomianie odwiedzili m.in. znakomitą szkołę kamieniarską, z której wywodzą się najlepsi w Czechach rzeźbiarze w kamieniu. Poznali tam nie tylko tradycyjne metody obróbki kamienia, ale również najnowsze technologie pozwalające rzeźbić m.in. w 3D. Ponadto mieli okazję odwiedzić muzeum w Horicach, które zostało odrestaurowane dzięki środkom europejskim w ramach projektu "Szlak kamienia", naturalny basen z zabytkowymi drewnianymi szatniami o nazwie Dachova oraz galerię rzeźby na wzgórzu Gotarda, która była inspiracją dla strzegomskiej Alei Rzeźb.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 855

Powrót