Aktualności

ODSŁUCHAJ
02.06.2023

Z Erasmusem+ do Grecji

Zdjęcie Artykułu

W maju br. w ramach programu Erasmus + KA2 „Successful Schools with STEM” uczennice strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego spędziły tydzień w Grecji. Aleksandra Rut, Maja Dulemba, Wiktoria Waszak oraz Dominika Bajerska zostały zakwalifikowane do udziału w programie Erasmus + w procesie rekrutacji. Uczennicom towarzyszyły koordynatorka projektu anglistka Małgorzata Chęcińska oraz nauczycielka matematyki Karolina Mrozik. Udział w programie mobilności zagranicznej okazał się świetną okazją do przeżycia niezapomnianej przygody oraz rozwoju kompetencji społecznych i językowych.

Pierwszego dnia po przylocie grupa zwiedziła Ateny. Po cudownie upalnym dniu w stolicy Grecji uczestniczki projektu spotkały się z grupami z Norwegii oraz Turcji i udały na wschodnie wybrzeże do miasta Agrinio. Młodzież została serdecznie przywitana przez greckich gospodarzy, którzy w następnych dniach stali się ich rodziną.

Oficjalny program wymiany zaczął się następnego dnia w 5th High School of Agrinio. Prezentacja historii szkoły, bogaty program artystyczny oraz gry i zabawy umożliwiły poznanie uczestników projektu oraz ich integrację. Następnie dyrektor greckiej szkoły omówił zagadnienia związane z projektem i tematykę zadań dla młodzieży. Zadaniem grupy było zapoznanie się z tematyką dotyczącą ekodomów, ochrony środowiska i stworzenie prezentacji na temat nowoczesnych domów ekologicznych.

Następnego dnia uczestnicy udali się w rejs statkiem i odwiedzili kilka przepięknych wysp greckich – Lefkadę, Kefalonię oraz Itakę.

W środę uczestnicy projektu pracowali w szkole, tworząc projekty domów ekologicznych, a popołudnie spędzili na poznawaniu greckiej przeszłości podziwiając eksponaty Muzeum Archeologicznego.

W czwartek czekała na uczestników kolejna niespodzianka – wycieczka na półwysep Peloponez, do Olimpii.

W ostatni dzień projektu grupy międzynarodowe prezentowały efekty swojej pracy. Młodzież świetnie poradziła sobie z zastosowaniem nabytej wiedzy teoretycznej w praktyczne jej zastosowanie. Po projektowych zmaganiach nadszedł czas na pożegnalne przyjęcie w urokliwym miejscu nad brzegiem jeziora. Młodzież spędziła beztroski czas na wspomnieniach minionego czasu oraz planach na kolejne spotkania w Turcji i Polsce. Nie zabrakło nostalgii i wzruszeń, docenienia cudownego kraju, gościnności Greków, pysznego jedzenia, słonecznej pogody i niezapomnianej atmosfery spotkania.

Ostatni dzień młodzież spędziła ponownie w Atenach.

Spotkanie w Grecji, oprócz korzyści płynących z poznania historii i kultury kraju narodzin filozofii, umożliwiła poznanie szeregu nowych rozwiązań technologicznych - głównie z dziedziny inżynierii i projektowania domów ekologicznych. To niesamowite, że zaledwie tydzień udziału w programie Erasmus + w znacznym stopniu pogłębił zarówno wiedzę merytoryczną, jak i praktyczną. Uczennice świetnie radziły sobie z komunikacją w języku angielskim, pogłębiając słownictwo o fachowe określenia. Miały również okazję poznać bogactwo Grecji w zakresie historii, kultury, lokalnych specjałów kulinarnych oraz krajobrazu nasyconego słońcem i błękitnym morzem. Zawarte przyjaźnie oraz kontakt z młodzieżą z innych krajów pozwolił im na wzbogacenie swoich doświadczeń i emocji. Bezcennym atutem uczestnictwa w programie jest zdobyta wiedza oraz wspaniała przygoda. To niesamowite jakie szanse daje program Erasmus +.

M. Chęcińska

Oto opinie uczestniczek projektu Erasmus +

Podróż do pięknego kraju, jakim jest Grecja, była dla nas niesamowitym doświadczeniem. Na miejscu mieliśmy okazję podziwiać fantastyczne widoki, poznaliśmy cudownych ludzi oraz udało nam się zbudować nowe międzynarodowe przyjaźnie. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez rodziny naszych greckich kolegów. W ciągu tygodnia udało nam się bliżej poznać kulturę grecką. Codzienne spotykaliśmy nowych ludzi, a rozmowy z nimi pomogły nam szlifować umiejętności związane z komunikacją w języku angielskim. Wszyscy jesteśmy zachwyceni wyjazdem i zapamiętamy tę przygodę na całe życie. Nie możemy się doczekać, kiedy znowu będziemy mogli się spotkać z naszymi zagranicznymi kolegami. Bardzo się cieszymy, że za rok będziemy mogli ich ugościć w Polsce!

Dominika

 

Dzięki programowi Erasmus+ oraz zaangażowaniu naszych cudownych nauczycielek mogłyśmy udać się w podróż do Grecji. Pobyt w tym kraju był okazją do zawarcia nowych przyjaźni, poznania tamtejszych obyczajów oraz podziwiania pięknych śródziemnomorskich krajobrazów. Udało nam się również spotkać z innymi uczestnikami projektu, pochodzącymi z Norwegii oraz Turcji. Spotkanie z naszymi tymczasowymi „rodzinami” pozwoliło nam doświadczyć greckiej gościnności. Projektowe aktywności, wykonywane w międzynarodowych grupach, doskonaliły naszą zdolność komunikacji z obcokrajowcami w języku angielskim. Cały wyjazd był niezapomnianą przygodą. Nie możemy się doczekać, aby móc odwdzięczyć się naszym znajomym z projektu, pokazując im piękno naszej ojczyzny.

Wiktoria

 

W dniach 7-13 maja uczestniczyliśmy w projekcie Erasmus+. Tematem naszego projektu były domy ekologiczne. Wraz z innymi uczestnikami z różnych państw (Grecji, Turcji oraz Norwegii) pogłębialiśmy wiedzę na temat domów przyjaznych środowisku oraz mieliśmy okazję je zaprojektować. Oprócz tego udało nam się zdobyć wielu nowych przyjaciół. Zostaliśmy ciepło przyjęci przez uczestników projektu, a greckie rodziny dołożyły wszelkich starań, aby nas należycie ugościć. Mogliśmy poznać tamtejszą kulturę oraz zwiedzić kilka pięknych miejsc. Uczestnictwo w projekcie było fantastycznym doświadczeniem, a wspomnienia z pobytu w Grecji zostaną w naszych sercach na długo. Nie możemy się doczekać, kiedy za rok to my będziemy mogli przyjąć uczestników w Polsce.

Aleksandra

 

Wyjazd do Grecji był cudownym doświadczeniem. Nasza grupa szybko zintegrowała się z osobami z innych krajów. Okazało się, że łączą nas wspólne pasje, zainteresowania i poglądy. Już po paru dniach bardzo się ze sobą zżyliśmy. Dzięki gościnie greckich rodzin udało nam się poznać bliżej kulturę i zwyczaje mieszkańców tego kraju. Ponadto mieliśmy okazję zwiedzić wiele pięknych miejsc, a także zdobyć wiedzę dotyczącą domów przyjaznych środowisku. Udział w projekcie umożliwił nam poznanie wielu nowych ludzi oraz pomógł doskonalić umiejętność komunikacji w języku angielskim. Bardzo cieszymy się, że w przyszłym roku to my będziemy mogli ugościć osoby z innych krajów w Polsce.

Maja

Autor: Strzegom
Liczba wyświetleń: 358

Powrót