W Zespole Szkół w Strzegomiu w tym roku odbyła się już VIII jego edycja pod hasłem tegorocznej akcji “Działajmy razem”.
Najważniejsze jest, aby wspólnie pracować nad podniesieniem świadomości, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Dlatego i w tegorocznym DBI uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu rozpoczęli przygotowania już dwa tygodnie wcześniej. Na próbach w Pracowni Orange tworzyli scenariusz i ćwiczyli przygotowany tekst. Po pracy przygotowane zostały warsztaty z goglami VR dla młodzieży, która zgłosiła się do tegorocznej edycji DBI. Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niezliczone zagrożenia online, takie jak nieodpowiednie treści, czy fałszywe aplikacje. Dla młodzieży ciekawe lekcje szkoleniowe prowadził nauczyciel przedmiotów informatycznych - Paweł Oleszko. Na korytarzach szkolnych pojawiły się wstawy tematyczne związane z bezpieczeństwem w Internecie.
Dla młodszych odbiorców przygotowano przestawienie pod tytułem „Kasia w Internecie” zawierające w treściach cztery podstawowe zasady, których musi przestrzegać młodociany użytkownik Internetu. Do akcji zgłosili się uczniowie: Sylwia Sordyl (Księżniczka Kasia), Wiktoria Świerad (Uzależnienie), Paulina Kowalczyk (Spam), Cezary Pawlik (Rycerz), Rakuś Michał (Wirus oraz Montażysta i Reżyser filmu) i Zawiła Mateusz (Smok).
Aktorzy w dniach 6-7 lutego br. wyruszyli do Publicznego Przedszkola nr 3 i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w pięknych bajkowych strojach. Pod opieką nauczyciela - Małgorzaty Kossak przygotowali scenariusz przedstawienia „Kasia w Internecie” oraz przedstawili przedszkolakom i uczniom klas II zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
Oto relacja z naszych działań, czyli odczucia uczniów uczestniczących w projekcie DBI:
„Jest to świetny pomysł, młodzież ma okazję zrealizować swoje niewykorzystane wcześniej pokłady kreatywności, a dzieci mogą nauczyć się w sposób zabawny, a jednak edukujący zasad bezpiecznego postępowania w Internecie” – Michał.
„Dzieci po naszych występach są w znacznym stopniu mniej narażone na różne niebezpieczeństwa występujące w sieci” – Mateusz.
„Rozbawiło mnie bardzo pytanie jedno z dzieci: Dlaczego rycerz jest gruby?” - Paulina.
„Na pytanie, jak miała na imię księżniczka, dziewczynka odpowiedziała - serduszkowa księżniczka”- Sylwia.
„Warsztaty z goglami VR … mega, do powtórzenia”- Cezary.
Warto organizować takie akcje, ponieważ mogą w przyszłości zapobiec niefortunnym zdarzeniom, jakie mogą napotkać dzieci i młodzież w Internecie. Sieć globalna daje wiele możliwości staje się naszym oknem na świat: ułatwia kontakt z innymi ludźmi, daje dostęp do informacji, jednak bez znajomości zasad bezpiecznego korzystania staje się niebezpieczna. Dziękujemy za ciepłe przyjecie w przedszkolach dyrekcji i pracownikom.
Do zobaczenia za rok.