Aktualności

ODSŁUCHAJ
21.01.2021

Związek Miast Polskich ma już 30 lat

Zdjęcie Artykułu

Związek Miast Polskich, którego Strzegom jest członkiem od 2011 r., obchodzi właśnie 30-lecie swojego istnienia.

- W dniach 18-20 stycznia 1991 r. w Poznaniu odbył się Kongres Restytucyjny ZMP. Właśnie mija 30 lat od restytucji związku. Ze względu na pandemię, nie możemy świętować tego jubileuszu, jak chcielibyśmy - czytamy w specjalnym komunikacie ZMP. Warto dodać, że organizacja pierwotnie powstała w 1917 r. i działała aż do wybuchu wojny w 1939 r. Po wyborach samorządowych w 1990 r. pojawiła się inicjatywa restytucji związku.

Kongres Restytucyjny Związku Miast Polskich odbył się z udziałem delegatów z 60 miast. Oficjalne otwarcie kongresu nastąpiło 19 stycznia 1991 r. Głównym wydarzeniem tego dnia były wybory władz statutowych związku. W głosowaniu powszechnym delegaci wybrali na prezesa związku prezydenta Poznania - Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka. Wybrano także 17-osobowy zarząd, do którego kandydowało 21 delegatów.

Podczas kongresu delegaci dyskutowali na temat statutu, a także przyjęli uchwałę programową i prowizorium budżetowe. Na zakończenie kongresu (20 stycznia 1991 r.) nowo wybrany zarząd związku powołał - na wniosek prezesa ZMP - wiceprezesów (Franciszkę Cegielską - Gdynia, Jana M. Czajkowskiego - Zgierz, Janusza Zawadzkiego - Sieradz) i sekretarza (Tadeusza Wronę - Częstochowa), a także - zgodnie ze statutem - dyrektora Biura (Andrzeja Porawskiego). Dyrektor Porawski pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.

Więcej informacji na ten temat: https://www.miasta.pl/aktualnosci/jubileusz-30-lecia

 

Na zdjęciu wycinek prasowy z informacją o restytucji Związku Miast Polskich w 1991 r.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 300

Powrót