Aktualności

ODSŁUCHAJ
25.11.2021

PSP im. Jana Pawła II w Kostrzy realizuje program „Być jak Ignacy”

Zdjęcie Artykułu

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy od października prężnie działa w VI edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Wierzymy, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać patrona fundacja PGNiG - Ignacego Łukasiewicza - wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. To właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

Całe przedsięwzięcie polega na prowadzeniu zajęć w kole naukowym na podstawie otrzymanych scenariuszy. Program podzielony jest na 8 etapów, każdy jest poświęcony innemu zagadnieniu. Do każdego z nich nauczyciel otrzymuje interaktywny scenariusz, pełen ciekawych doświadczeń i eksperymentów.

Za nami już I etap konkursu: podróże badawcze, podczas którego wyruszyliśmy w rejs statkiem w towarzystwie wielkich podróżników, poznaliśmy życie w bazie badawczej na biegunie, zrozumieliśmy działanie systemu GPS oraz samodzielnie zbudowaliśmy kompas.

Zakończyliśmy również już II etap projektu – początki lotnictwa.

Uczestnicy koła naukowego pod nazwą „Poszukiwacze wiedzy” poznali historię lotnictwa. Wiedzą już jak lata samolot, helikopter i wahadłowiec, poznali polskiego naukowca – Adam Ostaszewskiego i zapoznali się z wyzwaniami, z jakimi muszą się mierzyć astronauci.

Ponadto z ogromnym zaangażowaniem pracowali przy budowie rakiety oraz samolotu pasażerskiego.
Uwieńczeniem pracy w II etapie była niezapomniana wizyta na Gminnym Lądowisku w Świebodzicach, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez Towarzystwo Lotnicze. Załoga pokazała nam kilka szybowców, m.in. niebieską Cesnę oraz Puchatka, na którym latał słynny kapitan Tadeusz Wrona. Wyjaśniono nam specyfikę lotu szybowcem. Przekazano nam również wiele ciekawostek związanym z tym „niewielkim” lotniskiem.

Wrażenia były niesamowite.

Przed nami kolejne etapy programu: mózg, nauka i informacja.

 

Autor: PSP Kostrza
Liczba wyświetleń: 238

Powrót