Aktualności

ODSŁUCHAJ
23.06.2020

"Moja i twoja historia - ocalić od zapomnienia"

Zdjęcie Artykułu

W Fundacji św. Jadwigi w Morawie 22 czerwca br. odbyła się konferencja inaugurująca projekt "Moja i twoja historia - ocalić od zapomnienia".

Tematem przewodnim konferencji było SZCZĘŚCIE. Szczęście nieodzownie łączy się z poczuciem bezpieczeństwa, przynależności, spełnienia, z nadaniem pozytywnych znaczeń naszemu życiu, a także ze wspomnieniami. Pierwsza część konferencji zaplanowała była jako część szkoleniowa. Gości powitały Marzena Muszyńska - Szwegler, dyrektor Fundacji św. Jadwigi oraz Alicja Przepiórska, autorka i koordynatorka projektu.

Przedstawiono 4 prezentacje: "Dynamika strachu i miłości a szczęście", "Znaczenie szczęśliwych wspomnień", "Wpływ bezpieczeństwa seniora na poczucie szczęścia" i "Kamienice - znaczenie tożsamości miejsca". Wśród prelegentek były: Beata Kras, Krystyna Lasek i Alicja Przepiórska. Goszczono też Joannę Mielewczyk, dziennikarkę radiową, autorkę wywiadów z mieszkańcami Breslau i Wrocławia zebranych w publikacje pt."Kamienice".

Część szkoleniową zakończono dyskusją panelową z udziałem zaproszonych gości. W konferencji uczestniczyli: prezydent Wałbrzycha - Roman Szełemej, zastępca prezydenta Wałbrzycha - Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Świdnicy - Szymon Chojnowski oraz zastępca burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski.

Następnie zaproszono uczestników na część integracyjną ujętą w "Strefę wolnej aktywności".

Fundacja św. Jadwigi w Morawie już po raz drugi realizuje projekt skierowany do seniorów pt."Moja i twoja historia-ocalić od zapomnienia", dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywizacji Osób Starszych. Celem projektu jest aktywizacja społeczna 80 osób starszych i integracja środowiska senioralnego na terenie powiatu wałbrzyskiego i świdnickiego.

- Tworzymy warunki do rozwoju wolontariatu senioralnego, umożliwiamy rozwijanie kompetencji społecznych, budowanie poczucia własnej wartości oraz rozwijanie pasji. Nasze zajęcia są propozycją aktywnego spędzania czasu, zachowywania wspomnień i budowania międzypokoleniowych relacji. W ramach projektu zaplanowane są warsztaty rozwojowe, hortiterapeutyczne, ekologiczne, astronomiczne, warsztaty artystyczne, fotograficzne i przewodnickie. Pałac w Morawie stanie się też miejscem spotkań ze znanymi osobami ze świata kultury. W tym roku oficjalnym partnerem naszego projektu jest gmina Wałbrzych i prowadzony przez nią Dzienny Dom Pobytu Seniora "Senior+" - informuje Alicja Przepiórska, koordynatorka projektu.

foto: Organizatorzy i www.naszstrzegom.pl

 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 521

Powrót