Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Aktualności

ODSŁUCHAJ
04.05.2020

Nie żyje Janina Kalicińska. Miała 99 lat!

Zdjęcie Artykułu

Zmarła Janina Kalicińska. Przez 18 lat, jako członek jury, związana była z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru w Strzegomiu. W naszym festiwalu po raz ostatni uczestniczyła w 2011 r.

Janina Kalicińska
(26 maja 1920 r. - 30 kwietnia 2020 r.)

fot. archiwum GOK Mogilany

Etnochoreograf, pedagog, wybitna specjalistka z zakresu folkloru krakowskiego i prezentacji folkloru na scenie, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, juror, konsultant, członek komisji artystycznych przeglądów i festiwali regionalnych i międzynarodowych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień - łącznie z tym dla niej najważniejszym: Nagrodą im. Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla Kultury Ludowej.

Janina Kalicińska całe swoje życie poświęciła dla tańca. Niestrudzenie kształciła całe pokolenia instruktorów i choreografów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od lat współpracowała z Zespołem Folklorystycznym "Kostrzanie". Przeniosła do naszego zespołu folklor krakowski, realizując tak bardzo lubiany przez "Kostrzan" i strzegomską publiczność program: "Kraków Brzeski".
Pani Janeczka - jak często o niej mówiono w środowisku folklorystycznym - wniosła nieoceniony wkład w rozwój Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Po raz pierwszy zasiadła w jury festiwalu w 1993 r., aby przez kolejne lata wspomagać swoją wiedzą i doświadczeniem, i być wsparciem dla zespołów, zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy. W jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu zasiadała aż 18 razy, po raz ostatni w 2011 r. W sierpniu 2016 r. podczas XXV edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu burmistrz Strzegomia przyznał jej tytuł honorowy "Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej". Nigdy tego tytułu nie odebrała twierdząc, że odbierze go osobiście w Strzegomiu podczas jej pobytu na kolejnej edycji strzegomskiego festiwalu. Z żalem, a jednocześnie z wielką wdzięcznością burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta przekaże ten tytuł rodzinie pani Janeczki podczas uroczystości pogrzebowych w dniu 6 maja 2020 r. na Starym Cmentarzu na Zabłociu w Tarnowie.


Janina Kalicińśka urodziła się w 1920 r. w Wierzchosławicach. Jej rodzice byli przedwojennymi nauczycielami i działaczami ludowymi, przez co ich dom stale żył śpiewem, teatrem i tańcem ludowym. W 1945 r. ukończyła studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Od dzieciństwa, jak wspominała, kochała przede wszystkim balet i taniec. W 1948 r. postanowiła wyjechać do Krakowa, gdzie rozpoczęła pracę nauczyciela zajęć teatralno-tanecznych, w międzyczasie kończąc studia choreogra?czne. Przez cały okres współpracowała z młodzieżą w Krakowie i w sąsiednich powiatach, uczyła także młodzież głuchoniemą. Oprócz tańców narodowych coraz bliższe stały się jej tańce ludowe. Z czasem zaczynała opracowywać własne propozycje dotyczące folkloru tanecznego Krakowiaków Wschodnich. Prowadziła zespół Nauczycielski z Brzeska (Krakowiacy Wschodni), bazując na zapamiętanej z dawnych lat pracy terenowej i melodiach. Tradycyjne elementy stroju, obrzędów i muzyki zbierali dla niej również członkowie zespołu - nauczyciele. Janina Kalicińska potra?ła przygotować układy taneczne zarówno dla wiejskiego zespołu ludowego, jak i na dożynkowe 150 par. Posiadała olbrzymie doświadczenie zarówno pedagogiczne, jak i merytoryczne. Swoją niezwykłą aktywność potra?ła przekazać młodym pokoleniom choreografów i ludowych tancerzy. Była wykładowcą na Studiach Folklorystycznych w Nowym Sączu oraz w Poznaniu i należała do tzw. Szkoły Krakowskiej Choreografów, których duchowym i merytorycznym przewodnikiem był prof. Roman Reinfuss. Swoją wiedzą dzieliła się z wieloma zespołami regionalnymi oraz zespołami pieśni i tańca.


 

 

 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 2118

Powrót