Tym razem odwiedzili Kopalnię Piasku kwarcowego w Osiecznicy. Młodzież mogła „od środka” zobaczyć proces technologiczny wydobycia i przerobu piasków kwarcowych - surowca, który wydobywa się metodą odkrywkową. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji, m.in. tego, że złoże piasku kwarcowego w Osiecznicy pochodzi z górnej kredy (ok. 100 milionów lat temu), a jego wyjątkowa czystość chemiczna surowca sprawia, że te piaski są rzadkim i pożądanym surowcem. Warto również wspomnieć, że piaski z Osiecznicy stosowane są przede wszystkim do produkcji wysokiej jakości szkła, w tym kryształów i szkła do ogniw fotowoltaicznych. Surowiec ten znajduje swoje zastosowanie także w produkcji szkła wodnego, w przemyśle ceramicznym i w budownictwie.
Przyszli technicy górnictwa odkrywkowego zobaczyli również proces technologiczny wydobycia i przeróbki piasków, części składowe odkrywki, maszyny wykorzystywane przy wydobyciu i przeróbce, a także metodę techniki strzałowej. Czas pobytu w przedsiębiorstwie był czasem łączenia teorii z praktyką, co zapewne pozostawiło niezapomniane wrażenia.
W tym miejscu słowa podziękowania kierujemy w stronę Remigiusza Nowickiego - kierownika ruchu Zakładu Górniczego KiZPPS Osiecznica za wspaniałą „lekcję w terenie”- przekazanie wielu ciekawych informacji, jak i szczegółowe omówienie całego procesu technologicznego eksploatacji złoża.
Wycieczka zapewne pozostanie na długo w pamięci młodych ludzi i opiekunów, gdyż był to szczególny i wyjątkowy wyjazd z zakresu przedmiotów górniczych.
Renata Dziurla
Zespół Szkół w Strzegomiu