Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
11.09.2023

"Nad Niemnem" E. Orzeszkowej lekturą 12. edycji "Narodowego Czytania"

Zdjęcie Artykułu

W piątek 8 września br. uczniowie klas 5-8 z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, wraz z nauczycielką j. polskiego Małgorzatą Świstek, aktywnie uczestniczyli w tegorocznej edycji "Narodowego Czytania".

Grafika dot. 12. edycji "Narodowego Czytania"

 

Tym razem czytano wybrane fragmenty lektury pt. "Nad Niemnem", uwypuklające utylitaryzm w aspektach idei pracy pozytywistycznej i uznawanej za najwyższe dobro społecznej użyteczności człowieka, poprzez właściwe wychowanie patriotyczne. Nie można było pominąć bogatych i szczegółowych, niemal idyllicznych opisów nadniemeńskej przyrody. "Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść patronki strzegomskiej biblioteki, Elizy Orzeszkowej.

Powstała w latach 1886-1887, w formie książki ukazując się w 1888 r. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło zostało entuzjastycznie przyjęte przez recenzentów, było nawet porównywane do Pana Tadeusza. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieść zekranizowano, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. W połowie lat 80. XX wieku nakręcono współczesną wersję. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 r. Obecna lektura ma również skłonić do namysłu nad współczesnym sposobem odczytywania tekstu i pamięci o tamtych wydarzeniach i podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.

Dziękujemy za wspólny, miło spęczony czas.

Treść listu od prezydenta RP

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 451

Powrót