Aktualności

ODSŁUCHAJ
28.09.2022

Spotkanie branżowo-edukacyjne w Bawarii

Zdjęcie Artykułu

Delegacja w składzie: zastępca burmistrza Strzegomia - Tomasz Marczak, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania - radny Paweł Durlik i prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wyrobów z Kamienia - Bogusław Solima w dniach 22-24 września uczestniczyła w spotkaniu branżowo-edukacyjnym w niemieckim mieście Eichstaett.

Ta bawarska miejscowość znana jest w świecie z występowania licznych kamieniołomów wapieni jurajskich, w których zachowane są okazy skamieniałości. Od wielu lat Eichstaett współpracuje ze strzegomską branżą kamieniarską, wymieniając się doświadczeniami i sprawdzonymi praktykami.

W programie tegorocznego pobytu w Niemczech znalazła się m.in. wizyta w nowoczesnej szkole (Staatliche Berufsschule), która została wybudowana dla potrzeb szkolenia w zawodzie kamieniarza. Dyrektor szkoły - Wendelin Ferstl wyraził nadzieję na współpracę w kwestii szkoleń polskich uczniów i nauczycieli na nowoczesnych maszynach.

Aby lepiej poznać specyfikę lokalnej gospodarki opartej głównie na wydobyciu jurajskiego wapienia, delegacja odwiedziła firmę VeroStone. Jej właściciele otrzymali od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wyrobów z Kamienia certyfikat członka wspierającego.

Ważnym punktem była również wizyta w ratuszu, gdzie odbyło się spotkanie z burmistrzem Eichstaett - Arnulfem Neumayerem, podczas którego zadeklarowano współpracę w kwestii wspierania branży kamieniarskiej oraz współpracę edukacyjną.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 449

Powrót