Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Aktualności

ODSŁUCHAJ
10.08.2021

29. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu

Zdjęcie Artykułu

Serdecznie zapraszamy państwa do śledzenia codziennych relacji z przebiegu tegorocznej edycji strzegomskiego festiwalu folkloru (5-8 sierpnia 2021 r.).


Festiwal folkloru: niedziela na bogato!

Uczestnicy ostatniego dnia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu nie mogli narzekać na nudę. Było coś dla ciała i ducha, piękny polonez, koncerty kapel dolnośląskich i występ Krzysztofa Cugowskiego z zespołem. Dodatkowo można się było zaszczepić, spisać i sprawdzić stan zdrowia swoich dzieci.

W niedzielny poranek na strzegomskim Rynku pojawił się specjalny wóz transmisyjny Polskiego Radia Wrocław, a red. Małgorzata Majeran-Kokott zapraszała swoich słuchaczy do wysłuchania występów kapel z całego Dolnego Śląska.

Tradycją ostatniego dnia festiwalu folkloru są msze św. odprawiane w obu strzegomskich kościołach. W Bazylice Mniejszej nabożeństwu przewodniczył ks. prałat Marek Babuśka, proboszcz parafii - wzięły w nim m.in. udział zespoły: Mogilanie i Kostrzanie, a także kapele dolnośląskie. W kościele pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej mszę św. odprawił ks. proboszcz Tadeusz Karasiewicz. W gronie uczestników byli m.in. Krakowiacy Ziemi Brzeskiej i kapele dolnośląskie.

Słoneczna pogoda sprawiła, że wspólny polonez odtańczony na strzegomskim Rynku był wspaniałym przeżyciem zarówno dla jego uczestników, jak i widowni, która licznie zjawiła się w głównym punkcie naszego miasta. Po tańcu można było skosztować różnych smakołyków przygotowanych przez zespoły folklorystyczne i strzegomskie instytucje kultury.

W parku miejskim odbył się blisko 7-godzinny koncert zespołów dolnośląskich, w którym zagrały i zaśpiewały 23 kapele z naszego regionu. Na deser tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu zagrał Krzysztof Cugowski z zespołem.

Dodajmy, że w niedzielę przed Urzędem Miejskim w Strzegomiu - w specjalnym ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda - rodzice mogli sprawdzić stan zdrowia swoich dzieci (w wieku od 9 miesięcy do 6 lat) pod kątem profilaktycznych badań USG. Wewnątrz magistratu można było skorzystać z okazji zaszczepienia się przeciwko COVID-19 szczepionką Johnson&Johnson bez wcześniejszej rejestracji. W sumie zaszczepiło się ok. 170 osób. Pojawiły się także Mobilne Punkty Spisowe przed Urzędem Miejskim, gdzie chętni mogli szybko i bez zbędnych formalności dokonać spisu w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021.


Zagrały aż 23 zespoły z całego Dolnego Śląska!

Stałym punktem festiwalu folkloru w Strzegomiu jest niedzielny koncert zespołów dolnośląskich w parku miejskim. Tym razem w ponad 6-godzinnym koncercie wystąpiły aż 23 grupy. Słoneczna i ciepła pogoda sprawiły, że to wydarzenie zostanie zapamiętane na długo!

Dolnośląskie kapele umilały czas widowni, przedstawiając swój bogaty repertuar w postaci tradycyjnych tańców czy ludowych śpiewów. W gronie zaproszonych gości byli m.in.: "Bolkowianie" z Bolkowa, "Lipowianie" z Lipy, "Sybiracy i Kresowianie" z Jeleniej Góry, zespoły "Lubin" z Lubina, "Marzenie" z Roszyc, "Kądziołeczka" z Lutomi Dolnej, "Olszaniacy", "Retro" ze Strzegomia i wiele, wiele innych.

Władze samorządowe serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyjechali do naszego miasta, by pokazać swoje wspaniałe umiejętności. Do zobaczenia za rok!


Oddali hołd Janinie Kalicińskiej

Sobotni wieczór (07.08) w ramach strzegomskiego festiwalu poświęcony był wspaniałej Janinie Kalicińskiej, legendzie polskiego folkloru, która zmarła w ubiegłym roku w wieku 99 lat.

Na scenie w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu zaprezentowało się wspólnie ponad 100 tancerzy i muzyków z trzech zespołów folklorystycznych: Kostrzanie, Krakowiacy Ziemi Brzeskiej i Mogilanie. Widowisko wyreżyserował Marek Harbaczewski, wychowanek Pani Janeczki, któremu burmistrz Zbigniew Suchyta podziękował za wykonanie wspaniałej pracy. Podziękował też wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że koncert był pięknym wydarzeniem kulturalnym.

Warto wspomnieć, że w imieniu Janiny Kalicińskiej tytuł "Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej" odebrała jej siostrzenica. Główna bohaterka wieczoru wniosła nieoceniony wkład w rozwój Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Po raz pierwszy zasiadła w jury festiwalu w 1993 r., aby przez kolejne lata wspomagać swoją wiedzą i doświadczeniem, i być wsparciem dla zespołów, zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy. W jury zasiadała aż 18 razy, po raz ostatni w 2011 r.

Zapraszamy na niedzielne wydarzenia w ramach 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.


Folklor wrócił do Strzegomia

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa folklor powrócił do naszego miasta. Na razie tylko w wydaniu polskim, jednak miejmy nadzieję, że za rok także w międzynarodowym.

Piątkowy wieczór (06.08) na festiwalowej scenie upłynął pod znakiem dolnośląskiego folkloru, a także muzyki romskiej i folkowej. Przed strzegomską publicznością zaprezentowali się bowiem: Kapela Kostomłocianie, Kapela Janka Boduszka z Siemianic, Dziani wraz ze zespołem i grupa Pogwizdani.

Skoczne przyśpiewki, covery znanych utworów i gorące rytmy cygańskie przypadły do gustu widowni, która w najlepsze bawiła się przy scenie zlokalizowanej na strzegomskim Rynku.

Zapraszamy na kolejne dni festiwalu folkloru w Strzegomiu, w tym m.in. na sobotni koncert pn. "Dziękujemy Ci, Janeczko", poświęcony Janinie Kalicińskiej, legendzie polskiego folkloru, która zmarła w 2020 r. w wieku 99 lat. Początek koncertu o godz. 19.00 w hali OSiR-u.


Najmłodsi poznawali tajniki folkloru

W piątek, 6 sierpnia br. odbyło się „Śniadanie na trawie” - edukacyjne spotkanie z zespołami dla dzieci i dorosłych. Z powodu złej pogody to niezwykle radosne wydarzenie przeniesiono z ogrodów strzegomskiej bazyliki do sali balowej SCK II.

Śniadanie było organizowane dla dzieci ze strzegomskich szkół i przedszkoli, a oprócz poczęstunku można było obejrzeć występy zespołów regionalnych: „Mogilanie” oraz „Pnioki” i „Śwarni Łojce”, które zaprezentowały swoje tańce, śpiewy i zabawy.

Na sam koniec Zespoły Regionalne „Pnioki” i „Śwarni Łojce” dały występ na strzegomskim Rynku, obok fontanny. Mimo braku zielonej trawy i otwartej przestrzeni śniadanie było bardzo udane, a dzieciom nie znikały uśmiechy z ich twarzy.


Wieczór Narodowy w Kostrzy: festiwal folkloru rozpoczęty

Tradycyjnie w Kostrzy rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru - tym razem bez udziału gości z zagranicy. 5 sierpnia br. przed wspaniałą kostrzańską publicznością wystąpiły polskie zespoły: Kostrzanie, Goczałkowianie, Olszaniacy, Pnioki i Śwarne Łojce, a także Mogilanie.

Warto podkreślić, że w czwartkowy wieczór oddano również do użytku pomieszczenia "Izby Tradycji Zespołów Ludowych z terenu gminy Strzegom", która powstała dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Koszt wsparcia wyniósł ok. 60 tys. zł.

Zadanie realizowane przy wsparciu LGD "Szlakiem Granitu" oraz gminy Strzegom przez Stowarzyszenie Wspierania Kultury w Gminie Strzegom "Akcja".

W piątek (06.08) zapraszamy na zabawę przy muzyce z udziałem m. in. Dzianiego i zespołu "Pogwizdani" oraz kapel ludowych - początek koncertów o godz. 19.00 na strzegomskim Rynku.


Zapowiedź sobotniego koncertu pn. "Dziękujemy Ci, Janeczko"

To będzie najważniejszy punkt tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. W najbliższą sobotę (07.08) o godz. 19.00 w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbędzie się niezwykłe widowisko folklorystyczne pt. "Dziękujemy Ci, Janeczko", poświęcone pamięci Janiny Kalicińskiej, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, jurorce i etnochoreografce, która zmarła w ubiegłym roku w wieku 99 lat.

Janina Kalicińska była wybitną specjalistką z zakresu folkloru krakowskiego i prezentacji folkloru na scenie, konsultantem, członkinią komisji artystycznych przeglądów i festiwali regionalnych i międzynarodowych. Całe swoje życie poświęciła dla tańca. Niestrudzenie kształciła wiele pokoleń instruktorów i choreografów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od lat współpracowała z Zespołem Folklorystycznym "Kostrzanie". Przeniosła do naszego zespołu folklor krakowski, realizując tak bardzo lubiany przez "Kostrzan" i strzegomską publiczność program "Kraków Brzeski".

Pani Janeczka - jak często o niej mówiono w środowisku folklorystycznym - wniosła nieoceniony wkład w rozwój Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Po raz pierwszy zasiadła w jury festiwalu w 1993 r., aby przez kolejne lata wspomagać swoją wiedzą i doświadczeniem, i być wsparciem dla zespołów, zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy.

W jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu zasiadała aż 18 razy, po raz ostatni w 2011 r. W sierpniu 2016 r. podczas XXV edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu burmistrz Strzegomia przyznał jej tytuł honorowy "Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej". Nigdy tego tytułu nie odebrała twierdząc, że odbierze go osobiście w Strzegomiu podczas jej pobytu na kolejnej edycji strzegomskiego festiwalu. Z wielką wdzięcznością burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta przekaże ten tytuł rodzinie pani Janeczki podczas uroczystego koncertu.

Krakowskie widowisko folklorystyczne pt. "Dziękujemy Ci Janeczko" odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia br. w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Początek o godz. 19.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

 

foto: Archiwum GOK Mogilany
Na zdjęciu zmarła w 2020 r. Janina Kalicińska

 


Zaproszenie na biesiady ludowe w Międzyrzeczu i Modlęcinie

8 sierpnia br. o godz. 18.00 - w ramach 29. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru - odbędą się Biesiady Ludowe w Modlęcinie oraz Międzyrzeczu.
W trakcie trwania biesiad będzie można obejrzeć występy zaproszonych zespołów: Kędziołeczka z Lutomi (w Międzyrzeczu) oraz Ale Babki z Witoszowa (w Modlęcinie).

Na biesiady gorąco zapraszają: burmistrz Strzegomia, Strzegomskie Centrum Kultury oraz sołtysi i Rady Sołeckie Modlęcina i Międzyrzecza.

 
 
 
Na zdjęciach plakaty zapraszające na biesiady ludowe w Modlęcinie i Międzyrzeczu.

Zaproszenie na "Wieczór Narodowy" w Kostrzy i otwarcie otwarcie Izby Tradycji Zespołów Ludowych

Burmistrz Strzegomia, Strzegomskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie "Akcja", a także Sołtys i Rada Sołecka Wsi Kostrza zapraszają na "Wieczór Narodowy", w trakcie którego odbędzie się koncert zespołów folklorystycznych i nastąpi otwarcie Izby Tradycji Zespołów Ludowych z terenu gminy Strzegom. Początek wydarzenia - 5 sierpnia br. o godz. 19.00 w świetlicy wiejskiej w Kostrzy (grill dla mieszkańców sołectwa).

Izba Tradycji Zespołów Ludowych z terenu gminy Strzegom powstała dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Zadanie realizowane przy wsparciu LGD "Szlakiem Granitu" oraz gminy Strzegom przez Stowarzyszenie Wspierania Kultury w Gminie Strzegom "Akcja".

 

Na zdjęciu plakat zapraszający na "Wieczór Narodowy" w Kostrzy.


Zespoły dolnośląskie zagrają w Strzegomiu!

Tradycyjnie już w niedzielę festiwalową (8 sierpnia), na Strzegomskich Plantach odbędzie się Koncert Zespołów Dolnośląskich. W koncercie uczestniczyć będą zaprzyjaźnione zespoły ludowe z terenu Dolnego Śląska, a będzie ich w tym roku ponad dwadzieścia. Swój dorobek artystyczny zaprezentują między innymi: "Siekiereczki" ze Starego Gierałtowa, "Koniczynka", "Ale babki" z Witoszowa, "Kądziołeczka" z Lutomii Dolnej, "Krukowianie", "Lubin" z Lubina, "Roztoka" z Rudnej, "Sybiracy i Kresowianie" z Jeleniej Gór, "Przyjaciółki" z Niedźwiedzic, "Wojcieszowianki" z Wojcieszowa, "Złote nutki" z Przedwojowa, "Lipowianie" z Lipy, "Marzenie" z Roszyc, "Sąsiadeczki", "Cicha woda" z Udanina, "Bolkowianie" z Bolkowa, "Kapela Herbutów" z Tomisławia, "Kukułeczki" z Pogwizdowa i "Świebodziczanie".

Gminę Strzegom reprezentować będą:

 

Zespół Folklorystyczny "Goczałkowianie" z Goczałkowa

Zespół rozpoczął działalność artystyczną w 1974 roku przy kole gospodyń wiejskich. Założycielką i wieloletnia kierowniczką zespołu była Anna Sawicka. W historię zespołu wpisało się także wielu innych pasjonatów folkloru. To właśnie Anna Sawicka, Jan Rymar, Michalina Madej, Celina Dudyk, Jan Telka przez lata dbali o dorobek artystyczny i kreowali wizerunek zespołu. "Goczałkowianie" to zespół liczący obecnie kilkanaście osób, w tym również dzieci. Repertuar zespołu jest zróżnicowany. Znajdują się w nim piosenki zarówno biesiadne, ludowe, jak i religijne. Zespół w swojej ponad 40 - letniej historii może poszczycić się licznymi koncertami w gminie Strzegom, regionie, jak również na terenie kraju. Wielokrotnie gościł na antenie Polskiego Radia Wrocław oraz w Telewizji Polskiej we Wrocławiu. W roku 2015 zespół zorganizował pierwszą edycję Przeglądu Zespołów Folklorystycznych "Babie lato na ludowo", do udziału w którym zaprosił zaprzyjaźnione zespoły z Dolnego Śląska. Z okazji 40 - lecia działalności artystycznej Zespołu Folklorystycznego "Goczałkowianie" wydana została ze środków gminy Strzegom płyta "Na ludową nutę". Opiekę merytoryczną nad zespołem sprawuje Strzegomskie Centrum Kultury, a wsparcie finansowe zapewnia gmina Strzegom. Od roku 2017 kierownikiem zespołu jest jego wieloletni członek Andrzej Herbik.

 

Zespół Folklorystyczny "Olszaniacy" z Olszan

Zespół działa od roku 1995. W swoim repertuarze posiada piosenki ludowe, religijne i biesiadne. Przez ponad 20 lat swojego istnienia zespół prezentował swój dorobek artystyczny na licznych festiwalach, przeglądach nie tylko w gminie Strzegom, ale również w regionie i na terenie całego kraju, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze osiągnięcia zespołu to I miejsce na Przeglądzie Pieśni Ludowych w Lubaniu w roku 2008 oraz I miejsce w Pustkowie Żurawskim w roku 2009. W roku 2010 "Olszaniacy" wzięli udział w Ogólnopolskim Zjeździe Kół i Organizacji Rolniczych w Warszawie, podczas którego wystąpili w Sali Kongresowej. W 2012 r. zespół brał udział w zimowej edycji Ludowej Listy Przebojów Radia Wrocław, zdobywając II miejsce. Zespół jest organizatorem cyklicznego wydarzenia "Przegląd pieśni religijnej w hołdzie Janowi Pawłowi II", do udziału w którym zapraszane są zespoły folklorystyczne z terenu Dolnego Śląska oraz imprezy środowiskowej - Balu Seniora z okazji Dnia Seniora. Ze środków gminy Strzegom została wydana płyta "Na ludową nutę". Kierownikiem zespołu jest pani Zofia Cholewa.

 

Zespół wokalno-muzyczny "Retro" ze Strzegomia

Początki zespołu wokalno muzycznego "Retro" sięgają 2002 roku. Pierwszym kierownikiem i dyrygentem zespołu został Leszek Cisoń. Zespół początkowo jako chór występował jedynie na imprezach organizowanych przez Rejonowy Zarząd Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Strzegomiu, potem w całej gminie i Polsce. Obecnie jest zespołem wokalno - muzycznym "Retro", liczy 21 osób: emerytów i rencistów. W swoim repertuarze zespół posiada piosenki biesiadne, ludowe, góralskie, lwowskie oraz pieśni sakralne, które zostały zapisane na płytach cd i dvd. Zespół śpiewał w wielu sanktuariach: w Licheniu, Krakowskich Łagiewnikach, w Zakopanem na Krzeptówkach. Występował w przeglądach, festiwalach i w imprezach okolicznościowych. Wzbogacał śpiewem uroczystości świeckie i kościelne. Brał udział w Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław (2007 r.). Odwiedził schronisko ludzi bezdomnych Brata Alberta w Świdnicy i Dom Pomocy Społecznej w Jaworze. Od roku 2010 kierownikiem Zespołu jest Barbara Śmiatacz, a akompaniatorem Piotr Gmyrek, następca Jana Kołodyńskiego i Kazimierza Juszczyka. Obecnie zespół prowadzi swoją działalność w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel", gdzie posiada swoją siedzibę od 2006 roku.


To oni wystąpią w Strzegomiu!

W trakcie tegorocznego Festiwalu Folkoru przed publicznością zaprezentują się zespoły” „Kostrzanie”, „Mogilanie”, „Pnioki”, „Śwarni Łojce” oraz „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej”. Zachęcamy do zapoznania się z krótkim opisem grup. Warto dodać, że w Strzegomiu wystąpią również licznie zespoły dolnośląskie, na których występy również zapraszamy.

 

Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie”

„Kostrzanie” są zespołem folklorystycznym, który powstał w 1975 roku na wniosek Koła Gospodyń Wiejskich w Kostrzy. Założycielkami zespołu były Natalia Łęska i Maria Wdowiec, a pierwszymi instruktorami zespołu zostali Maria Skiślewicz i Zbigniew Strzelecki.

Członkowie zespołu w większości są mieszkańcami Kostrzy. Do zespołu należą również dzieci z gminy Strzegom, które chętnie biorą udział w próbach i uczestniczą w wyjazdach na koncerty, festiwale i przeglądy. Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie” kładzie duży nacisk na swój artystyczny rozwój poprzez edukację kulturalną dzieci i młodzieży. W skład zespołu, wraz z występującymi i kapelą, wchodzi ok. 80 osób. Zespół działa pod opieką Strzegomskiego Centrum Kultury. Tańce i śpiewy okolicznościowe i religijne wykonywane przez „Kostrzan” wywodzą się z wielu różnych regionów polski, m.in. dolnośląskiego, lubelskiego, krakowskiego, łowickiego, rzeszowskiego.

Zespół posiada certyfikat CIOF oraz jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru odbywającego się pod auspicjami CIOFF. Obecnie kierownikiem Zespołu Folklorystycznego „Kostrzanie” jest Józef Hernik, a kierownikiem muzycznym Sławomir Glinkowski.

 

Zespół Regionalny Krakowiacy Ziemi Brzeskiej

Zespół Regionalny Krakowiacy Ziemi Brzeskiej powstał w roku 1967. Utworzyli go nauczyciele – dzieci i wnuki rodowitych mieszkańców Brzeska, Wierzchosławic, Zaborowa, Szczurowej, Strzelec Wielkich, Borzęcina i Wojnicza, miejscowości o bogatym i żywym folklorze, kultywujących tradycje Krakowiaków Wschodnich. Jego repertuar oparty jest na folklorze krakowiaków wschodnich z Zaborowa, Szczurowej, Borzęcina i Wokowic. Kierownikiem zespołu jest Helena Jewuła, choreografem Stanisława Stolarz, a kierownikiem kapeli Michał Pastuch. Zespół w swoim repertuarze ma tańce Krakowiaków Wschodnich, których źródłem jest Zaborów oraz tradycyjne Wesele Zaborowskie, Babski Comber, czy Zalecanki. Swoje programy prezentuje na terenie Polski. Zespół koncertował także za granicą: w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Finlandii i na Węgrzech. Ma koncie wiele nagród, m.in. Nagrodę Kolberga. Zespół jest członkiem Stowarzyszenia – Polska Sekcja CIOFF.

 

Zespół Regionalny „Mogilanie”

Zespół Regionalny „Mogilanie” powstał w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach w 1984 roku. Inicjatorami jego utworzenia byli Krzysztof Musiał (ówczesny dyrektor Ośrodka Kultury), Jerzy Rogala i Kazimierz Królik. Pierwszymi członkami zespołu zostali mieszkańcy Mogilan, osoby związane z chórem parafialnym i Klubem Rolnika. Jest to zespół wielopokoleniowy, w dotychczasowym okresie swojej działalności członkami zespołu było ponad 150 mieszkańców Mogilan i okolic, a w samym 2010 r. liczył 40 osób. Od początku swojego istnienia zespół pielęgnuje folklor muzyczny i taneczny z okolic Mogilan. W swoich występach starają się jak najwierniej pokazywać na scenie obrzędy i zwyczaje swojej podkrakowskiej wsi. Na program zespołu składają się widowiska pokazujące zwyczaje i obrzędy wsi podkrakowskiej - w szczególności Mogilan i najbliższej okolicy, (Wesele Mogilańskie, Dożynki, Comber Babski, czy Zabawa w Karczmie. Autorką wszystkich widowisk była Janina Kalicińska, a kierownikiem artystycznym i choreografem Marek Harbaczewski. Aktualny skład kapeli odzwierciedla tradycyjny zestaw instrumentów dawnej muzyki krakowskiej (heligonka, skrzypce, klarnet, trąbka, basy trzystrunowe). W 1999 roku Zespół Regionalny "Mogilanie" został przyjęty w poczet członków Polskiej Sekcji CIOFF. Największym wydarzeniem w historii Zespołu był występ dla Ojca Świętego Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie.

Zespół Regionalny „Pnioki” i „Śwarni Łojce”

Szkolny Dziecięcy Zespół Regionalny „Pnioki” powstał w 2005 r. z inicjatywy dyrektorki szkoły, Haliny Gocal, która obecnie jest kierownikiem zespołu oraz instruktorki tańca, Marii Wójtowicz. Natomiast w 2012 roku, utworzony został dorosły zespół Regionalny „Śwarni Łojce”. Zespoły działają przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II Sadek-Kostrza w Sadku. Członkami Zespołu „Pnioki” są uczniowie szkoły, a w zespole regionalnym „Śwarni Łojce” występują rodzice i dziadkowie uczniów jak i również absolwenci. Zespoły kultywują tradycje, śpiewy, tańce, obrzędy, zwyczaje oraz gwarę Lachów Szczyrzyckich. W swoich występach i programach artystycznych towarzyszy im tradycyjna muzyka lachowska, w skład której wchodzą skrzypce, prym, basy, klarnet, czy trąbka.


Co się będzie działo na MFF w Strzegomiu?

05.08

  • godz. 20.00 - świetlica wiejska w Kostrzy: otwarcie Izby Tradycji, koncert zespołów folklorystycznych Wieczór Narodowy;

06.08

  • godz. 10.00 - ogrody Bazyliki Mniejszej – śniadanie na trawie – spotkanie edukacyjno– folklorystyczne z udziałem dzieci ze strzegomskich przedszkoli oraz dzieci z dolnośląskich zespołów ludowych;
  • godz. 19.00 - Rynek Strzegom – Biesiada Folklorystyczna - Zespół Dziani, Pogwizdani, Kapela Kostomłocianie

07.08

  • godz.19.00 – hala sportowa OSiR w Strzegomiu - koncert poświęcony pamięci Janiny
    Kalicińskiej „Dziękujemy Ci Janeczko”

08.08

  • godz. 07.00 - Rynek – audycja „Lista przebojów ludowych” Radia Wrocław;
  • godz. 10.00 – Bazylika Mniejsza – msza św. z udziałem zespołów folklorystycznych;
  • godz.10.30 – Kościół Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej – msza św. z udziałem zespołów folklorystycznych;
  • godz. 12.00 – Rynek Strzegom - Rynek Świata - wspólny polonez, degustacja potraw regionalnych;
  • godz. 13.00 – planty miejskie - koncert zespołów ludowych;
  • godz. 20.00 – Rynek Strzegom – koncert Krzysztofa Cugowskiego

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 7438

Powrót