Aktualności

ODSŁUCHAJ
18.09.2020

Pamięć o nich nie zginie

Zdjęcie Artykułu

17 września 1939 r. Polskę zaatakowały oddziały armii sowieckiej. Ten dzień jest także Świętem Sybiraków, milionów ludzi, którzy stali się ofiarami przemocy systemu komunistycznego Związku Sowieckiego. Świętem tych, którzy stracili życie w drodze, podczas walki o przetrwanie każdego dnia spędzonego na Syberii, ale przede wszystkim świętem tych, którym udało się powrócić do Polski i dziś dają świadectwo o trudnej i bolesnej przeszłości naszego narodu.

Z inicjatywy Jerzego Orabczuka - prezesa strzegomskiego koła Związku Sybiraków - odbyły się w czwartek (17.09) uroczystości pod Pomnikiem Bezimiennej Matki Sybiraczki. Przedstawiciele władz samorządowych w osobie zastępcy burmistrza Strzegomia - Wiesława Witkowskiego, Sybiracy na czele z państwem Aleksandrą i Jerzym Orabczukiem, społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z dyrektorem Janiną Klonowską złożyli wieńce i zapalili symboliczne znicze pod pomnikiem.

Wiedza i tradycja historyczna przekazywana z pokolenia na pokolenie gwarantuje, że nie zginie pamięć o cichych bohaterach tamtych dni.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 399

Powrót