Aktualności

ODSŁUCHAJ
12.12.2022

Finaliści Cybertron Dolny Śląsk 2022 z Zespołu Szkół w Strzegomiu!

Zdjęcie Artykułu

Na polu rywalizacji w cyberbezpieczeństwie Dolny Śląsk ma szereg talentów. W dniach 22-23 października br. uczniowie Techników i Liceów z terenu Dolnego Śląska wyłonieni w eliminacjach online spotkali się w siedzibie Politechniki Wrocławskiej, by wziąć udział w finale programu CYBERTRON DOLNY ŚLĄSK 2022.

Cybertron jest zespołową grą w branży cyberbezpieczeństwa, w której uczniowie biorący udział, wspólnie z 10 uczestnikami z regionu Kralovohradeckiego, odgrywają rolę strażników systemu informatycznego, dbając o jego bezpieczeństwo i zabezpieczenia. Uczniowie mieli okazję poznać te same narzędzia i techniki, których używają profesjonaliści z branży cyberbezpieczeństwa.

Kamil Lewandowski i Piotr Marczyk, uczniowie z Zespołu Szkół w Strzegomiu, pokonali aż 46 innych drużyn i w rankingu Cybertron Dolny Śląsk 2022 znaleźli się na 2. miejscu. Ich osiągnięcie jest tym bardziej godne podkreślenia, że młodzi ludzie uczestniczyli w tej grze jako jeden z pięciu międzynarodowych zespołów polsko-czeskich.

Brali udział w zadaniach typu CTF (Capture The Flag), czyli etycznym hakowaniu. Jest to rodzaj zabawy, w której uczestnicy biorą udział w zadaniach dotyczących bezpieczeństwa, wykorzystując swoją wiedzę w zakresie programowania, systemów komputerowych i sieci. Uczestnicy starają się zdobyć flagę, która jest wyrafinowanym i skomplikowanym ciągiem znaków, które gracze muszą odkryć, aby uzyskać punkty lub ukończyć zadanie w wyzwaniu.

Nauczycielem-opiekunem zespołu był Marcin Konieczny, który nie tylko przekazał uczniom wiedzę i umiejętności z zakresu sieciowości, kryptografii i bezpieczeństwa danych, ale także dbał o ich samopoczucie, motywując ich do wspólnej pracy.
W finale Cybertron Dolny Śląsk 2022 wzięli udział najlepsi uczniowie szkół średnich z regionów Polski i Czech. Organizatorzy konkursu podkreślali, że wydarzenie to pozwala na rozwijanie współpracy regionalnej, ale także zwiększa świadomość na temat cyberbezpieczeństwa, które jest obecnie ważnym tematem. Organizatorzy zaprosili Kamila i Piotra do studiowania na Politechnice Wrocławskiej. Jako finaliści mają też zaproszenie, by w kolejnej edycji polskiej Cybertronu na wiosnę roku 2023 być tzw. „mentorami”!

Serdecznie gratulujemy!

Ale na tym nie koniec. 2-3 listopada br. do Dvůr Králové nad Labem 5 najlepszych drużyn z Polski (w tym nasi uczniowie) zostało zaproszonych na warsztaty czeskiej edycji Cybertronu, gdzie musieli ochronić infrastrukturę krytyczną elektrowni atomowych, współpracując z czeskimi kolegami i nauczycielami.

Organizatorami konkursu Cybertron Dolny Śląsk 2022 byli: Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydział Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Politechnika Wrocławska, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr, Startup Founders, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Arnošt Štěpánek, Královéhradecký kraj.

Kamil Lewandowski, finalista Cybertron 2022

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 328

Powrót