Aktualności

ODSŁUCHAJ
31.05.2023

Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem

Zdjęcie Artykułu

W ramach „Tygodnia Bibliotek” 29 maja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Strzegomiu odbyło się spotkanie z Marcinem Koziołem - pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, podróżnikiem, kolekcjonerem starych komputerów, człowiekiem wielu pasji.

Uczestnicy wydarzenia, czyli uczniowie klas IV-VI z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści autora, który w oparciu o książkę z serii „Detektywi na kółkach. Skrzynia Władcy Piorunów” prowadził nas przez świat wynalazków Nikoli Tesli, szyfry, kody, detektywistyczne zagadki, przygody bohaterów książki - Toma, który posiada niezwykłą zdolność synestezji, Julki - czternastoletniej detektyw poruszającej się na wózku inwalidzkim i jej asystującego psa Spajka, zwanego również Biszkoptem.

Spotkanie autorskie wypełnione było krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami, uzupełnione o doświadczenie naukowe strzelającej piorunami kuli plazmowej. To prawdziwa szklana kula wypełniona mieszanką gazów szlachetnych, w której wiją się wstęgi wyładowań elektrycznych. Ten wynalazek Nikoli Tesli jest niezwykle widowiskowy i pozwala na bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń. Uczestnicy spotkania mogli osobiście wziąć w nich udział. W ten sposób dzieci chociaż na chwilę mogły zostać władcami piorunów!

Spotkanie przebiegało bardzo dynamicznie, dzieci chętnie odpowiadały na pytania autora i same z zaciekawieniem również  zadawały wiele pytań. Dowiedziały się co to jest synestezja, czyli niezwykła zdolność nietypowego odbioru rzeczywistości za pośrednictwem zmysłów - np. dana osoba może widzieć dźwięki lub czuć kolory. Na koniec spotkania nie zabrakło autografów i pamiątkowych zdjęć.

 ***

Marcin Kozioł urodził się 2 lipca 1977 r. Jest absolwentem szkockiej szkoły średniej Gordonstoun oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał także dyplom Master of Business Administration Oxford Brookes University. Co ciekawe, Marcin Kozioł miał okazję wystąpić przed samą królową Elżbietą II. Obecnie zamieszkuje Warszawę i współpracuje między innymi z wydawnictwem Prószyński Media. Prowadzi również rezerwat starych komputerów. 

Książki Marcina Kozioła dedykowane są przede wszystkim najmłodszym. Najbardziej rozpoznawana seria jego powieści to "Detektywi na kółkach". Co ciekawe, jedna z książek wchodzących w skład owej serii - "Skrzynia Władcy Piorunów" znajduje się w kanonie lektur uzupełniających dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Inne znane utwory Marcina Kozioła to m.in. "Pogoda dla Puchaczy", "Bajka o bąkach i jednym trzmieli", "Kot dostępu" czy "Szalona historia komputerów".

Twórczość Marcina Kozioła została doceniona, czego dowodem jest chociażby fakt, że jedna z jego książek znajduje się na liście lektur uzupełniających dla dzieci. Ponadto pisarz otrzymał wyróżnienie w 18. edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”. Niektóre z jego powieści zostały wpisane także na listy różnych fundacji, które dedykują swoją działalność przede wszystkim najmłodszym.

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 151

Powrót