Aktualności

ODSŁUCHAJ
11.05.2021

Próbna ewakuacja w ZSP w Jaroszowie

Zdjęcie Artykułu

W środowe przedpołudnie, 5 maja 2021, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaroszowie odbyła się próbna ewakuacja. Tematyką ćwiczeń było sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji, które obejmowało praktyczną ewakuację uczniów i pracowników naszej szkoły z zagrożonych budynków szkolnych.


Głównym celem tych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z zastosowaniem procedur dotyczących zachowania w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla ich życia lub zdrowia, sprawdzenie skuteczności przyjętej metody alarmowania o zagrożeniu, sprawdzenie umiejętności powiadamiania o zagrożeniu służb ratunkowych, a także sprawdzenie przestrzegania zasad ewakuacji.

W ewakuacji uczestniczyli uczniowie obecni w tym dniu w szkole, tzn. uczniowie z klas I-III i przebywający na konsultacjach uczniowie kl. VIII, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły. Uczniowie i nauczyciele, zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili oba budynki szkoły oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. Zbiórka na podwórku szkolnym była potwierdzeniem, że wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować w wyznaczonym czasie. Należy podkreślić, że nasi uczniowie bez paniki wykonali zadanie związane z próbną ewakuacją.

Corocznie w czasie ewakuacji szkołę odwiedzają druhowie strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaroszowie, którzy nadzorują przebieg ewakuacji i instruują uczniów oraz pracowników szkoły, jak należy stosować procedury ewakuacji w szkolnej rzeczywistości. Tak było również i tym razem. Przy okazji obchodzonego dzień wcześniej, tzn. w dniu 4 maja 2021 r. Dnia Strażaka, nasi uczniowie mogli wyrazić druhom strażakom z Jaroszowskiej Jednostki OSP swoją wdzięczność za ich codzienny trud, zaangażowanie i poświęcenie w ofiarnej służbie na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Jak zawsze była to bardzo pouczająca, cenna i ważna lekcja zachowania się w sytuacjach trudnych, gdyż od naszej wiedzy i umiejętności może zależeć ludzkie życie.

Było to również ostatnie wydarzenie zaplanowane przez nas w tegorocznym planie zadań do zrealizowania w ramach Programu "Bezpieczny Dolnoślązak".

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 241

Powrót