W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530
Szanowni mieszkańcy gminy Strzegom!
W poczuciu dumy z przypadających świąt państwowych: Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, zachęcam abyśmy te wydarzenia świętowali nie tylko w atmosferze refleksyjnej zadumy, ale przede wszystkim w poczuciu narodowego patriotyzmu.
W tym roku święta majowe z powodu pandemii koronawirusa będą obchodzone zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii. Dlatego nasze gminne świętowanie przebiegnie inaczej. Nie będzie ceremoniału wojskowego ani zwyczajowej uroczystości przy pomniku 1050. rocznicy Chrztu Polski. W niedzielę 3 maja br. o godz. 10.30 w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. Przypominam, że zgodnie z obostrzeniami we mszy św. może uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Kto zechce może w tym dniu zapalić znicz lub złożyć symboliczną wiązankę pod pomnikiem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Proszę jednak dostosować się do obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Zachęcam dzieci w wieku przedszkolnym i młodzież szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym "Moja BIAŁO-CZERWONA".
Zachęcam młodszych i starszych mieszkańców naszej gminy aby Flaga Rzeczypospolitej Polskiej zdobiła nasze domy podczas tych ważnych świąt państwowych. Flaga biało-czerwona powiewa już na szczycie Góry Krzyżowej jako symbol patriotyzmu oraz szacunku dla naszej Ojczyzny. Flagi biało-czerwone zawisną również na strzegomskim Rynku. Całymi rodzinami czcijmy i propagujmy nasze symbole i barwy narodowe, a także z dumą intonujmy najważniejszą polską pieśń patriotyczną - "Mazurka Dąbrowskiego".
Dumni z przynależności do państwa.
Polskie symbole narodowe: flaga, godło, hymn - są znamieniem tożsamości, patriotyzmu, honoru, dumy z przynależności do państwa, zamanifestowania zjednoczenia z narodem podczas ważnych dla kraju wydarzeń, godności Polaków.
Flaga - Polska flaga składa się z dwóch pasów, które mają taką samą szerokość. Górny pas jest koloru białego, a dolny czerwonego. Kolory te nawiązują do godła państwa polskiego. Kolor biały odwołuje się do Orła Białego, a czerwony ma związek z tłem tarczy. Biało-czerwona flaga od 1831 roku jest oficjalną flagą narodową. Od roku 2004 flaga ma swoje święto - 2 maja.
Godło - Polskie godło składa się z białego orła ze złotą koroną umieszczonego na tle
w czerwonym kolorze. Głowa orła zwrócona jest w prawą stronę. Symbol orła jest związany
z Lechem zachwyconym widokiem białego orła rozpościerającego skrzydła na tle czerwonego od zachodu słońca nieba. Lech postanowił wykorzystać orła w swoim herbie.
Hymn - Twórcą polskiego hymnu jest Józef Wybicki. Dnia 16 lipca 1797 r. w miejscowości Reggio we Włoszech miała miejsce parada wojskowa, gdzie pierwszy raz zaśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego". Początkowo, pieśń ta była nazywana Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech. Dopiero w 1927 roku "Mazurek Dąbrowskiego" stał się oficjalnym hymnem Polski.
1. Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Ref. Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
2. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Ref. Marsz, marsz, Dąbrowski...
3. Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Ref. Marsz, marsz, Dąbrowski...
4. Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany -
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Ref. Marsz, marsz, Dąbrowski...