Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
09.03.2021

Aktywny powrót do szkół

Zdjęcie Artykułu

Najpierw szkolenie nauczycieli wychowania fizycznego, a potem możliwość uzyskania dofinansowania dla szkoły na dodatkowe zajęcia sportowe – to założenia zainaugurowanego programu „Aktywny powrót do szkoły”. Ogłoszona inicjatywa to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki i Akademii Wychowania Fizycznego.

„Wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie opracowaliśmy projekt pt. „Program wspomagający uczniów po pandemii”. Podzieliliśmy go na dwa etapy: I – Aktywny powrót do szkoły, II – Sport Klub” – wyjaśnia MEiN.

W pierwszym etapie specjaliści z warszawskiego AWF, we współpracy z Akademiami z innych miast zajmą się szkoleniem nauczycieli wychowania fizycznego ze szkół podstawowych, średnich i nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej. Łącznie w całym kraju przeprowadzą 420 sesji szkoleniowych dla nauczycieli, zarówno w trybie online, jak i stacjonarnie.

Każda z uczelni będzie miała przypisany podział terytorialny, tzn. przypisane regiony Polski, z których nauczyciele będą mogli zgłaszać się na szkolenie:

•    AWF Warszawa obejmie województwa – mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie;
•    filia AWF w Białej Podlaskiej – lubelskie oraz podlaskie;
•    AWFiS w Gdańsku – zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie;
•    AWF Katowice – śląskie i łódzkie;
•    AWF Wrocław – dolnośląskie i opolskie;
•    AWF Kraków – podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie;
•    AWF Poznań – wielkopolskie oraz lubuskie.

Na zajęciach, nauczyciele poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom: hipokinezji – bezczynności ruchowej, izolacji społecznej czy zdrowotnym pojawiającym się po przebyciu COVID-19. Zajęcia będą obejmowały też aspekt psychologiczny. Prowadzący opowiedzą o konsekwencjach psychicznych nauczania zdalnego, izolacji społecznej, metodach wzbudzania i utrzymywania motywacji i tworzenia motywacyjnego klimatu na zajęciach ruchowych, budowania relacji społecznych w grupie rówieśniczej czy metod pokonywania barier aktywności fizycznej. Szkolenia rozpoczną się w kwietniu i potrwają do grudnia. Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu, zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe. Szkoły, które zechcą aplikować do programu otrzymają środki na organizację zajęć sportowych dla uczniów, w 20 osobowych grupach. Pozwoli to na przeprowadzenie około 300 tys. godzin zajęć. Na ten cel w 2021 r. MEiN przeznaczy blisko 42 mln zł.   Projekt pt. Powrót uczniów do szkoły po pandemii jest jednym z 4 programów wsparcia uczniów, zapowiadanych przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Kolejne mają zostać zaprezentowane w najbliższym czasie. Do połowy marca przedstawione zostaną propozycje dotyczące m.in. pomocy psychologiczno-pedagogicznej i okulistycznej. W kolejnym etapie ogłoszony ma być program związany ze wsparciem w nauce i nadrabianiem zaległości wynikających z trybu nauki zdalnej.

Komunikat PAP

Fot. Uczniowie PSP w Olszanach na boisku

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 758

Powrót