Aktualności

ODSŁUCHAJ
12.05.2022

Polscy i czescy seniorzy razem!

Zdjęcie Artykułu

W końcu - po blisko 2 latach oczekiwania - udało się rozpocząć działania w ramach projektu „Strzegom – Horice: łączy nas pogranicze”! Ten polsko-czeski projekt realizowany wraz z miastem partnerskim Strzegomia opiera się na kilku spotkaniach różnych grup społecznych i wspólnym poznawaniu pogranicza. Ograniczenia i obawy związane z epidemią koronawirusa spowodowały kilkukrotne zmiany harmonogramu spotkań.

W dniach 6-7 maja strzegomscy seniorzy udali się na wycieczkę do Czech. Wraz z czeskimi seniorami, pod opieką przewodnika i tłumacza, zwiedzili miasto Horice (muzeum motocykli i muzeum miejskie, odrestaurowane i wyposażone w ramach polsko-czeskiego projektu „Szlak Kamienia”, kościół i rynek), a także jego okolice (zabytkową zaporę na rzece Łabie oraz kompleks pałacowy Hospital Kuks, położone na „Szlaku Kamienia”).

W fabryce horickich rurek w Miletinie zaprezentowano proces produkcji tego znanego przysmaku. Każdy z seniorów mógł własnoręcznie przygotować rurkę.

W godzinach popołudniowych odbyło się również spotkanie polskich i czeskich seniorów, z udziałem starosty Horic - Alesa Svobody oraz burmistrza Strzegomia - Zbigniewa Suchyty i jego zastępcy – Tomasza Marczaka, które umożliwiło bliższe wzajemne poznanie polskich i czeskich seniorów podczas wspólnej zabawy.


 Wyjazd do Hořic i na „Szlak Kamienia” jest bardzo dobrą propozycją na weekend. Więcej informacji o atrakcjach na „Szlaku Kamienia” na stronie www.szlakkamienia.eu


 

 

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 938

Powrót