W każdy wtorek w godz
11:30 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530
Aby usprawnić proces zakupu węgla przez gminę oraz pośredniczenia w sprzedaży, uruchamiamy proces zbierania informacji na temat uprawnionych i zainteresowanych zakupem gospodarstw domowych – zgłoszenie zapotrzebowania nie oznacza zamównia węgla:
1. Zweryfikuj, czy Twoje gospodarstwo domowe jest uprawnione do zakupu węgla na zasadach preferencyjnych (Wg projektu węgiel mogłaby kupić osoba, której przyznano dodatek węglowy lub która ma wpisane lub zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła jako główne źródło ciepła – źródło węglowe).
2. Zgłoś zamiar zakupu do dnia 10 listopada 2022 numer pozytywnie rozpatrzonej decyzji o dodatku węglowym, dokładny adres nieruchomości, asortyment i ilość, którą zamierzasz kupić (węgiel lub ekogroszek - do max. 1,5 tony w 2022):
Przed zakupem węgla w cenie preferencyjnej dla gospodarstw domowych konieczne będzie uzyskanie od gminy zaświadczenia uprawniającego do zakupu.
Warunki nabycia, jak i weryfikacji wniosku przez gminę, mają być podobne jak przy wniosku węglowym. Węgiel od gmin będzie limitowany. Ministerstwo Aktywów Państwowych proponuje by do 31 grudnia 2022 r. limit wynosił dla gospodarstwa domowego 1,5 tony węgla. Kolejne 1,5 tony będzie można kupić do 31 stycznia 2023 roku.
Obecny status prawny na 25.10.2022:
Ustawa z dnia 20 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe przekazana została prezydentowi i marszałkowi Senatu.
Według procedowanej ustawy do 30 kwietnia 2023 r. samorządy będą mogły kupować preferencyjnie węgiel kamienny z przeznaczeniem dla gospodarstwa domowych.
Tona węgla sprzedawanego przez gminy ma kosztować maksymalnie 2 tys. zł (po stronie kupującego należy doliczyć koszt i organizację transportu do gospodarstwa domowego).
Węgiel, który trafi do gmin będzie pochodził w importu.
Na zdjęciu plakat dot. zgłoszenia zapotrzebowania na węgiel w gminie Strzegom