Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
20.09.2023

Oddali hołd więźniom Obozu Pracy w Rusku

Zdjęcie Artykułu

W miniony piątek i w niedzielę, tj. 15. i 17 września br. odbyło się „XX - Jubileuszowe Spotkanie Religijno-Patriotyczne w Rusku” poświęcone pamięci wszystkich poległych, a także żyjących więźniów byłego obozu pracy. Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp Marek Mendyk - biskup świdnicki oraz Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia.

W pierwszym dniu, w piątkowe przedpołudnie, organizatorzy przygotowali "VII Sympozjum popularno-naukowe", które odbyło się tradycyjnie w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Zaproszeni goście oraz najstarsza młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Strzegom wysłuchali:

- najistotniejszych informacji dotyczących historii Obozu Pracy Więźniów w Rusku, przygotowanych w ramach szkolnego projektu edukacyjnego, zrealizowanego przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Prelekcja prowadzona przez uczniów przeplatana była bardzo przejmującymi piosenkami i poezją autorstwa Tadeusza Kazimierza Mroza deklamowaną przez jaroszowską młodzież;

- dwóch referatów naukowych wygłoszonych przez prelegentów: dra Tomasz Dziurlę, który przedstawił referat przygotowany przez nieobecnego na sympozjum prof. dra hab. Emila Antoniszyna nt. "Obóz Pracy Więźniów w Rusku  na tle systemowej polityki  represyjnej  władz komunistycznych w Polsce" oraz Romana Asyngera nt. "Żołnierze wyklęci - skąd się wzięli?";

 - wystąpienia Tadeusza Kazimierza Mroza – zastępcy przewodniczącego Zarządu Głównego Ruchu Wolnych Demokratów, a przede wszystkim byłego więźnia OPW w Rusku nt. wspomnień związanych z jego pobytem w tymże obozie.

Wspólne zdjęcie zaproszonych gości zwieńczyło pierwszy dzień tegorocznych obchodów uroczystości.

Główne uroczystości rozpoczęły się w niedzielę o godz. 13:30 mszą św. w kościele filialnym pw. św. App. Piotra i Pawła w Rusku, którą koncelebrowali: ks. bp Adam Bałabuch - biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, ks. Marek Krysiak – proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, ks. Jan Olender – poprzedni proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie oraz ks. Bogusław Kobus - polski misjonarz pracujący na placówce misyjnej w USA. Ks. bp Adam Bałabuch wygłosił okolicznościową homilię odnosząca się do treści czytań liturgicznych oraz wspomnień i przeżyć więźniów skazanych na odsiadkę w byłym Obozie Pracy Więźniów w Jaroszowie-Rusku. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe: 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, gminy Strzegom, szkół podstawowych i ponadpodstawowych działających na terenie gminy Strzegom, a także Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom. Liturgię eucharystyczną oprawą muzyczną ubogacił zespół wokalno-instrumentalny „Jeruzalem” z Jaroszowa.

Po mszy św. o godz. 14:40 nastąpiło przejście uczestników spotkania przed obelisk z tablicą pamiątkową. Tam oficjalnie powitano wszystkich zaproszonych gości, odśpiewano hymn narodowy, a po przemówieniach dostojnych gości złożono okolicznościowe wieńce, kwiaty i znicze oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników: Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, Ireneusz Zyska - wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii oraz Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku, którzy podzielili się z zebranymi autorefleksjami nt. mozołu życia w trudnych czasach funkcjonowania komunistycznych obozów pracy na ziemiach polskich po II wojnie światowej oraz kultywowania uroczystości poświęconych pamięci poległych więźniów. Po ceremonii złożenia okolicznościowych wieńców i wiązanek kwiatów mjr Norbert Sarnecki – prowadzący całą uroczystość, dokonał oficjalnego jej zakończenia.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, m.in.: pan Ireneusz Zyska - wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, Tomasz Marczak – zastępca burmistrza Strzegomia, Piotr Szmidt - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Paweł Rudnicki - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni powiatu świdnickiego, Tadeusz Kazimierz Mróz z Wrocławia (były więzień w OPW Jaroszów) wraz z rodziną, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe, sołtys wsi Jaroszów, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Ponadto, w tej pięknej uroczystości udział wzięła również kompania honorowa Wojska Polskiego z 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej.

Organizatorzy "XX Spotkania Religijno-Patriotycznego w Rusku" serdecznie dziękują dyrekcji i pracownikom Strzegomskiego Centrum Kultury za okazaną pomoc i profesjonalne nagłośnienie całej uroczystości, pracownikom Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, strzelcom ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, druhom strażakom z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaroszowie oraz wszystkim uczestnikom tej podniosłej uroczystości.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do Ruska na kolejne "Spotkanie Religijno-Patriotyczne" we wrześniu 2024 r.

Organizatorzy

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 480

Powrót