Pierwsza wizyta rozpoczęła się w kopalni w Nowym Lądzie, gdzie wydobywa się gips i anhydryt metodą podziemną. To jedyny tego typu zakład czynny obecnie w Polsce. Uczestnicy mieli okazję zjechać pod ziemię, przyjrzeć się metodzie komorowo-filarowej oraz zapoznać się z nowoczesnymi technologiami urabiania i transportu urobku. Duże zainteresowanie wzbudziły także rozwiązania z zakresu wentylacji i bezpieczeństwa pracy.
Drugim punktem wyjazdu była kopalnia w Kłodawie - najgłębsza kopalnia soli dostępna dla zwiedzających. To największy w Polsce producent soli kamiennej i jedna z nielicznych czynnych kopalni solnych w Europie. Nauczyciele zjechali na głębokość 600 metrów, gdzie zapoznali się z metodą eksploatacji soli w systemie komorowo-filarowym oraz zobaczyli unikalne struktury geologiczne, w tym charakterystyczną różową sól kłodawską.
Wizyty te były cennym doświadczeniem dla nauczycieli, którzy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z przemysłem wydobywczym i pozyskania aktualnej wiedzy technologicznej. Materiały i obserwacje zebrane podczas obu wyjazdów posłużą wzbogaceniu zajęć dydaktycznych i lepszemu przygotowaniu uczniów do pracy w zawodach związanych z górnictwem.
Dziękujemy organizatorom oraz gospodarzom kopalni za otwartość i profesjonalne przyjęcie. Mamy nadzieję, że tego rodzaju inicjatywy będą praktykowane jako doskonalenie zawodowe nauczycieli przedmiotów górniczych.
Renata Dziurla
Zespół Szkół w Strzegomiu