Aktualności

ODSŁUCHAJ
06.09.2021

Budowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomkowicach

Zdjęcie Artykułu

 


Tomkowice z nową strażnicą!

Data 4 września 2021 r. przejdzie do annałów sołectwa Tomkowice! W tym dniu oddano do użytku nowo wybudowaną strażnicę OSP Tomkowice i wręczono sztandar miejscowym strażakom. - To bardzo ważny moment w najnowszej historii tego sołectwa - podkreślają wszyscy mieszkańcy!

Wszelkie prace rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku od robót rozbiórkowych budynku magazynowego. Na jego miejscu powstał dwukondygnacyjny budynek garażowy wraz z częścią socjalną. Wykonano przyłącza: energetyczne, kanalizacji sanitarnej i wodociągowej oraz deszczowej, a także konstrukcję dachu z pokryciem. Ponadto zamontowano stolarkę okienną i drzwiową zewnętrzną i bramy wjazdowe do remizy. W ramach inwestycji usunięto kolizję linii napowietrznej niskiego napięcia. Ponadto wykonano zagospodarowanie terenu.

Warto wspomnieć, że koszt inwestycji wyniósł 826 131,33 zł, zaś dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to kwota rzędu 287 714,98 zł. Władze samorządowe Strzegomia bardzo dziękują za wszelką pomoc szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michałowi Dworczykowi oraz obecnemu w Tomkowicach jego asystentowi politycznemu - Arturowi Fiołkowi.


Kasa na remizę w Tomkowicach

Kończy się budowa 2-kondygnacyjnego budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomkowicach.

Okazuje się, że gminie Strzegom udało się pozyskać dotację w wysokości 383,1 tys. zł z Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych, co stanowi blisko 50% wartości całej inwestycji. Całościowy koszt budowy wynosi 796,2 tys. zł. Przypomnijmy, na parterze remizy znajduje się garaż i szatnia, zaś na piętrze: natryski, toalety oraz pomieszczenie socjalne umożliwiające realizację działań integrujących lokalną społeczność. Całość powierzchni użytkowej wynosi 152,85 mkw. Po-nadto usunięto kolizję elektryczną, a także zaku-piono wyposażenie (system alarmowy, wyposażenie pomieszczeń, syrena elektroniczna, defibrylator AED). Na końcu urządzony zostanie trawnik.

 

Na zdjęciu prawie gotowa remiza strażacka w Tomkowicach


Remiza w Tomkowicach rośnie jak na drożdżach

Trwają zaawansowane prace związane z powstaniem nowej remizy strażackiej w sołectwie Tomkowice. Jak podkreśla radny i sołtys tej wsi Andrzej Szczepanik, właśnie spełnia się marzenie wielu pokoleń mieszkańców i zastępów strażaków.

- Nie ukrywam swojej wielkiej radości i satysfakcji z faktu budowy nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomkowicach. Nasi strażacy w pełni zasługują na tak piękny budynek - mówi sołtys. - Na tomkowickich ochotników zawsze można liczyć, o każdej porze dnia i nocy. Szczególnie było to widać podczas ubiegłorocznej nawałnicy we wrześniu i w trakcie późniejszych dużych opadów deszczu. OSP Tomkowice aktywnie uczestniczyło w akcjach ratowniczych i pomagało usuwać szkody - dodaje.

Końca inwestycji nie może się doczekać prezes OSP Tomkowice Stanisław Kubiak, który pełni tę funkcję od 1996 r. - Powtórzę za sołtysem, spełniają się nasze marzenia. Nasza poprzednia remiza zupełnie nie nadawała się już do użytku. Nie mieliśmy gdzie składować sprzętu. Samochód trzymaliśmy w garażu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej i chcę w tym miejscu jej za to serdecznie podziękować - zaznacza prezes. - W tym roku obchodzimy 70-lecie OSP Tomkowice. Nowa remiza jest więc doskonałym prezentem od władz naszej gminy, które mocno zaangażowały się w to działanie. Dodam również, że staramy się o sztandar. Gdy tylko sytuacja pozwoli, chcielibyśmy zorganizować oficjalne otwarcie nowej remizy w Tomkowicach - kończy prezes Stanisław Kubiak.

Przypomnijmy, wszelkie prace rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku od robót rozbiórkowych budynku magazynowego. Na jego miejscu powstał dwukondygnacyjny budynek garażowy wraz z częścią socjalną. W ostatnich tygodniach wykonano przyłącza: energetyczne, kanalizacji sanitarnej i wodociągowej oraz deszczowej. Wykonano konstrukcję dachu z pokryciem. Zamontowano stolarkę okienną i drzwiową zewnętrzną, bramy wjazdowe do remizy. Trwają prace w zakresie instalacji elektrycznych wewnętrznych. W ramach inwestycji usunięto kolizję linii napowietrznej niskiego napięcia. Ponadto zostanie wykonane zagospodarowanie terenu. Planowany termin zakończenia inwestycji - koniec lipca 2021 r. Koszt robót wynosi blisko 730 tys. zł.


OSP Tomkowice w nowej siedzibie

Rozpoczęły się roboty rozbiórkowe budynku magazynowego, w którym powstanie dwukondygnacyjny budynek garażowy wraz z częścią socjalną przeznaczony dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomkowicach.

W ramach inwestycji usunięta zostanie kolizja linii napowietrznej niskiego napięcia oraz wykonane zostanie zagospodarowanie terenu. Planowany termin zakończenia robót - koniec lipca 2021 r.

 

Na zdjęciu prace rozbiórkowe budynku magazynowego, na miejscu którego powstania nowa remiza strażacka w Tomkowicach


 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 847

Powrót