Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Aktualności

ODSŁUCHAJ
12.12.2022

Finaliści Cybertron Dolny Śląsk 2022 z Zespołu Szkół w Strzegomiu!

Zdjęcie Artykułu

Na polu rywalizacji w cyberbezpieczeństwie Dolny Śląsk ma szereg talentów. W dniach 22-23 października br. uczniowie Techników i Liceów z terenu Dolnego Śląska wyłonieni w eliminacjach online spotkali się w siedzibie Politechniki Wrocławskiej, by wziąć udział w finale programu CYBERTRON DOLNY ŚLĄSK 2022.

Cybertron jest zespołową grą w branży cyberbezpieczeństwa, w której uczniowie biorący udział, wspólnie z 10 uczestnikami z regionu Kralovohradeckiego, odgrywają rolę strażników systemu informatycznego, dbając o jego bezpieczeństwo i zabezpieczenia. Uczniowie mieli okazję poznać te same narzędzia i techniki, których używają profesjonaliści z branży cyberbezpieczeństwa.

Kamil Lewandowski i Piotr Marczyk, uczniowie z Zespołu Szkół w Strzegomiu, pokonali aż 46 innych drużyn i w rankingu Cybertron Dolny Śląsk 2022 znaleźli się na 2. miejscu. Ich osiągnięcie jest tym bardziej godne podkreślenia, że młodzi ludzie uczestniczyli w tej grze jako jeden z pięciu międzynarodowych zespołów polsko-czeskich.

Brali udział w zadaniach typu CTF (Capture The Flag), czyli etycznym hakowaniu. Jest to rodzaj zabawy, w której uczestnicy biorą udział w zadaniach dotyczących bezpieczeństwa, wykorzystując swoją wiedzę w zakresie programowania, systemów komputerowych i sieci. Uczestnicy starają się zdobyć flagę, która jest wyrafinowanym i skomplikowanym ciągiem znaków, które gracze muszą odkryć, aby uzyskać punkty lub ukończyć zadanie w wyzwaniu.

Nauczycielem-opiekunem zespołu był Marcin Konieczny, który nie tylko przekazał uczniom wiedzę i umiejętności z zakresu sieciowości, kryptografii i bezpieczeństwa danych, ale także dbał o ich samopoczucie, motywując ich do wspólnej pracy.
W finale Cybertron Dolny Śląsk 2022 wzięli udział najlepsi uczniowie szkół średnich z regionów Polski i Czech. Organizatorzy konkursu podkreślali, że wydarzenie to pozwala na rozwijanie współpracy regionalnej, ale także zwiększa świadomość na temat cyberbezpieczeństwa, które jest obecnie ważnym tematem. Organizatorzy zaprosili Kamila i Piotra do studiowania na Politechnice Wrocławskiej. Jako finaliści mają też zaproszenie, by w kolejnej edycji polskiej Cybertronu na wiosnę roku 2023 być tzw. „mentorami”!

Serdecznie gratulujemy!

Ale na tym nie koniec. 2-3 listopada br. do Dvůr Králové nad Labem 5 najlepszych drużyn z Polski (w tym nasi uczniowie) zostało zaproszonych na warsztaty czeskiej edycji Cybertronu, gdzie musieli ochronić infrastrukturę krytyczną elektrowni atomowych, współpracując z czeskimi kolegami i nauczycielami.

Organizatorami konkursu Cybertron Dolny Śląsk 2022 byli: Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydział Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Politechnika Wrocławska, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr, Startup Founders, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Arnošt Štěpánek, Královéhradecký kraj.

Kamil Lewandowski, finalista Cybertron 2022

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 627

Powrót