Wiktoria Piwowarska i jej merytoryczna opiekunka Laura M. Rychlik, germanistka z Zespołu Szkół w Strzegomiu, postanowiły w tym roku szkolnym przekroczyć granice ram programowych i zmierzyć się z zadaniami olimpiady językowej. Już we wrześniu 2022 r. obie wspólnie wkroczyły w świat gramatyki, idiomów oraz literatury na poziomie uniwersyteckim i przebrnęły przez etap szkolny, okręgowy, by dotrzeć do poznańskich zmagań o finał. Nie było łatwo, ponieważ o zaszczytne czołowe miejsce w kolejnych etapach konkursu walczyło aż 11 tysięcy młodych fanów języka niemieckiego z całej Polski. Tym bardziej cieszy fakt, że Wiktoria podczas dwudniowych egzaminów w Poznaniu w części pisemnej, a potem ustnej zachowała zimną krew i udowodniła swoją olbrzymią wiedzę w zakresie historii, kultury, zwyczajów, geografii i gospodarki Niemiec oraz kunszt interpretacji wielu utworów literackich z dziedziny poezji i prozy niemieckojęzycznej.
- To była prawdziwa podróż do przeszłości. Przepłynęłyśmy przez kraj Goethego i Schillera, a w drodze towarzyszyli nam P. Suskind, E.M.Remarque, F. Durrenmatt, P. Celan oraz wielu innych kreatorów słowa i emocji - mówi germanistka Laura Rychlik.
Ponad półroczne przygotowania do kolejnych etapów przyniosły Wiktorii Piwowarskiej sukces oraz wymierne efekty, ponieważ jako finalistka Olimpiady Języka Niemieckiego organizowanego przez poznańską uczelnię nie musi podchodzić już do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego, gdyż jej wynik zapewnił zaliczenie matury na poziomie rozszerzonym w 100 procentach. Warto podkreślić, że taka miła sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii Zespołu Szkół w Strzegomiu.
Ceremonia zakończenia olimpiady odbyła się w Collegium Minus przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, skąd Wiktoria przywiozła wiele nagród oraz bezcenny dyplom. Można powiedzieć, nasza uczennica sięgnęła po laur zwycięstwa. Ale gdy do walki stają Laura i Wiktoria, nie może być inaczej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.