Aktualności

ODSŁUCHAJ
06.07.2023

Rozpoczynamy wielką ucztę muzyczną

Zdjęcie Artykułu

W czwartek 6 lipca br. rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Strzegomiu, jakim jest bez wątpienia cykl 4 koncertów pn. "Fortepian w kamieniołomie. Czas na Chopina". Będą odbywać się one na terenie strzegomskiego kamieniołomu Bazalt (ul. Niepodległości 22) - zawsze o godz. 18:00.

W przypadku niepogody koncerty będą przeniesione do Strzegomskiego Centrum Kultury (ul. Paderewskiego 36) i rozpoczną się o godz. 19:00. Na koncerty będzie można podjechać specjalnym FORTEPIANOBUSEM - szczegóły na plakacie poniżej.

Przed strzegomską i nie tylko publicznością wystąpi czterech wybitnych, wielokrotnie nagradzanych i docenianych pianistów młodego pokolenia: Andrzej Wierciński, Mateusz Krzyżowski, Adam Kałduński i Piotr Pawlak.

Andrzej Wierciński wykona program, w którym prześledzi nie zawsze oczywiste nawiązania do twórczości Johanna Sebastiana Bacha w twórczości polskich i niemieckich romantyków. Mateusz Krzyżowski przygotował występ wypełniony w całości muzyką polską. Sięgnął po oświetlające się nawzajem kompozycje dwóch gigantów: Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Adam Kałduński prowadzi nas od baroku, przez klasycyzm i romantyzm, aż do początków XX wieku.

Podobną drogę wybrał też Piotr Pawlak, zupełnie różne są natomiast na niej przystanki, bo też przez różnych kompozytorów reprezentowane są u niego kolejne epoki. Pośród nich powtarzają się jednak Bach i Chopin - dwa filary, na których nie tylko wspiera się literatura pianistyczna, ale też nasza wrażliwość, której ci dwaj twórcy są największymi nauczycielami.

Strzegom staje się nowym istotnym punktem na muzycznej mapie letnich festiwali muzyki klasycznej w Polsce. To miejsce, w którym architektura, pamiątki historii, pejzaż okolic, mieszkańcy i turyści tworzą niepowtarzalną konstelację, w której koncerty z cyklu "Fortepian w Kamieniołomie. Czas na Chopina" wydają się czymś oczywistym i naturalnym. Miejsce o takim potencjale potrzebuje sztuki na najwyższym poziome, a sztuka odbiorców w takich właśnie miejscach.

Organizatorem imprezy jest Strzegomskie Centrum Kultury, zaś współorganizatorami - Fundacja Bazalt ze Strzegomia i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat medialny objęli: TVP Kultura, TVP 3 Wrocław i Radio Sudety 24.

PROGRAM:

czwartek, 6 lipca (godz. 18:00)
Andrzej Wierciński (Bach, Beethoven, Chopin, Schumann)

piątek, 7 lipca (godz. 18:00)
Mateusz Krzyżowski (Chopin, Szymanowski)

sobota, 8 lipca (godz. 18:00)
Adam Kałduński (Albeniz, Bach, Chopin, Debussy, Mozart, Szymanowski)

niedziela, 9 lipca (godz. 18:00)
Piotr Pawlak (Bach, Chopin, Haydn, Paderewski, Ravel, Zarębski)

Autor: Marek Jakubina
Liczba wyświetleń: 1272

Powrót