Aktualności

ODSŁUCHAJ
30.11.2022

Kopciuszek z PSP w Goczałkowie idzie do sądu...

Zdjęcie Artykułu

Uczniowie klasy 7 i 8 z Publicznej Szkoły Podstawowej w Goczałkowie 28 listopada br. - w ramach realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego - uczestniczyli w ciekawym projekcie poświęconym problemowi przemocy fizycznej i psychicznej oraz łamaniu praw dziecka.

Spotkanie w sali rozpraw Sądu Rejonowego w Jaworze miało formę rozprawy sądowej inspirowanej baśnią o Kopciuszku. Rozprawie przewodniczył sędzia Tadeusz Kowalczyk.

Podczas procesu uczniowie mogli nie tylko przyjrzeć się z bliska realiom prawdziwej rozprawy sądowej, ale też czynnie w niej uczestniczyć, wcielając się w role Kopciuszka, Macochy, córek - Gryzeldy i Anastazji, Królewicza, Wróżki/Matki Chrzestnej, Majordomusa, Kupca, Sąsiadów Kopciuszka oraz Prokuratora, Obrońcy i Protokolanta.

Rozprawa miała również charakter edukacyjny, gdyż pokazywała skutki łamania zasad współżycia społecznego, przemocy, znęcania się i wykorzystywania do nadmiernego wysiłku. Na koniec uczniowie uczestniczyli w głosowaniu polegającym na wydaniu sprawiedliwego wyroku. Ostatecznie Macocha i złe Siostry zostały osądzone, otrzymując karę będącą zadośćuczynieniem wobec Kopciuszka.

Ponadto sędziowie Sądu Rejonowego w Jaworze przeprowadzili dla uczniów interesującą lekcję dotyczącą edukacji prawnej, ukazali strukturę i funkcjonowanie sądu oraz istotę pracy zawodu sędziego.

Przed wyjazdem do sądu uczniowie zostali merytorycznie przygotowani w szkole.

Autor: Barbara Firkowicz - pedagog szkolny
Liczba wyświetleń: 392

Powrót