Projekty Unijne

Projekty Unijne

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Szlak Kamienia

ODSŁUCHAJ

Kasa na "Szlak Kamienia"

Gmina Strzegom przystąpiła do realizacji projektu w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska pod nazwą "Szlak Kamienia" wraz z partnerami z Czech i Polski.

Zgodnie z Programem Współpracy Interreg V-A Republika Czeska - Polska, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi do 85 % wartości wydatków kwalifikowanych projektu. Wkład własny stanowić będzie 15 % wydatków kwalifikowanych projektu. Całość budżetu dla wszystkich partnerów wynosi blisko 2 mln euro, z czego wys. dotacji wynosi 1,7 mln euro. Budżet zadań dla gminy Strzegom wynosi ok. 669 tys. euro, w tym dotacja ok. 568,6 tys. euro.

Projekt "Szlak Kamienia" jest realizowany od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2019 r., obejmując obszar od Horic poprzez okolice Zviciny, Dobromierz, Świdnicę aż do Strzegomia. Punktem wyjścia będzie Horickie Muzeum oraz Centrum Aktywności Społecznej Karmel w Strzegomiu, które zaprezentują kamienne atrakcje Horic i Strzegomia oraz gdzie powstaną czesko - polskie sale multimedialne. Wszystkie te gminy będą częścią "Szlaku Kamienia", który będzie promować i tematycznie łączyć dwa przygraniczne regiony - okolice Karkonoszy i Dolny Śląsk. - Przy wyborze partnerów został położony nacisk przede wszystkim na korzyści, jakie może przynieść realizacja projektu i na wiarygodność partnera, co zostało zapewnione przez udział w projekcie gmin o stabilnym funkcjonowaniu i finansowaniu - podkreśla burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

Główną oś partnerską tworzą miasta Horice (Partner wiodący) i Strzegom (Partner projektowy), które w swoich krajach są znane ze swoich związków kulturowych z kamieniem i udostępniają wiele cennych zabytków związanych z kamieniem. W Strzegomiu powstanie Aleja Rzeźb (po prawej stronie ul. Aleja Wojska Polskiego w kierunku torów), gdzie będą wystawione rzeźby, które powstały w trakcie dotychczasowych plenerów kamieniarskich. Ponadto powstaną alejki spacerowe, stanowiące dojście do rzeźb, wraz z oświetleniem i elementami małej architektury (np. ławki, kosze, stojaki na rowery), fontanna, zdroje uliczne i zagospodarowanie zieleni. - Wielką atrakcją będzie multimedialne centrum informacji o "Szlaku Kamienia" i jego atrakcjach udostępnione dla turystów, umożliwiające wirtualny spacer po szlaku kamiennym i kontakt przez Internet z bliźniaczą salą w Horicach z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego. Sala będzie zlokalizowana w CAS Karmel w Strzegomiu - informuje Wioletta Urban-Smagłowska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w UM w Strzegomiu, strzegomski koordynator projektu. - Naszych mieszkańców zapewne ucieszy oświetlenie Góry Krzyżowej oraz oznakowanie trasy turystycznej, łączącej główne zabytki związane z kamieniem. W sumie wykonanych będzie 14 nowoczesnych tablic, a na każdej z nich zostanie zamieszczony kod QR, po wprowadzeniu którego będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat "Szlaku Kamienia" - dodaje Wioletta Urban-Smagłowska.

Dodajmy, że w celu promocji czesko-polskiego projektu "Szlak Kamienia" powstanie specjalna strona internetowa, spot reklamowy, wydane będą foldery, ulotki i mapy w kilku językach. "Szlak Kamienia" będzie promowany również na targach w Czechach i Polsce oraz w mediach.

W czerwcu br. w Strzegomiu odbędzie się konferencja promocyjna rozpoczynająca projekt "Szlak Kamienia". Podobna konferencja będzie miała również miejsce w Horicach przy okazji otwarcia przebudowanego muzeum. Celem konferencji jest promocja "Szlaku Kamienia" pośród szerokiej publiczności, a jej celem przyciągnięcie potencjalnych turystów.

 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1776

Powrót