Aktualności

ODSŁUCHAJ
01.07.2020

Bolesna strata

Zdjęcie Artykułu

Cała społeczność Ziemi Strzegomskiej z niedowierzaniem przyjęła wiadomość o śmierci Ś. P. ks. kanonika Marka Żmudy, pierwszego i jedynego do tej pory proboszcza Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu oraz Honorowego Obywatela Strzegomia.

Niezwykle szanowany i lubiany kapłan zmarł we wtorek 30 czerwca br. w wieku 60 lat. Cześć jego pamięci.

Ks. Marek cieszył się wielkim autorytetem, mając pod swoją opieką ponad 7 tysięcy parafian. Był bardzo lubiany i szanowany. Był księdzem bardzo otwartym i służącym każdemu pomocą. Charakteryzował się olbrzymią energią i darem jednoczenia ludzi. W październiku 2006 r. ksiądz proboszcz otrzymał tytuł kanonika katedralnego. Ksiądz Marek Żmuda pełnił zaszczytną funkcję kapelana branży kamieniarskiej. Był kapłanem o głębokim życiu wewnętrznym i doskonałym obserwatorem życia swoich parafian, słynął z działalności społecznej. Był opiekunem dzieci i młodzieży, bezrobotnych i zagrożonych patologią. Swoją szczególną troską ogarniał rodziny i całe dzieło wychowania młodego pokolenia. Odgrywał wielką rolę w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym na terenie miasta i sołectw. Warto podkreślić, że jego wielką pasją był sport, szczególnie piłka nożna. Był wiernym kibicem AKS-u Strzegom.

Ciepłe słowa o strzegomskim kapłanie płyną ze wszystkich stron. - To był bardzo dobry ksiądz, z przyjemnością słuchało się jego kazań na mszach św. (…); - Przykre, wielka strata, człowiek o wielkim autorytecie i sercu (..); - Bardzo mądry człowiek. Łączył, a nie dzielił. Dla każdego miał dobre słowo. Z dużym poczuciem humoru (…); - Będzie nam go bardzo brakować. Był wspaniałym człowiekiem i gospodarzem parafii - takie opinie o ks. Marku można przeczytać w mediach społecznościowych.

Ksiądz kanonik Marek Żmuda urodził się 3 lutego 1960 r. w Lutyni, powiat średzki. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1986 r. we Wrocławiu z rąk ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. Od 1 marca 1997 r. pełnił funkcję proboszcza strzegomskiej parafii. Tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia został nadany księdzu Markowi Żmudzie uchwałą Rady Miejskiej w Strzegomiu nr 40/17 z dnia 31 maja 2017 r.
 

Program uroczystości pogrzebowych ks. Marka Żmudy:

niedziela, 5 VII

  • godz. 18.30 - Msza św. z eksportą pod przewodnictwem JE ks. bp. Adama Bałabucha - bazylika pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu
    Po mszy św. wyruszy procesja żałobna do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu

poniedziałek, 6 VII

  • godz. 10.00 - Różaniec - kościół pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej
  • godz. 10.40 - okolicznościowe przemówienia
  • godz.11.00 - Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem JE ks. bp. Ignacego Deca

Po mszy św. wyruszy kondukt pogrzebowy na cmentarz przy ul. Olszowej.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 1294

Powrót