Aktualności

ODSŁUCHAJ
15.09.2021

Dożynki sołeckie w Olszanach

Zdjęcie Artykułu

W ostatnią niedzielę sierpnia br. (29.08) mieszkańcy Olszan zorganizowali coroczne "Dożynki sołeckie", które stanowiły podziękowanie Bogu za plony i rolnikom za trud włożony w ich uzyskanie.

Dożynki sołeckie w Olszanach.

 

Bo to był trudny rok. Nawałnica z dnia 5 września 2020 r., ulewne deszcze w październiku, utrudnione siewy, przeciągające się w czasie żniwa i kilka dni dobrej pogody w sierpniu, które pozwoliły zebrać ziarno suche, dobrej jakości.

Uroczystą mszę św. dziękczynną sprawował w miejscowym kościele ks. proboszcz Marian Kujawski. Dożynkowy chleb, warzywa i owoce przynieśli Stanisława Górska - sołtys wsi i Sebastian Żywioł - rolnik i przedstawiciel Rady Sołeckiej. Wieniec to dzieło rąk mieszkanki Olszan - Heleny Sołowij. Po nabożeństwie zespół folklorystyczny ,,Olszanicy" dał wyjątkowo piękny - krótki - koncert.

Po południu, na placu przy świetlicy, odbył się ,,Festyn dożynkowy". Pogoda początkowo niedopisała, dlatego zabawa dla najmłodszych musiała się odbyć w świetlicy. A tam gry, konkursy, tatuaże, słodkie niespodzianki i frytki dla wszystkich chętnych dzieci.

Na zewnątrz - po zmianie pogody - trwała zabawa przy głośnej muzyce dla dorosłych. Organizatorzy, czyli sołtys, Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich ,,Olszanianki", przygotowali na tę okazję swoje popisowe potrawy: bigos, pierogi, smalec, rozmaite ciasta i oczywiście grillowane kiełbaski, kaszanki i karkówkę.

Warto podkreślić, że w świetlicy miał swoją siedzibę Mobilny Punkt Szczepień przeciwko Covid-19, gdzie można się było zaszczepić jednorazową szczepionką Johnson&Johnson oraz biuro spisowe Narodowego Spisu Powszechnego Mieszkań i Ludności 2021. Mieszkańcy chwalili sobie te udogodnienia i chętnie z nich korzystali. Mieszkańcy Olszan wsparli również swoimi datkami do puszek leczenie Amelki ze Strzegomia.

- Nasze dożynki zaszczycili swoją obecnością: burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta i przewodniczący Rady Miejskiej - Tomasz Marczak. Dziękuję za przybycie. Jak widać, były to dożynki pełne wydarzeń i niespodzianek. Wręcz niezapomniane - podsumowuje sołtys Olszan Stanisława Górska.

 

 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 292

Powrót