Aktualności

ODSŁUCHAJ
19.05.2022

Czescy seniorzy z rewizytą w Strzegomiu

Zdjęcie Artykułu

W dniach 13 i 14 maja br. Strzegom gościł grupę seniorów z partnerskiego miasta Horice.

Wizyta odbyła się w ramach projektu „Strzegom – Horice: łączy nas pogranicze”! Ten polsko-czeski projekt realizowany wraz z miastem partnerskim Strzegomia opiera się na kilku spotkaniach różnych grup społecznych i wspólnym poznawaniu pogranicza, a szczególnie atrakcji turystycznych „Szlaku Kamienia”.

W piątkowe popołudnie czescy seniorzy zwiedzili m.in. czynny kamieniołom w Kostrzy i wystawę kamieni z różnych stron świata. Wraz z polskimi seniorami i pod opieką przewodnika spacerowali alejkami parku miejskiego oraz zwiedzili basztę, gdzie czekali na nich Joannici. W bazylice mieli okazję wejść na chór, by z bliska zobaczyć organy. Wysłuchali również krótkiego koncertu muzyki organowej.
Wieczorem odbyło się spotkanie polskich i czeskich seniorów, z udziałem zastępcy burmistrza Strzegomia – Tomasza Marczaka i wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Strzegomiu – Moniki Kozłowskiej. W sobotę polscy i czescy seniorzy wspólnie zwiedzili CAS „Karmel”, w tym Izbę Tradycji Ziemi Strzegomskiej, a także atrakcje zlokalizowane na strzegomskim Rynku, Aleję Rzeźb oraz Fort Gaj.
Spotkanie seniorów w Strzegomiu przyczyniło się do utrwalenia znajomości nawiązanych tydzień wcześniej na podobnym spotkaniu w Horicach.

Projekt „Strzegom - Hořice: Spojuje nás pohraničí/ Strzegom - Horice: łączy nas pogranicze” współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 720

Powrót