W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530
( Ustawa o przeciwdziałaniu Przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 r. z późn. zm. art. 2, pkt 1 i 2).
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art.9 a ust.15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.), uchwały Nr 42/11 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 31 marca 2011 r., zarządzeniem Nr 116/B/11 Burmistrza Strzegomia z dnia 13 maja 2011 r. powołano Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Zespół Interdyscyplinarny przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Strzegomiu koordynuje działania wszystkich podmiotów uczestniczących w realizowaniu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Podmiotami, które są uprawnione do wszczęcia procedury Niebieskiej Karty są : Komisariat Policji, placówki oświatowe, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, placówki ochrony zdrowia i Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzegomiu.
Wszczęcie procedury następuje na skutek interwencji lub zgłoszenia stosowania przemocy domowej i nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy. Wszczęta procedura nie może być zakończona na wniosek osób w niej uczestniczących. Zakończenie procedury może nastąpić po zrealizowaniu planu pomocy lub stwierdzeniu, że dalsze prowadzenie działań jest bezzasadne.
Osoby uczestniczące w procedurze „Niebieskiej Karty” mają możliwość uzyskania bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych. Z bezpłatnych porad prawnych można skorzystać w CAS Karmel w Strzegomiu, a ze specjalistycznych porad w tym prawnych i psychologicznych można bezpłatnie skorzystać w Diecezjalnej Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Świdnicy, ul. Budowlana 6 – rejestracja telefoniczna nr tel.: 516 739 515 (jest to również telefon zaufania).
Zarówno osoby pokrzywdzone jak i sprawcy przemocy kierowani są również na konsultacje psychoterapeutyczne, które odbywają się dwa razy w miesiącu w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu. Konsultacje od 7 lat prowadzi doświadczony psychoterapeuta. Osoby uczestniczące w procedurze Niebieskiej Karty mogą zarejestrować się na konsultacje telefonicznie. Nr tel. 74 647 71 85.
Przemoc w rodzinie jest często zjawiskiem ukrywanym. Osoba doznająca przemocy jest zastraszana i obawia się o swoje zdrowie i życie, nie wierzy, że ktoś może jej pomóc, że ma prawo prosić o pomoc, że coś się może zmienić, wstydzi się, ponieważ bierze na siebie całą odpowiedzialność za to, co dzieje się w jej domu. Taka sytuacja może trwać latami, dlatego bardzo istotna jest również rola świadka przemocy domowej.
Nie bądźmy obojętni, reagujmy na wszelkie przejawy przemocy domowej!