Aktualności

ODSŁUCHAJ
27.04.2023

Lekcje biblioteczne z ramach Akcji „Żonkile 2023”

Zdjęcie Artykułu

25 kwietnia br. uczniowie ze strzegomskiego  Liceum Ogólnokształcącego oraz  Zespołu Szkół uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, będących kolejnym punktem realizacji Akcji „Żonkile” w Bibliotece Publicznej w Strzegomiu.

Młodzież klas pierwszych obejrzała animację na motywach reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” udostępnioną przez Muzeum Polin. Uczniowie zapoznali się z sylwetką Marka Edelmana oraz historią powstania w getcie warszawskim. Przeprowadzono również dyskusję na temat symboli przedstawionych w filmie, znaczenia tytułu „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz wielu innych wątków.

Narracja w filmie opartym na motywach książki pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 195

Powrót