Aktualności

ODSŁUCHAJ
09.09.2021

Narodowe Czytanie w ZSP w Stanowicach

Zdjęcie Artykułu

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanowicach wysłuchali i obejrzeli krótką inscenizację utworu Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej".

Uczennice klasy 8 wcieliły się w córki tytułowej bohaterki, prezentując jedną ze scen z książki. Wyjątkowość tegorocznej akcji podkreślały dodatkowo stroje i dekoracje, które nawiązywały do czasów, w których toczy się akcja książki. W utworze tym odnajdujemy komizm i ironię, przerysowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne. Pojęcie "dulszczyzna" na stałe zakorzeniło się w języku polskim, było różnie interpretowane i stało się przedmiotem żywej dyskusji. Uniwersalność postaci i sytuacji w książce Zapolskiej podkreśliły także uczennice klasy 7, które w swoim wystąpieniu przeniosły scenę z domu Dulskiej zaprezentowaną przez starsze koleżanki do współczesnych czasów.

Tegoroczne Narodowe Czytanie było świetną okazją do przekonania się, iż pomimo upływu czasu wiele tematów i problemów codziennego życia jest nadal aktualnych.

Autor: Joanna Dolińska, Beata Szkarłat
Liczba wyświetleń: 173

Powrót