Newsletter

Zapisz się do newslettera aby znać najnowsze informacje inwestycyjne.
Akcpetuję Regulamin Newslettera

zapisz się

Mieszkańcy pytają Burmistrz odpowiada

W każdy wtorek w godz
8:00 - 14:00
burmistrz jest do Państwa dyspozycji pod numerem:
74 8560 530

Projekty Unijne

Projekty Unijne

Komunikaty

14.10.2019 r.

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


14.10.2019 r.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA PIKNIK ORGANIZOWANY PRZEZ CENTRUM KULTURY

Aktualności

ODSŁUCHAJ
16.06.2023

Projekt pn. „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane – jak geografia tłumaczy świat?” w Zespole Szkół w Strzegomiu

Zdjęcie Artykułu

Wszystko zaczęło się jeszcze w lutym 2022 r., kiedy to w Zespole Szkół w Strzegomiu pojawiła się informacja o projekcie dla szkół ponadpodstawowych o wyżej wymienionym tytule, realizowanym przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wówczas wypełniliśmy wniosek zgłoszeniowy i wysłaliśmy go do Warszawy. Na początku marca 2022 r. pojawiły się wyniki rekrutacji. Okazało się wtedy, że jako jedyna szkoła z terenu Dolnego Śląska znaleźliśmy się na liście 16 „wygranych” szkół z całej Polski - na ponad 100 zgłoszeń.

Projekt był rozłożony na trzy terminy czasowe - nasza szkoła wzięła udział w ostatniej, trzeciej turze, w okresie od lutego do czerwca 2023 r.

Cała formuła projektu składała się z 4 bloków tematycznych prowadzonych zdalnie. Każdy blok składał się z 2 godzin wykładu online oraz 2 godzin warsztatów online. Na zakończenie projektu odbyły się podsumowujące zajęcia stacjonarne u nas w szkole. Warto w tym miejscu zaprezentować tytuły poszczególnych bloków tematycznych:

  1. Plantacyjna „gorączka złota”. Globalne zmiany w rolniczym użytkowaniu ziemi
  2. Czy tracimy lód pod nogami?
  3. Czy klimat miasta można „poprawić”?
  4. Masz jakiś problem? Nie jesteś sam! Patologia społeczna w ujęciu geograficznym.

Po każdym wykładzie nasza młodzież miała przygotować zadania, które później prezentowała na zajęciach warsztatowych online.

Ostatnie, stacjonarne spotkanie odbyło się w ramach tzw. Seminarium podsumowującego udział w projekcie, na który przybyli goście - wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego - dr Anna Dudek i dr hab. Tomasz Wites. Ponadto, w spotkaniu wzięli udział uczniowie klas ósmych z placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom wraz z nauczycielami geografii oraz młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu. Podczas seminarium podsumowano w formie prezentacji każdy blok tematyczny. Uczestnicy projektu wyraźnie podkreślali w swoich zadaniach zrealizowany cel. Widoczne było zrozumienie przez uczniów wszystkich ważnych procesów przyrodniczych i społeczno-gospodarczych, które występują we współczesnym świecie i które w najbliższej przyszłości mogą stawać się lub już są problematyczne. Na koniec prezentacji młodzież podkreśliła tytuł projektu w innym brzmieniu, wnioskując: "Zrozumieliśmy ZNANE, dostrzegliśmy NIEZNANE, po prostu wiemy, że GEOGRAFIA świetnie i perfekcyjnie TŁUMACZY ŚWIAT". Młodzież przygotowała również cztery tablice ze zdjęciami z poszczególnych prac wykładowo-warsztatowych, które były wizualizacją realizacji projektu. Po prezentacji odbył się quiz dla uczniów spoza projektu, którzy za swoją aktywność otrzymali dyplomy.

Na koniec spotkania wieńczącego cały projekt przedstawiciele Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na ręce Roberta Wójtowicza, dyrektora szkoły, wręczyli certyfikat udziału w projekcie, a młodzież otrzymała pamiątkowe upominki.

Po seminarium nasi goście z Warszawy mieli okazję zwiedzić po części Strzegom, po którym oprowadzili ich uczniowie kl. 3 EG, służąc jako „lokalni młodzi przewodnicy po naszej Małej Ojczyźnie”.

Niewątpliwie ogromne zaangażowanie młodzieży w całe przedsięwzięcie było dużą dawką nowej wiedzy z zakresu geografii, którą zapewne wykorzystają w praktyce i pozostanie na długo w ich pamięci.

Uczestnikami projektu realizowanego w Zespole Szkół w Strzegomiu była klasa 3 EG (technikum ekonomiczno-górnicze), zaś szkolnym koordynatorem Renata Dziurla.

Renata Dziurla – Zespół Szkół w Strzegomiu

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 441

Powrót